وبسایت موفق

اگر وبسایت شما این سه خصوصیت را ندارد، عملا دارید وقت، پول و انرژی خود را هدر می دهید و از آن مشتری جذب نخواهید کرد.

 

سه خصوصیت ویژه وبسایت های موفق

سه خصوصیت کلیدی وبسایت های موفق چیست؟

خیلی از افراد به من می گویند: "دکتر اناری؛ ما وبسایت داریم. کلی هزینه برایش کرده ایم. کلی وقت برایش گذاشته ایم. کلی انرژی برایش صرف کرده ایم اما خروجی ای ندارد و مشتری ای از آن به دست نمی آید."

اشکال کار کجاست؟

من می خواهم امروز با شما سه نکته ی مهم درمیان بگذارم که اگر دید شما به وبسایت بر اساس این سه نکته باشد، خروجی آن بسیار متفاوت خواهد شد.

نکته ی اول این است که یادتان باشد برای صاحبان کسب و کار و برای افراد خویش فرما، کار وبسایت این است که یک فرد غریبه در بازار هدف را بیاید و تبدیل بکند به یک مشتری.

ببینید... اشتباه نکنیم. وبسایت برای این نیست که ما ادعا کنیم وبسایت داریم برای اینکه پز آن را بدهیم یا برای این که ما را آنلاین پیدا کنند. بله! همه ی اینها بد نیست و خوب است ولی هدف اصلی وبسایت این است که یک ساز و کاری در آن دیده شود و طراحی شود که وقتی که یک نفر از بازار هدف شما به آن مراجعه کرد، این را بتواند بیاورد و تبدیل به مشتری کند. این نکته ی اول است.

فکر کنید به وبسایتتان و ببینید آیا این ساز و کار را دارد یا صرفا یک سری اطلاعات است که در دنیای آنلاین درباره ی شما وجود دارد؟

 نکته ی دوم این است که حتما باید به وبسایت به عنوان بخشی از سیستم مارکتینگ و بازاریابی آنلاینتان نگاه کنید و آن را به عنوان بخشی از "قیف فروشتان" در نظر بگیرید. یعنی چه؟

ببینید... شما یک قیفی را در نظر بگیرید که دهانه ی گشاد آن بالاست و دهانه ی تنگ آن پایین. ما به آن "قیف بازاریابی فروش" می گوییم و افراد بازار هدف آگاه می شوند در بالای این قیف و می آیند وارد این قیف مارکتینگ فروش شما می شوند با فعالیت های مختلفی که دارید. با تبلیغاتی که می کنید با فعالیت های بازاریابی انواع و اقسام دیگری که انجام می دهید و در واقع در این قیف پایین می آیند و آهسته آهسته اعتمادسازی می شود یک تعداد کمتری از آن ها اعتمادشان جلب می شود و تبدیل می شوند به مشتری و حتی یک تعداد کمتری از آن ها تبدیل به مشتری وفادار می شوند. حال، سوال این است که وبسایت شما در این قیف مارکتینگ و فروشی که وجود دارد چه نقشی دارد و در کجای کار است؟

یک مثال برایتان بزنم. مثلا فرض بفرمایید که شما در شبکه های اجتماعی یک پست می گذارید و آدرس وبسایت خودتان را نیز آن جا می گذارید. فردی آن پست را می بیند و خوشش می آید از محصول و خدمات شما یا آن پستی که گذاشته اید و آن لینک را کلیک می کند و می آید در وبسایت شما. حال نکته اساسی این است که این فرد یک ابراز علاقه ای کرده است و آمده است در بالای قیف وارد شده است. شما در آن جا روی وبسایتتان چه پیشنهاد جذابی به او می دهید؟ چه پیشنهاد رایگانی احتمالا به او می دهید که اطلاعات او را بگیرید و او را در قیف پایین بیاورید و از او اجازه بگیرید که با گرفتن مثلا آدرس ای-میل او یا شماره تلفن او بتوانید با او ارتباط بگیرید و آهسته آهسته ارزش بیشتری در اختیار او قرار بدهید و خلاصه آهسته آهسته اعتماد او را جلب کنید و او را تبدیل کنید به مشتری. این در واقع نکته ی دوم است که در واقع ما به وبسایتمان به عنوان بخشی از سیستم کلی مارکتینگ مان نگاه کنیم و آن را به عنوان بخشی از قیف بازاریابی فروشمان در نظر بگیریم.

 

این پست را هم بخوانید: ایمیل مارکتینگ در سه مرحله

 

و نکته ی سوم این است که ما خوب است که وبسایتمان را به عنوان یک نکته کلی در نظر بگیریم. به عنوان یک ابزار کلی. اما خیلی بهتر است که ما وبسایت را صفحه صفحه ببینیم. هر صفحه ای در وبسایت را اینطور نگاه کنیم که چه کسی به آن می آید؟

قرار است چه کاری را آن جا انجام دهد؟

و ما به عنوان صاحب وبسایت، چطور می خواهیم آن فرد را متقاعد کنیم که آن کار را انجام دهد؟

مثلا اگر قرار است به یک صفحه ای بیاید و یک محصولی را ببیند؛ شاید ما انتظارمان این باشد که آن محصول را بخرد. ما چه پیشنهادی آن جا می دهیم؟

چه اقدامی می کنیم؟

چه درخواستی از بازدید کننده وبسایت می کنیم که این کار را انجام دهد.

یا شاید یک صفحه ی دیگری است که در واقع می آید و یک پیشنهاد رایگانی ما به او می دهیم. شاید در آن جا هدفمان این باشد که اطلاعات او را دریافت کنیم ای-میل او را بگیریم. حال ما چگونه از او درخواست می کنیم که ای-میل خود را بده و این پیشنهاد رایگان را دریافت کن. یا صفحات دیگر وبسایت. "درباره ی ما"، "تماس با ما"، صفحات مختلفی که ممکن است روی وبسایت شما باشد، باید همواره این سوال را از خودتان بپرسید که "چه کسی می آید؟"، "قرار است در آن جا چه بکند؟" و "ما چطور او را متقاعد می کنیم که آن اقدام را انجام دهد؟"

اگر شما این سه نوع نگاه را به وبسایتتان داشته باشید، این باعث می شود که وبسایت شما در واقع از یک بروشور آنلاین بیاید و تبدیل بشود به عنوان بخشی از سیستم یکپارچه ی مارکتینگ شما و رفتار آن طوری باشد که آهسته آهسته کمک بکند به این که افراد غریبه در بازار هدف بیایند و تبدیل بشوند به مشتریان شما.

دکتر شهاب اناری هستم.

"آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید!"

 

این مطلب را هم خواهید پسندید: 4 نکته کلیدی در تبلیغات آنلاین

 

ویدیو را ببینید و برای عزیزانتان بفرستید. 

 

برند خود را بسازید و در بازار معروف شوید! برای مشاهده 1 ساعت کلاس ویدیویی رایگان 1-2-3 جذب مشتری از زبان دکتر شهاب اناری، همکار برایان تریسی و مربی حرفه ای  کسب و کار، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

فایل صوتی: 

Comments

نظر دهید