آخه من مدرکش رو ندارم!

بسیاری از سخنرانان، مشاوران، مربیان و مدرس ها یک تردیدی که دارن اینه که به خودشون میگن: «ما آخه درسش رو نخوندیم! ما تو دانشگاه این رشته رو نگذروندیم!» مثلا طرف میخواد زبان درس بده میگه من فقط زبانم خوبه، من که نرفتم تدریس زبان رو در دانشگاه دوره ببینم. یا مثلا طرف می خواد مشاور و مربی بشه میگه که من آخه روان شناسی نخوندم.

 ببینید دوست های خوب من، در این دوره و زمونه ای که ما هستیم، به دست آوردن تقریبا هر دانش و مهارتی بدون رفتن به دانشگاه یا گذراندن دوره‌ های بسیار طولانی تقریبا امکان‌پذیره. منظور من این نیست که رفتن به دانشگاه یا گذروندن دوره بده. من خودم این کار رو کردم و در هر حیطه ای فعالیت کردم یا دانشگاهش رو رفتم یا دوره های طولانی براش گذروندم. در همین حیطه کوچینگ و برندسازی شخصی چندین دوره گذروندم و حتی الان، عضو مجوز دار انجمن کوچینگ بین المللی و عضو هیئت مدیره انجمن کوچینگ بین المللی در تورنتو ام. پس رفتن به دانشگاه و دوره گذراندن خیلی هم خوبه ولی نکته اساسی اون نیست. نکته اساسی توجه به دو موضوعه: 

 1- موضوع اول: آیا شما در حیطه ای که میخواین تدریس داشته باشین، مشاوره و مربی گری داشته باشین یا کتابی بنویسین، سابقه‌ای داشتین؟ توفیقی داشتین؟ داستانی داشتین؟ مثلاً چالشی بوده که بهش غلبه کرده باشین یا هدفی بوده که بهش رسیده باشین که حالا الان این رو میخواید منتقل کنید به کسی دیگه و کمکش کنید که چالش اش رو حل کنه و به هدفش برسه؟ مثلاً خیلی جالبه من افرادی رو می بینم که مثلا میگن ما مشاور یا مربی روابطیم ولی خودشون تا حالا چهار بار طلاق گرفتن و همین الان هم توی روابطشون مشکل دارن. تو چطوری میخوای به کسی دیگه ای کمک کنی؟ تو مشکل خودت رو نتونستی حل کنی! یا کسی مشاوره تحصیلی میخواد بدهو میخواد کمک بکنه کسی رتبه برتر یک آزمون رقابتی مثل کنکور یا کنکور ارشد بشه، آیلتس بگیره و غیره (هر آزمون این شکلی). حالا خودش مثلا توی کنکورش رتبه اش چند ده هزار بوده و یک دانشگاه یک جای عجیب غریب قبول شده. بنابراین نکته اساسی و خیلی مهم اول به نظر من اینه: در حیطه ای که سخنرانی، تدریس، مشاوره و مربیگری میخوای بکنی آیا خودت توفیقی داشتی؟ لازم نیست حالا شماره یک اون حیطه بوده باشی. آیا داستان یا تجربه ای داری و چالشی بوده که بهش غلبه کرده باشی، هدفی بوده که بهش رسیده باشی که بعد بتونی به افراد دیگه هم کمک کنی؟

 2- و نکته دوم اینه: آیا یک راه حل جامع برای گروه مخاطبت داری یا صرفاً یک سری حرف پراکنده و یک سری نکته های پراکنده یا یک سری حرف قشنگه که شاید جمع آوری کردی یا شاید هم از یافته های خودته، ولی پراکنده هست و یک راه حل کامل نیست! ببینین، خیلی مهمه که اگر تو مثلاً می خوای مشاوره تحصیلی بدی یک نقشه راه داشته باشی و یک برنامه جامع از اول تا آخر داشته باشی. اگه مثلا من دارم کمک می کنم به سخنران و مشاور ها  و کسانی که میخوان برند شخصیشون رو بسازن باید یک نقشه راه داشته باشم و ادوات شو داشته باشم که بهشون کمک کنم و واقعاً هم در طی این سال‌ ها خب مثلاً من نوعی موارد لازم رو درست کردم، کتابش رو دارم، دوره جامع شو دارم (هم به شکل آنلاین و هم به شکل حضوری)  و حتی پلتفرم ها رو در اختیار افراد قرار می‌دم برای اینکه دیده بشن، چه در فضای آنلاین، چه در فضای سخنرانی و چه در کتاب.  آیا راه حل کاملی داری که کسی که میخواد از خدمات و دانش تو استفاده بکنه از مهارت تو استفاده بکنه بتونه خودش رو به تو بسپاره؟ و اطمینان داشته باشه که تو کمکش می کنی چالشش رو حل کنه و به هدفش برسه؟

بنابراین سوال من از شما عزیزان اینه، در حیطه ای که میخواین سخنرانی، تدریس مشاوره، مربی گری یا منتورینگ داشته باشین:

یک: آیا سابقه ای دارین؟ آیا توفیقی قبلا داشتین؟

و دو: آیا یک راه حل جامع طراحی کردین یا نه؟ اگه نکردین الان وقتشه که شروع کنین این کارو بکنین  و بعد ابراز وجود و مارکتینگ و اطلاع رسانی جدی انجام بدین. 

 

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.

 

Comments

نظر دهید