در این یک حالت، هدفتان را رها نکنید

رها کردن هدف، گاهی اقدام درستیه. در تحقیقات روان شناسی نشون داده شده که گاهی رها کردن یک هدف از نظر جسمانی، روانی، احساسی،  عاطفی به نفع انسانه و من در مورد این موضوع توی یک ویدیوی دیگه با شما صحبت می کنم.

ولی توی این ویدیو می خوام بهتون بگم در یک حالت اصلاً نباید هدف رو رها کرد و اون یک حالت اینه که وقتی شما می خواین هدف رو رها کنین به این دلیل که به خودتون میگین من توانایی یا استعدادش رو ندارم. اگر دارین هدف تون رو رها می کنین به دلیل این که فکر می کنین توانایی یا استعدادش رو ندارین تقریباً مطمئن باشین که اشتباه می کنین. و بهترین راه برای این که این فکرتون رو به چالش بکشین، اینه که براش مثال نقض بیارین و افرادی رو به ذهن تون بیارین که می تونن الگوی شما باشن و بدون داشتن استعداد و توانایی های عجیب و غریب، تونستن با استمرار، تلاش، برنامه ریزی و هدف گذاری به نتیجه برسن.

مثلا اگه محصل هستین و دارین برای یک آزمون رقابتی تلاش می کنین، بیاین به من فکر کنین! من کسی بودم که آزمون مقطع راهنمایی برای ورود به مدارس تیزهوشان رو قبول نشدم ولی نهایتاً رتبه یک کنکور شدم! یا اگه توی مقاطع بالاتر، مثلا برای دکترا، دارین تلاش می کنین، بیاین نگاه کنین به افرادی که در مقطع لیسانس شاید یک دانشگاه خیلی معمولی رفتن، شاید دبیرستان شون رو یک مدرسه معمولی رفتن، ولی الان رتبه برتر آزمون دکترا شدن. یا در زمینه بیزنس وقتی فکر می کنین، باز اگه دارین به خودتون میگین که من توانایی و استعداد این کار رو ندارم، جلوی خودتون رو بگیرین. دنبال مثال نقض بگردین. افرادی که توی همون حیطه و رشته شما موفق شدن بدون این که لزوماً استعداد های عجیب و غریب داشته باشن. بلکه با تلاش، هدف گذاری، برنامه ریزی اقدام، اندازه گیری و استمرار نتیجه گرفتن.

وقتی این مثال های نقض و افراد الگو رو توی ذهن تون داشته باشین بهتون کمک می کنه که بی جا و بی هدف هدف تون رو رها نکنین! بنابراین گاهی رها کردن هدف خوبه ولی اگر دارین به خودتون میگین من استعداد و تواناییش رو ندارم، جلوی خودتون رو بگیرین و باز هم ادامه بدین!

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.

Comments

نظر دهید