تمرین عامدانه - چگونه تمرین کنیم که استاد شویم

در این ویدیو دکتر اناری درباره ی اصول چهارگانه ی تمرین عامدانه صحبت می کند.

سلام؛ دکتر شهاب اناری هستم. خالق دوره جامع 1-2-3 بدرخش که در آن به شما یاد می دهیم که چگونه به عملکرد حداکثری برسید و وارد یک درصد برتر حیطه خودتان شوید.

هر تمرینی منتهی به استاد شدن و متخصص شدن نمی شود. چگونه است که برخی افراد در زمینه یک موضوعی یا مهارتی که در حال یادگیری هستند، تمرین می کنند و به یک استاد متخصص و متبحر تبدیل می شوند و بر خلاف آن برخی دیگر درجا می زنند و به اندازه لازم رشد پیدا نمی کنند؟

چه نوع تمرینی ما را به یک استاد تبدیل می کند؟

تحقیقات وسیعی که خصوصاً در حوزه روانشناسی مثبت گرا انجام شده است نشان می دهد هنگامی که برای یادگیری یک ساز موسیقی، یک فعالیت ورزشی، یک درس در حین تحصیل و ... تمرین می نماییم، این تمرین باید دارای چهار خصوصیت باشد تا بتواند در زمان کم ما را به استادی و مهارت کامل برساند. من می خواهم این چهار نکته را با شما در میان بگذارم.

به این نوع تمرین، تمرین عامدانه می گویند.

نکته اول آن است که این نوع تمرین باید حتماً همراه با هدف گذاری باشد. هدفی که برای تمرین در نظر می گیریم باید یک پله یا یک سطح از توان فعلی مان بالاتر باشد. مثلاً اگر در حال تمرین آواز هستیم و توانایی اجرای حدی از نت ها را داریم، باید هدف گذاری ما در تمرین اجرای یک نت بالاتر باشد. به عنوان مثال دیگر، اگر در حال آماده سازی خود در یک درس هستیم و تاکنون نمره و درصد ما در آن درس در حد مشخصی بوده است، حال باید به دستیابی به یک نمره یا درصد بالاتر فکر کنیم.

دومین خصوصیت یک تمرین عامدانه آن است که با تمرکز کامل انجام بپذیرد. بسیاری از افرادی که به سطح بسیار بالایی از مهارت در کارشان رسیده اند، اینگونه تعریف می کنند که سالها قبل به تنهایی به اتاقی رفته و درب اتاق را می بسته اند و ساعت ها با تمرکز روی موضوعشان کار می کرده اند. اگر ریاضی دان بوده ساعت ها تمرین ریاضی حل می کرده است و اگر ویالونیست بوده، ساعت ها به تمرین ویالون می پرداخته و یا حتی اگر شناگر بوده (مثلاً قهرمان المپیک شده است)، ساعت ها با تمرکز شنا می کرده و فقط آن کار را انجام می داده است. این نکته خیلی مهم است که هنگام تمرین برای درس، شغل، کار و غیره، این کار را با کارهای دیگر مخلوط نکنیم و یک ساعت را بطور پیوسته و پشت سرهم تمرین کنیم و وسط آن به سراغ چک کردن شبکه های اجتماعی یا دیدن ایمیل یا تلفن زدن یا ریختن چای و غیره نرویم.

سومین نکته آن است که یادگیری و تمرین عامدانه حتماً همراه با بازخورد (Feedback) گرفتن است. بسیار خوب خواهد بود اگر ما یک مربی (Coach)، معلم، استاد و یا یک کسی را کنارمان داشته باشیم که بطور دائم به ما بازخورد بدهد و هنگامی که تمرین می کنیم به نقاط خوب یا بد آن اشاره نماید.

نهایتاً چهارمین نکته آن است که پس از دریافت بازخورد از مربی (Coach)، معلم، استاد و یا هر کسی که به ما بازخورد صادقانه می دهد، فکر کنیم و عملکردمان را برای دفعه بعدی تغییر دهیم. این نکته بسیار مهم است. در خیلی موارد افراد تمرین می کنند ولیکن همان کاری را می کنند که همیشه انجام داده اند. تمرین غلط چه فایده ای دارد؟ حتی اگر قانون 10 هزار ساعت را هم رعایت کنید ولی وقتی پشت پیانو قرار میگیری دستانت غلط باشد، استایل و روش پیانو زدنت غلط باشد، اگر به جای 10 هزار ساعت 100 هزار ساعت هم تمرین کنید در آخر هم استایل درست نخواهی داشت و به مهارتی که باید نخواهی رسید. پس خیلی مهم است که پس از دریافت بازخورد، روی آن تعمق کنیم و از آن درس بگیریم و در نوبت بعدی استایل و روشمان، نوع خواندنمان، نوع عملکردنمان و نوع تمرین کردنمان را تغییر دهیم.

حالا شما فکر کنید. شما چقدر در تمرین کردنتان به اصول چهارگانه تمرین عامدانه توجه دارید؟

  • اول اینکه هدفی را برای خود بگذارید که یک پله از توان فعلیتان بالاتر باشد (نه خیلی بالاتر و نه در حد توان فعلی تان، یک پله سختر).

  • دوم اینکه با تمرکز کامل انجامش دهید و آن را با چیزهای دیگر قاطی نکنید.

  • سوم اینکه حتماً کسی را داشته باشید که به شما بازخورد دهد (در تنهایی و خلوت خودتان تمرین نکنید).

  • و چهارم اینکه وقتی بازخورد و ارزیابی را می گیرید، فکر کنید و عملکردتان را تغییر دهید.

متشکرم از توجهتان. ما یک درصدی هستیم.

 

پیشنهاد ویژه: نسخه رایگان کتاب 1-2-3 بدرخش دکتر اناری را دریافت کنید. این کتاب انگیزشی ظرف چند ماه گذشته 25000 جلد فروش داشته است. اینجا را کلیک کنید.

Comments

توسط غزل در 2018-11-06 06:10

شما فوق العاده اید دکتر... مانا باشید انشالله

توسط Administrator در 2018-11-06 06:49

ممنون از شما

توسط غزل در 2018-11-14 03:41

سلامت باشی دکتر

توسط کاربر ناشناس در 2018-11-14 09:50

من کسی رو ندارم ازش بخوام بازخوردمو ارزیابی کنه!!!

توسط شقایق در 2018-11-14 11:07

بسیاربسیارعالی

توسط Yasna در 2018-11-14 14:54

واقعا ممنون خیلی کمک های بزرگی به ماها میکنید امید وارم خدا براتون جبران کنه

توسط حدیث در 2018-11-15 02:44

ممنون از مطالب خوب و عالیتون

توسط کاربر ناشناس در 2018-11-17 07:05

خیلی خیلی ممنون استاد از مطالبتون

نظر دهید