دیجیتال مارکتینگ

اگر درگیر بازاریابی دیجیتال هستید و می خواهید تبلیغات آنلاین داشته باشید، چهار اصل تعیین کننده را باید رعایت کنید که در زیر توضیح می دهم.

 

چهار نکته تعیین کننده در موفقیت تبلیغات آنلاین

چهار نکته طلایی که باید در طراحی آگهی های تبلیغاتی آنلاین رعایت بکنیم، چه هستند؟

خیلی از مراجعین و مخاطبان من از من می پرسند که "ما می خواهیم تبلیغات آنلاین بکنیم."، "می خواهیم در شبکه های اجتماعی در واقع حضور خودمان را اعلام بکنیم و مخاطبانمان را هدف قرار بدهیم و سعی کنیم محصول و خدمات خودمان را بفروشیم. چه اصولی را باید در طراحی یک آگهی تبلیغاتی رعایت کنیم؟"

من امروز می خواهم با شما چهار نکته بسیار مهم و موثر را در میان بگذارم که اگر به این چهار نکته فکر بکنید من فکر می کنم که نهایتا یک خروجی خوبی برای تبلیغاتتان خواهید داشت.

نکته ی اول این است که همیشه در تبلیغات آنلاینتان فکر کنید به هدفتان.

حال هدف یک تبلیغ آنلاین عمدتا یکی از این سه مورد می تواند باشد:

یکی ایجاد آگاهی در بازار. ایجاد آگاهی راجع به برندتان، محصولتان و خدماتتان.

یکی درگیر کردن مخاطبان بالقوه برای اینکه بیشتر شما را بشناسند. مثلا این که آن ها را درگیر کنید و به آن ها پیشنهاد رایگانی بدهید مثل این که بیایند روی وبسایت شما و یک فایلی را دانلود بکنند یا از شما یک مشاوره رایگانی بگیرند یا دموی محصولتان را امتحان کنند و غیره.

و انتخاب سوم و پیشنهاد سوم و در واقع هدف سوم می تواند فروش باشد که هدف از آن آگهی می تواند این باشد که افرادی که مشتری بالقوه هستند و درگیر شما شده اند، شما به آن ها یک سری آفرها یا پیشنهادات پولی جذاب بدهید که باعث شود آن ها اقدام بکنند و نهایتا در واقع تصمیم به خرید محصول یا خدمات شما بگیرند.

بنابراین مورد اول می شود این که "هدف شما از این آگهی تبلیغاتی چیست؟"

این مورد را باید برای خودتان کاملا مشخص کنید و این کاملا برمی گردد به آن مفهوم قیف فروش.

در مفهوم قیف فروش، شما یک قیفی را تصور بکنید که دهانه ی گشاد آن بالاست و دهانه تنگ آن پایین. در این قیف فروش، افراد از بالا وارد می شوند. یک تعداد زیادی افراد و مشتری بالقوه وارد این قیف می شوند ولی آهسته آهسته برخی از آن ها اعتمادشان جلب می شود و در واقع تبدیل می شوند به مشتری بالفعل و خرید می کنند و حتی یک تعداد کمتری از آنان نیز تبدیل می شوند به مشتری وفادار.

اگر این گونه فکر کنیم، ما زمانی که هدفمان ایجاد آگاهی در بازار است، درحال پر کردن بالای قیف هستیم. وقتی ایجاد درگیری با مشتری بالقوه است، در وسط قیف هستیم و آن قسمتی که هدف ما فروش است، در واقع به پایین قیف رسیده ایم که دیگر مشتری بالقوه تبدیل شده است به مشتری بالفعل.

نکته دوم، این است که ما مخاطبمان را تعریف بکنیم. در تبلیغات آنلاین مثل هر تبلیغات دیگری، ما باید بدانیم چه کسی را داریم هدف قرار می دهیم و این خیلی مهم است که ما همه را هدف قرار ندهیم. به خاطر اینکه اگر ما بخواهیم همه را هدف قرار دهیم، عملا هیچکس را هدف قرار نمی دهیم چون ادبیات ما برای گروه های مختلف، فرق می کند و شما حساب بکنید با یک فردی در یک سن نوجوانی بخواهید صحبت بکنید خیلی فرق می کند ادبیاتتان تا با یک فرد جا افتاده و میان سال شاید بخواهید صحبت کنید. با خانم ها یک جور و با آقایان یک جور دیگر. با افرادی که در موقعیت های جغرافیایی مختلف زندگی می کنند یک جور است و آن هایی که شغل های مختلفی دارند، درآمدهای مختلفی دارند، رفتارهای مختلفی دارند، همه ادبیات ارتباطی متفاوتی دارند. بنابراین باید مخاطبتان را خیلی دقیق تعریف بکنید. تعریف مخاطب در دنیای آنلاین، مانند دنیای آفلاین در واقع از سه طریق رخ می دهد:

