تنبلی داریم تا تنبلی!

چطوری میشه به تنبلی میانه مسیر غلبه کرد؟ ممکنه شما دانش آموزی باشین که برای یک امتحان مهمی دارین می خونین ولی اراده تون ضعیف شده و انگیزتون رو از دست دادین یا کسی هستین که دارین برای رشد بیزنستون تلاش می کنین ولی اون کار های ضروری که برای جذب مخاطب و رشد بیزنستون لازمه انجام بشه رو انجام نمی دین. یادتون باشه که در علم کوچینگ و روان شناسی مثبت بین دو نوع تنبلی میانه مسیر تمایز باید قائل شد.

یک نوع تنبلی هست که از جنس اینه که طرف انگیزه و اراده اش رو از دست داده. لزوماً کاری که باید انجام بده کار پیچیده و دشوار و ناشناخته ای نیست ولی حالش رو نداره! مثل دانش آموزی که شاید یک درسی رو می خواد بخونه خیلی هم درس پیچیده ای نیست. دقیقا هم می دونه از کجا باید بخونه و چیکار کنه ولی حالش رو نداره و انگیزه لازم رو نداره.

این فرق داره با مدلی که اصطلاحاً فرد بیشتر درگیر اهمال کاری میشه. یعنی فرد درگیر یه کار پیچیده یه کار دشوار و معمولا ناشناخته ایه و پشت گوش میندازه و انجامش نمی ده. مثل دانش آموزی که می خواد یک درسی رو بخونه و دلیل اهمال کاریش اینه که درسه سخته، پیچیدست و دقیقا نمی دونه از کجا باید شروع کنه و چیکار باید بکنه.

بین این دو تا باید تمایز قائل شد و فرق برخورد با این دو تا معضل اینه که وقتی شما جنس تنبلی تون از جنس اینه که انگیزه تون رو از دست دادین و اراده تون ضعیف شده، باید بیاین فکر بکنین به این که چرا من باید به این هدفم برسم؟ مثلا اون صاحب بیزنسی که کار های ضروری برای بیزنسش رو انجام نمی ده و کار هاش هم شاید خیلی پیچیده نیست، باید چندتا تلفن بزنه، چندتا پست شبکه اجتماعی درست کنه و غیره و ذلک، چرا انجام نمی ده؟ بیاد فکر بکنه به این که چرا من این مسیر رو شروع کردم؟ چرا من باید توی این بیزنس موفق بشم؟ دنبال چی هستم؟ اگه موفق بشم، به چی می رسم؟ اگه نشم، چه چیزی رو از دست می دم؟ موفقیت من چه تاثیری روی خانواده و بقیه خواهد داشت؟ و الی آخر. به چرا فکر کنه.

اما اگه از جنس دومه، از جنس اهمال کاریه، از جنس اینه که کاره پیچیدست و دقیقا نمی دونه که باید چیکار بکنه، بیاد فکر بکنه که مراحل انجام این کار چیه؟ و روی قدم اولش تمرکز کنه. مثلا اگه صاحب بیزنسیه و می خواد ویدیو تولید کنه برای شبکه های اجتماعی ولی کاره پیچیدست؛ دقیقا نمی دونه چیکار باید بکنه و مراحلش پیچیدست، بیاد مراحلش رو تقسیم بندی کنه و بیاد روی قدم اولش تمرکز کنه. مثلا شاید قدم اولش این باشه که تجهیزات لازم رو بگیره. اون وقت قدم اول رو که برداره؛ قدم های بعدی رو هم خواهد برداشت.

بنابراین یادتون باشه که تنبلی های میانه مسیر دو تا دلیل و دو تا راه حل متمایز داره: اگه مشکل شما از جنس اینه که انگیزتون رو از دست دادین و اراده تون ضعیف شده؛ به چرا فکر کنین. و اگه مشکل شما از جنس اینه که که کار سخته و اهمال کاری می کنین و کار رو پشت گوش میندازین بیاین کار رو تقسیم بکنین به مراحلش و روی قدم اول تمرکز کنین! تنبلی شما از چه جنسیه؟!

 

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.

 

Comments

نظر دهید