ابراز وجود

طبق اصول کوچینگ، خودبیانگری یا ابراز وجود صحیح Self-expression یکی از پیش نیازهای بسیار مهم برای رسیدن به عزت نفس و نهایتا شادکامی در زندگی است.

امروز می خواهم در مورد یکی از مباحث بسیار مهم در رسیدن به موفقیت و شادکامی با شما صحبت کنم. – مفهوم خودبیانگری- یا همان ابراز وجود یا در انگلیسی Self-expression.

یکی از مشکلاتی که به طور رایج می بینم چه دانش آموز و چه دانشجو و چه صاحب کسب و کار یا مدیران سازمانی، این است که مسئله دارند با ابراز وجود خودشان. یعنی چه این مسئله؟

یعنی این که خیلی از افراد هستند که نمی توانند افکارشان را به خصوص وقتی با دیگران متمایز و متفاوت است، بیان کنند و یا اقداماتی کنند که متمایز و متفاوت و منحصر به فرد است. یا اگر دیدگاهی ویژه دارند ،به خصوص وقتی با دیدگاه سایرین متفاوت است، یا استعداد و ویژگی منحصر به فردی دارند، آن را بروز نمی دهند. خیلی از اوقات در روانشناسی ثابت شده است که این عدم ابراز وجود به عزت نفس و همینطور به اعتماد به نفس فرد، ضربات سهمگینی می زند و کسی که ابراز وجود نکند و به شکل صحیح و سالم آن در روانشناسی خودبیانگری نکند، در نهایت به موفقیت و شادکامی مورد علاقه اش نمی رسد.

برای رسیدن به مهارت خودبیانگری و ابراز وجود، باید به چهار نکته توجه کنیم:

یک نکته این است که باید توجه داشته باشیم که ما حق داریم افکار و رفتارهای متمایز و متفاوت با دیگران داشته باشیم. ما حق داریم فکر کنیم و فکر متفاوتی داشته باشیم.

ما خیلی از افراد را در زندگی خودمان می بینیم که مثل برده در مقابل صاحبش چیزی را می شنوند و هرگز راجع به آن فکر نمی کنند و آن را همانگونه که می شنوند، می پذیرند. مانند یک برده که در مقابل صاحبش ایستاده است و وقتی صاحبش صحبت می کند، چشم در برابر چشم نمی شود و سرش را پایین می اندازد و اصطلاحا مانند یک پسر خوب آن را گوش می دهد و پردازش نمی کند و قبول می کند و مطابق آن رفتار می کند. حال این صاحب که حرفی را به ما می زند، ممکن است پدر یا مادر ما باشند یا جامعه ی ما یا فرهنگ ما یا مسئولان یا رئیس ما یا هر شخص دیگری.

کسی که مانند برده رفتار می کند و فکر نمی کند راجع به چیزهایی که به او گفته می شود و قدرت و حق فکرهای متفاوت را به خود نمی دهد، از مهارت خودبیانگری به دور است.

دومین نکته در رسیدن به مهارت خودبیانگری و ابراز وجود، این است که ما زندگی مان را مطابق با توقعات و انتظارات خودمان پیش ببریم.

بسیاری از افراد را می بینیم که زندگی هایشان صرفا و تماما بر اساس توقعات و انتظارات دیگران مدیریت و برنامه ریزی می شود. مانند یک پدر که تمام زندگی اش فقط هدفش این است که خانواده اش را خوشحال و تامین کند و خیلی هم هدف و ارزش خوبی است اما مسئله این است که وقتی تمام وجودتان و تمام زندگی تان در این راستا حرکت کند، اهداف خودتان و نیازهای خودتان و علایق خودتان می رود در اولویت بعدی و پس از مدتی شما می بینید که برای خودتان اصلا زندگی نکرده اید! برای پدر و مادرتان زندگی کرده اید! یا برای فرزندانتان زندگی کرده اید یا برای همسرتان زندگی کرده اید یا مطابق انتظارات جامعه زندگی کرده اید و هیچ گاه آن چیزی که دلتان می خواسته را عملی نکرده اید و در نهایت، حس ناراحتی، گناه یا شرم را با خودتان همراه خواهید کرد.

