شهاب اناری و علی شراهی

بیزنس کوچینگ: کارآفرینی را از کجا شروع کنیم؟

مصاحبه دکتر شهاب اناری با مهندس علی شراهی: چطور کارآفرینی را شروع کنیم؟

 شهاب اناری: سلام من دکتر شهاب اناری هستم، امروز در خدمت یکی از کارآفرینان موفق ایرانی و استاد، کارآفرینی آقای مهندس علی شراهی هستیم. امروز می‌خواهیم،کمی از تجربیات شما به عنوان کارآفرین موفق و استاد کارآفرینی در ایران استفاده کنیم. اول کمی خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید.

علی شراهی: من کارشناسی ارشد MBA از دانشگاه صنعتی شریف هستم، با دست خالی و از ترم یک کارشناسی ارشد شروع به کار آفرینی کردم و خدا رو شکر خیلی زود کارم رونق گرفت و به سمت آموزش کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید هم رفتم. چون خیلی علاقه داشتم و حوزه ای بودکه، زندگی خودم را عوض کرد و تصمیم گرفتم که، به بقیه هم آموزش دهم. خودم فعالیت های گسترده ای در ایران داشتم، از رستوران های زنجیره ای تا فعالیت های گسترده ای در زمینه بورس و... در زمینه آکادمیک، من MBA یک ساله دانشگاهی را، اولین بار در دانشگاه تهران ایجاد کردم که، هنوز هم ادامه دارد و تعداد زیادی از علاقه‌مندان در آنجا مشغول فراگیری هستند.

شهاب اناری: سوال امروز من این است که، خیلی از دوستان می‌خواهند کسب و کاری را شروع کنند. افرادی که دانشجو یا کارمند هستند و می‌خواهند از برده داری مدرن خود را رها کنند و کسب و کارشان را راه اندازی کنند و یا اینکه می‌خواهند در کنار شغل خود، یک کسب و کار دیگر هم راه اندازی کنند. از کجا باید شروع کرد؟

علی شراهی: سوال بسیار خوبیست، هر وقت که فرد این سوال را می‌پرسد، یعنی آماده شده و تصمیم خود را برای کارآفرینی گرفته است و متوجه شده است که، کارآفرینی همان چیزیست که زندگی اش را زیباتر می کند. در ابتدا وقتی ذهن فرد آماده می شود و تصمیم قطعی دارد که، کسب و کار خود را راه اندازی کند، احتیاج به ایده کارآفرینی دارد. یعنی بیزینس ابتدا در ذهن کارآفرین شکل می‌گیرد، سپس در دنیای واقعی ایجاد می شود. ایده کارآفرینی نه تنها باید ایده های خوبی منطبق بر نیازهای بازار باشد و بتواند ثروت آفرین و موفق باشد، بلکه باید با فرد هم هماهنگ باشد.

شهاب اناری: یعنی اینکه  من بروم، دنبال ایده هایی که در بازار موفق بوده است و ببینم که کدام جواب داده و من هم آن را انجام دهم، یا اینکه ببینم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

علی شراهی: ایده نه تنها باید با بازار هماهنگ باشد، بلکه با خود شخص هم هماهنگ باشد. یعنی اینکه، ممکن است ایده ای که، برای شما خوب است، برای من کارایی نداشته باشد. ولی اینکه چگونه بفهمیم، این ایده با من هماهنگ هست یا نه، موضوع مهمی است. امروزه روش‌های مختلف استعدادیابی وجود دارد که، به شما می گوید، شما به درد کار در چه صنعتی می‌خورید و دیگر اینکه شما استعداد کار در کدام بخش آن صنعت را دارید. وقتی این ها را فهمیدیم کلی راه برای انتخاب و تصمیم درست، جلوی پای ما قرار می گیرد، پس یکی از روش‌هایی که خیلی توصیه می‌کنم، آزمون های جدید برای ایده یابی است که، در دنیا بسیار استفاده می شود. یکی از بهترین کارها، داشتن کوچ یا مربی است.

شهاب اناری: اینکه می‌گوییم استعداد خود را بشناسیم و ببینیم که توانایی من درکجاست، منظور همان تست های استاندارد و یا کار با یک سری از افراد متخصص که می توانند، کمک کنند می باشد؟

علی شراهی: بله دقیقا، که بخشی مربوط به حوزه کسب و کار است و بخشی مربوط به حوزه شخصیت شناسی است،که اینها همراه با هم، شما را به یک جمع‌بندی می‌رساند. وقتی فهمیدم که نقطه قوت و یا همان نقطه طلایی کجاست و ایده ام را پیدا کردم، باید ببینم که، شایستگی های محوری ما چه هست؟ فرد زمانی موفق می شود که، در کاری قرار بگیرد تا در آن شایستگی محوری داشته باشد. شایستگی محوری یعنی، آن دسته از شایستگی ها که، می‌تواند برای ما مزیت رقابتی ایجاد کند. ما زمانی به شدت موفق می‌شویم که، مزیت رقابتی در یک بازار ایجاد کنیم. مثلا شما می خواهید، در حوزه یک صنعتی، ورود پیدا کنید که، دانش بنیان است. اگر شما فردی هستید که، تحصیلات، تحقیقات و یا برند خیلی موثری در آن حوزه دارید، حتما یک مزیت رقابتی و یا شایستگی محوری برای شما ایجاد خواهد کرد و یا اینکه به طور مثال می خواهید، در حوزه‌های مربوط به موسیقی وارد شوید. اینکه از قبل دانشی در زمینه موسیقی داشته باشید و یا با موسیقیدان ها، آهنگ سازها و مدیران شرکت هایی که در زمینه ی تولید موسیقی فعالیت می کنند، آشنا باشید. تک تک این موارد، شایستگی محوری، در حوزه این فعالیت برای شما ایجاد می کند.

