تعلل در تصمیم گیری قاتل آرزو ها

یک اشتباه مهلکی که جلوی شما رو می گیره که نتونید یک درصدی بشید تعلل در تصمیم گیریه. ببینین، یکی از دلایل اساسی تعلل در تصمیم گیری در لحظات حساس ، پرفکشنیسم یا ایده آل گراییه.

منظورم چیه؟ مثلاً طرف می خواد  در یک آزمون رقابتی رتبه برتر بشه یا توی کارش میخواد برند بشه و درآمد بالایی کسب بکنه ولی در لحظات حساسی که باید تصمیم بگیره و یک سری اقدامات خاصی رو بکنه، تعلل میکنه و تصمیمش رو به تعویق میندازه و دلیلش اینه که منتظر لحظه ایده‌آله، منتظر آدم ایده آله  ومنتظر تجهیزات ایده آله برای این که اقدام کنه. مثلاً اون کسی که داره برای آزمون رقابتی اقدام میکنه می دونه که به یک مشاوری، مدرسی یا منبعی نیاز داره که مشکلاتش رو حل کنه. یا اون کسی که روی برندش داره کار می کنه مثلا می دونه برای تولید ویدیو به دوربین نیاز داره، به یک استودیوی خانگی نیاز داره و به یک سری تجهیزات و نرم افزارهایی نیاز داره که کارش رو انجام میده ولی منتظر لحظه، آدم یا تجهیزات ایده آله. منتظر اون آدمیه، منتظر اون تجهیزات و اون وسیله ایه که کیفیتش عالی باشه و قیمتش عالی باشه و خودش هم آماده باشه از نظر همه چیز و پرفکت باشه شرایط برای این که بتونه شروع کنه و اقدام کنه. ولی نکته اینه که (من و شما هم می دونیم) پرفکشنیسم یک دروغ بزرگه و ناشی از ترس هست. می ترسیم اقدام بکنیم و شکست بخوریم. می ترسیم اقدام بکنیم و بقیه مسخره مون بکنن و هیچ وقت اون لحظه ایده آل فرا نمی رسه.

ببینین، ما دو انتخاب داریم:

1-  یکی این که منتظر لحظه ایده آل باشیم. روزها، هفته ها، ماه ها و گاهی سال ها ما در جای خودمون، درنقطه اول ایستادیم و منتظر لحظه ایده آل، آدم ایده آل، تجهیزات ایده آل و دوره ایده آل هستیم که تمام مشکلات مون رو حل کنه

2- راه حل دوم اینه که با هفتاد هشتاد درصد وقتی اوکی ایم ،وقتی به یه آدمی، راه ‌حلی و تجهیزاتی می رسیم که درونمون، حسمون و عقلمون هفتاد تا هشتاد درصد اوکیه اقدام بکنیم. ممکنه پرفکت نباشه و ممکنه اشکالاتی داشته باشه ولی می تونیم در طی مسیر بهبودش بدیم و مسیرمون رو تصحیح بکنیم و یواش یواش به اون نقطه ایده آل نزدیکتر بشیم.

ببینین، راه حل همیشه اینه که اقدام بکنیم. تعلل در تصمیم گیری و منتظر لحظه ایده آل، آدم ایده آل، تجهیزات ایده آل دوره ایده آل و راه حل ایده آل شدن صرفاً باعث میشه که شما درجا بزنید و هیچ وقت یک درصدی نشین. نظر شما چیه؟

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.