 

این را هم بخوانید:پنج کلید افزایش اعتماد به نفس (و رسیدن به خودباوری)

 

سومین نکته در رسیدن به مهارت خودبیانگری و ابراز وجود، این است که به خودمان اجازه دهیم ایده های جدیدی که به ذهنمان می رسد را بیان کنیم، فکر کنیم، آن را پخته کنیم و روی آن اقدام کنیم و عمل کنیم. چه بسا ما افرادی را می بینیم که در محیط کار ایده هایی را دارند اما چون برای صدای خودشان و فکرهایشان ارزش قائل نیستند، هیچ وقت آن ها را مطرح نمی کنند. چه بسا ما افرادی را می بینیم که در دنیای کسب و کار ایده هایی را دارند اما از سر ترس و از سر اینکه فکر می کنند شاید ایده شان به درد نخور باشد و می گویند "اگر ایده ی خوبی بود به ذهن دیگران رسیده بود!" و غیره هیچ وقت روی آن ها اقدام نمی کنند و بعد می بینند پس از مدتی یک شخص دیگری با همان ایده آمد و موفق شد و به هر چیزی که دلش می خواست رسید.

پس ما در سومین نکته باید به خودمان اجازه بدهیم که ایده هایمان را جدی بگیریم و روی آن ها کار کنیم و بله طبیعی است که خیلی از این ایده ها به نتیجه نمی رسد و موفق نمی شود اما اگر یکی از آن ها موفق شود، هم به موفقیت و شادکامی می رسیم و هم در واقع عزت نفس و اعتماد به نفسمان نیز تقویت خواهد شد.

چهارمین نکته در رسیدن به مهارت خودبیانگری و ابراز وجود، این است که به خودمان اجازه دهیم که درگیر چالش ها شویم. این است که به خودمان اجازه دهیم که برویم به دنبال استاد شدن و ماهر شدن در یک زمینه ی خاص. این مستلزم این است که ما از محدوده ی امن خودمان خارج شویم و برویم با چالش ها مواجه شویم و خیلی از سختی ها را تحمل کنیم و خودمان را در مقابل بسیاری از مسائل دشوار قرار دهیم برای اینکه بتوانیم به سطحی از استادی و مهارت برسیم که نهایتا قابل توجه باشد. خیلی از افراد از محدوده ی امن خودشان خارج نمی شوند و خیلی از افراد راحت هستند با همان چیزی که هستند و فکر اینکه بخواهند بروند و مثلا جزو یک درصد و 10 درصد برتر شوند و صاحب نظر باشند و به عنوان یک فرد متمایز، یک استاد و یک خبره و متخصص در هر زمینه ای فرقی نمی کند در بحث های علمی، غیر علمی، ادبی، هنری و هر چیزی در هر زمینه ای بخواهند مطرح شوند، با این مسئله دارند و وقتی ما به خودمان اجازه ندهیم که درگیر چالش ها شویم و از محدوده ی امن مان خارج شویم و در مسیری برویم که بتوانیم خودمان را متمایز کنیم با استانداردهای متوسط، باز هم عزت نفس و اعتماد به نفسمان آسیب می بیند و در نهایت هیچ وقت به خودمان اعتماد نمی کنیم برای اینکه بتوانیم به دنبال آرزوهایمان برویم.

به این چهار نکته توجه کنید و به خودتان از 1 تا 10 نمره بدهید و ببینید که از نظر مهارت خودبیانگری کجای کار قرار دارید.

یک درصدی باشید!

آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید!

 

ویدیو را اینجا ببینید و برای عزیزانتان بفرستید:

برای دریافت ویدیویهای انگیزشی و محتواهای آموزشی رایگان (در مباحث کوچینگ)، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

Comments

توسط اکرم حسینخانی در 2018-05-25 23:15

سلام.مثل همیشه بسیار عالی و دلنشین.وقتی شما صحبت میکنید برای من آقای دکتر مکری از اساتید بسیار قابل احترام در رشته روانپزشکی تداعی میشه.کلاسهای ایشون برای من همیشه جذاب و پر از آموختن بود.سلامت باشید و موفق و پیروز در تمام مراحل و زوایای زندگی.

توسط Admin در 2018-05-26 07:08

ایشون استاد بنده و مورد علاقه شخص خود من هم هستن.

نظر دهید