شهاب اناری: پس ما خودمان را شناختیم، نقاط قوت را پیدا کردیم، متوجه شدیم که در چه نوع صنعت و فعالیتی استعداد داریم و شایستگی محوری خود را، که منجر به مزیت رقابتی می شود را، پیدا کردیم. و ایده خود را هم در ذهن بدست آوردیم. بعد از همه این ها، باید چه کاری انجام دهیم؟

علی شراهی: وقتی ایده را پیدا کردیم، باید روش‌هایی برای پرورش ایده پیدا کنیم. افراد ایده های بسیار خوبی به ذهنشان رسیده است، ولی هیچ وقت آن ایده‌ها تبدیل به کسب و کار نشده، این افراد ایده پردازان خوبی هستند ولی آموزش ندیدند که، آن را پرورش دهند. ایده برای رسیدن به کسب و کار، ابتدا باید پرورش پیدا کند. یکی از توصیه های بسیار خوبی که، در زمینه پرورش ایده وجود دارد، این است که،وقتی ایده به ذهن رسید، به سرعت آن را وارد عرصه عمل کنید و در طول عملیاتی شدن، ایده پرورش پیدا خواهد کرد، و در عرصه عمل با چالش‌هایی روبه رو می شود که،همان باعث پرورش ایده می شود.

شهاب اناری: برای جمع بندی صحبت های امروز، اگرنکته پایانی هست بفرمایید.

علی شراهی: چه در مرحله ی بدست آوردن ایده و چه در مرحله پرورش ایده و چه در مرحله ی ایجاد کسب و کار که، مرحله ی پایانی می باشد. تنها یک چیز مشترک است و آن، دانش کسب و کار است که، به آن احتیاج داریم.

منظور از دانش کسب و کار، این نیست که، برویم MBA و یا کارشناسی ارشد این رشته را دنبال کنیم. بلکه حداقلی از دانش کسب و کار را آموزش ببینیم. در گذشته ممکن بود، کسی که، کاری را راه اندازی می‌کند، دو حالت برایش بوجود بیاید، یا خیلی درآمد کسب می کرد یا اینکه فقط در حد گذشتن امورات زندگی، درآمد بدست می آورد. امروزه می بینیم، شخصی مغازه ای را اجاره می کند، 3 ماه کار می کند، بعد از این مدت تعطیل می شود. در واقع ور شکستگی های فراوان در ایران زیاد شده و عامل آن هم رقابت است. وقتی رقابت ایجاد شود، بدون دانش، کسب و کار شما محکوم به شکست است. در گذشته رقابت نبود و هر کسب و کاری تا مدت ها دوام داشت. ولی امروزه رقابت به شدت زیاد شده، توصیه من این است که، همه عزیزانی که می خواهند، کسب و کاری را آغاز کنند، حداقلی از دانش کسب و کار را یاد بگیرند، بعد اقدام به ایجاد کسب و کار نمایند.

شهاب اناری: صحبتهای شما مرا یاد کتاب آقای مایکل گربر می اندازد که، می گوید: افسانه کارآفرینی به این صورت است که، کسانی که دانش تکنیکی تخصصی دارند، در یک حیطه ای فکر می کنند، اگر یک بیزینسی بزنند، حتما موفق خواهند شد. ولی این، یک قسمت از کسب و کار است و قسمت دیگر، دانش ایجاد کسب و کار می باشدکه، بسیار مهم است. همان طور که می‌دانید، ۴۰ درصد از بیزینس ها در سال اول، ۸۰ درصد در ۵ سال اول، و 80 درصد مابقی آن بیزینس ها در 5 سال دوم، ورشکست می شوند. من امیدوارم شما از چند درصد باقیمانده باشید که، با رعایت این نکات و تکنیک ها به موفقیت برسید.

علی شراهی: دقیقا همینطور است، موفقیت دو بال دارد، یک قسمت تکنیکال و قسمت بیزینسی که در کنار هم عامل موفقیت هستند. یک مسأله دیگر این است که، ریسک بزرگترین مانع برای رسیدن به موفقیت می باشد، و ریشه ی ریسک، کمتر دانستن در مورد آن فعالیت و ایده است. یعنی هرچه قدر دانش کمتری داشته باشید به همان نسبت، ریسک بزرگتری را تجربه می‌کنید. دانش امروز کسب و کار به شما یاد می دهد که، از اول شروع کسب و کار، پایان آن را هم ببینید و این پیش‌بینی، ریسک شما را به حداقل می‌رساند، و فوق العاده به موفقیت شما کمک می کند، تا  جزء آن چند درصد موفق، در زمینه ایجاد کسب و کار خود باشید.

شهاب اناری: متشکرم از اینکه وقتتان را در اختیار مخاطبان این برنامه قرار دادید.

ویدیو را در پایین ببینید و برای عزیزانتان که دوست دارید این ویدیو را ببینند، بفرستید:

 

Comments

توسط سید سعید صفی شاهی در 2018-02-14 15:24

با تشکر فراوان از شما.
اگه ممکنه فایل صوتی رو هم بذارید.
ممنونم

توسط سعید در 2018-02-22 19:32

خواهشا دانلود فایل صوتی رو برگردونید

توسط سید محمد مصطفوی در 2019-02-15 13:30

مرسی از شما عالی بود

توسط حمید مهری در 2019-02-17 04:57

سلام چطور میتونم با مهندس علی شراهی ارتباط برقرار کنم.

نظر دهید