رها کردن هدف می تونه کار درستی باشه؟

آیا هیچ وقت درسته که آدم هدفش رو رها بکنه؟ گاهی شما وقت و انرژی زیادی برای رسیدن به یک هدفی گذاشتین و الان وسط کار فکر می کنید آیا رهاش بکنم یا نه؟ گاهی فکر می کنین از نظر غرور خودتون آیا این کار درستیه که وسط کار ول بکنید؟ و گاهی هم فکر می کنید که نکنه باید یکم بیشتر تلاش بکنم و دارم زود تصمیم می گیرم؟

همه این ها سوالات درستیه. قبلاً توی یک ویدیوی دیگه بهتون گفتم که اگه فکر می کنید توانایی رسیدن به یک هدف رو ندارید احتمالاً فکرتون اشتباهه و بهتون توصیه کردم به یک الگویی فکر بکنید که در شرایط مشابه شما اومده تلاش کرده اقدام کرده، برنامه ریزی کرده و به نتیجه رسیده. بنابراین اگر فکرتون اینه که:«من تواناییش رو ندارم!» نه، این فکر اشتباهه. ادامه بدین و تسلیم نشین.

ولی واقعیتش اینه که تحقیقات روان شناسی مثبت، خصوصاً خانم دکتر هالورسن، نشون می ده که در دو حالت رها کردن هدف کار درستیه. از نظر احساسی، فیزیکی و روانی کار درست اینه که هدف رو رها بکنیم و این دو حالت این هاست:

1- حالت اول وقتیه که شما منابع لازم برای رسیدن به هدف (مثلا وقت و انرژی لازم) رو ندارین. فرض بفرمایید کسی هست که شصت ساعت در هفته کار می کنه و در عین حال، دو ماهه می خواد در کنکور ورودی دانشگاه ها در رشته پزشکی قبول بشه. خب اگه این فرد نابغه هم باشه، منابعش محدوده و کافی نیست برای رسیدن به هدف. حالا می تونه زمان بندیش رو عوض کنه، می تونه بعداً به این هدف برگرده، ولی این هدف در این شرایط فعلی شدنی نیست و بهتره رهاش کنه.

2- حالت دوم اینه که رسیدن به هدفتون برای شما هزینه زیادی بتراشه، هزینه ای که خارج از توانایی شما باشه و مجبورتون بکنه خیلی از چیز های دیگه رو قربانی بکنید. من یک مثال از خودم براتون می زنم. من با رتبه یک کنکور به دانشگاه وارد شدم و پزشکی خوندم ولی دردناک بود برام، یعنی درس ها رو دوست نداشتم تجربه ای که توی دانشگاه داشتم رو دوست نداشتم، بیمارستانی که می رفتم رو دوست نداشتم و خیلی چیز های دیگه و خیلی علایق دیگه ام رو کلاً باید نادیده می گرفتم. تصمیم ساده ای نبود ولی نهایتاً اون هدف رو رها کردم و رفتم سراغ جایی که علاقه ام توش بود و تواناییم توش بود که کار آموزش و مشاوره بود.

بنابراین، رها کردن هدف همیشه هم بد نیست. گاهی در دراز مدت به نفع شماست ولی به شرط این که به دلیل درستی انجام بشه. اگه به این دلیل باشه کهمن تواناییش رو ندارماین دلیل غلطیه. ولی اگه به این دلیل باشه که: «من منابع لازم رو ندارمیا آگاهانه به این نتیجه برسین که بیش از حد براتون داره هزینه درست می کنه در اون صورت شاید کار درست این باشه که هدفتون رو رها بکنید.

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.

Comments

نظر دهید