یکی بحث جمعیت شناختی است. یعنی این که شما مثلا اگر می خواهید در یک شبکه اجتماعی تبلیغات کنید، مثلا در فیس بوک یا در جاهای دیگر، به فیس بوک می گویید که من افرادی می خواهم با این خصوصیات جمعیت شناختی. افرادی که این سن را داشته باشند، این جنس را داشته باشند، در این منطقه زندگی بکنند، شغلشان این باشد و ...

خصوصیت دومی که در انتخاب مخاطب می توانید به کار ببرید، رفتارهایشان است یا ویژگی های روان شناختی آن ها. یعنی می توانید در واقع بگویید که من به دنبال افرادی هستم که به این موضوعات علاقه دارند من به دنبال افرادی هستم که این صفحات را دنبال می کنند. من به دنبال افرادی هستم که بلاگ های خاصی را می خوانند یا کتاب های خاصی را می خوانند و این گونه بتوانید بر اساس رفتارشان آن ها را پیدا بکنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: انتخاب صحیح بازار هدف در بازاریابی موثر

 

و البته سومین نوع تعریف مخاطب که بعضی از شبکه های اجتماعی در دنیای آنلاین به ما این اجازه را می دهند که این گونه در واقع آن ها را هدف قرار دهیم، این است که اطلاعات آن مخاطبان بالقوه را داشته باشیم و بیاییم آن ها را آپلود کنیم در آن شبکه اجتماعی و آن شبکه اجتماعی مثلا فیس بوک این امکان را به ما می دهد که ما اطلاعات افراد بالقوه ای را که می خواهیم هدف قرار دهیم را آپلود کنیم و خود فیس بوک پروفایل آن ها را برای ما پیدا می کند و آگهی ما را به آن ها نشان می دهد.

سومین فاکتور مهمی که درطراحی آگهی های آنلاین باید به آن توجه کرد، طبیعتا تعریف بودجه است.

یعنی این که شما باید برای خودتان روشن بکنید که چقدر می خواهید برای آن بودجه در نظر بگیرید. به خاطر این که اگر خوب فکر بکنید، براساس میزان و مقدار بودجه شما می توانید یک گروه هدف کوچک یا بزرگ را هدف قرار دهید. اگر بودجه شما خیلی کم باشد طبیعتا گروه کمتری را می توانید هدف قرار دهید که موثر باشد و اگر بودجه خیلی خیلی بزرگی داشته باشید طبیعتا می توانید گروه بزرگتری را هدف قرار دهید. بنابراین بسته به این که شما خروجی تان قرار است چه باشد و هدفتان چه است و چه اتفاقی قرار است رقم بخورد، شما می توانید بر اساس آن در واقع بودجه ای را تعریف بکنید.

و نهایتا چهارمین فاکتور این است که شکل آگهی تبلیغاتی تان را مشخص کنید. تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از عکس استفاده کنید، آیا می خواهید از ویدیو استفاده بکنید، یا برخی از فضاهای آنلاین به شما اجازه می دهند که فقط از متن استفاده کنید. مثلا در "Google adwords" این گونه است. بنابراین شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از متن باشد، از عکس باشد یا از ویدیو باشد و باز مجددا خود این هم تقسیم بندی دارد. مثلا اگر عکس باشد آیا یک عکس واحد باشد آیا اسلاید شو باشد و...

رعایت و توجه به این چهار نکته یعنی تعیین هدف آگهی تبلیغاتی، تعیین گروه مخاطب آن آگهی، تعیین بودجه و همینطور تعیین شکل درست آن آگهی تبلیغاتی، باعث می شود که شما یک دیدگاه صحیحی در طراحی آگهی تان داشته باشید و احتمالا خیلی نتیجه ی بهتری بگیرید.

 

این پست را هم خواهید پسندید: 10 سوال برای شناخت عمیق بازار هدف

 

من دکتر شهاب اناری هستم.

"آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید!"

 

ویدیو را ببینید و برای عزیزانتان بفرستید. 

 

برند خود را بسازید و در بازار معروف شوید! برای مشاهده 1 ساعت کلاس ویدیویی رایگان 1-2-3 جذب مشتری از زبان دکتر شهاب اناری، همکار برایان تریسی و مربی حرفه ای  کسب و کار، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

 

فایل صوتی: 

Comments

نظر دهید