"سخت کوشی برای موفقیت کافی نیست."

در این ویدیو درباره 6 عامل موثر بر موفقیت در انجام یک کار و پروژه بر اساس علم کوچینگ صحبت می کنم و این که انرژی در دسترس شما برای اجرای موفقیت آمیز یک کار و رسیدن به هدف تحت تاثیر 6 عامل مهم می باشد.

سلام دکتر شهاب اناری هستم، آیا سخت کوشی برای انجام یک پروژه یا کار کافیست؟ قطعا خیر.

 افرادی را می بینیم که، روی یک پروژه روز به روز، هفته به هفته و ماه ها وقت می گذارند و زحمت می‌کشند، اما نتیجه مطلوب را به دست نمی‌آورند و یا پیشرفت مورد نظرشان حاصل نمی‌شود. قطعا سخت کوشی و تلاش زیاد به تنهایی برای انجام موفقیت‌آمیز کار یا پروژه کافی نیست. امروز در مورد شش عامل موثر، در رسیدن به کسب و کار موفق با شما صحبت می‌کنم.

عامل اول در رسیدن به کسب و کار موفق، معنویت و یا عامل معنوی است. یعنی پروژه ای که برای آن وقت می‌گذاریم، چقدر در راستای اهداف و چشم اندازها و ارزش‌های ماست؟ وقتی ما این کار یا پروژه‌ها را انجام می‌دهیم، ارزش‌های بنیادی وجودی ما و آنچه که در زندگی ما از نظر معنوی مهم است، در آن دیده می‌شود؟ و کار و پروژه در راستای آن ارزش‌ها قرار دارد؟

 به طور مثال، وقتی فرد کار یا پروژه ای را انجام می دهد که، از بیرون به او تحمیل شده است. مثل: پدر، مادر، همسر و...  و خودش آن را انتخاب نکرده و رابطه ای با آن ایجاد نکرده و یا اینکه در راستای ارزش‌های وجودی او نیست. مثلا فرد بسیار خلاقی است، ولی کاری که باید انجام دهد، بسیار یکنواخت و کسل کننده می باشد. پس با ارزش‌های معنوی او سازگاری ندارد و کسب و کار با موفقیت به پیش نخواهد رفت.

 عامل دوم و موثر عوامل احساسی و عاطفی است. منظور این است که، ما در برخورد با عواطف و احساسات منفی، خصوصا استرس و ترس چقدر توانمند هستیم؟ و از طرفی چقدر عواطف و احساسات مثبت ما را به سوی انجام موفقیت‌آمیز پروژه سوق می‌دهد؟

 اغلب افراد در مواجهه با استرس و ترس (ترس از طرد شدن، ترس از شکست و... ) انرژی کنترل افکار و احساسات خود را از دست می‌دهند و احساس قربانی بودن می‌کنند. توانمندی کنترل احساسات و رفتارها باعث بدست آوردن نتایج مثبت، در رسیدن به اهدافمان می‌شود. از طرفی باید فکر کنیم که چقدر عواطف مثبت، هیجان، شور و شوق در قبال این پروژه و کار داریم؟ آیا احساسات ما طوری است که، برای رسیدن به آن با شوق از خواب بیدار شویم؟ پس عوامل احساسی و عاطفی،در حیطه مثبت و هم منفی بسیار موثر است.

عامل سوم، عامل ذهنی است. منظور این است که، چقدر قوای ذهنی ما، روی کاری که انجام می دهیم، متمرکز است؟ و آیا این تمرکز کمک کننده است یا باعث انحراف ذهنی از موضوع مورد نظرمان می شود؟ و اینکه قوای ذهنی برای تمرکز روی کار در دسترس ما هست که بتوانیم، به طور محکم و مستمر به پیشبرد هدفمان بیانجامد؟

 عامل چهارم، عامل فیزیکی است. به طور ساده منظور این است که، جسم و فیزیک شما چقدر در راستای رسیدن به هدف و انجام موفقیت آمیز آن کار و پروژه کمک می کند؟ در این مورد باید سوالاتی از خودمان بپرسیم که، چقدر خواب من کافیست؟ آیا ۸ ساعت خواب به طور میانگین دارم؟ تغذیه من چه طور است؟ چه اندازه فست فود، کربوهیدرات و غذاهای ناسالم مصرف می‌کنم؟ فعالیت فیزیکی، ورزش در کجای برنامه روزانه من قرار دارد؟ و مجموعه ی این عوامل، روی انرژی فیزیکی من تاثیر مستقیم دارد. وقتی انرژی فیزیکی من کم باشد، طبیعتاً قدم های استوار، محکم و طولانی‌مدت در راستای انجام موفقیت‌آمیز کار و پروژه نمی توانم بردارم. حتی مواردی وجود داشته است که، فرد با انجام آزمایش خون متوجه، اشکال در تغذیه و جذب ویتامین‌های ضروری بدن که موجب اخلال در انرژی فیزیکی شده است. و با تامین ویتامین مورد نظر، انرژی فیزیکی را نیز به سطح مطلوب بازگردانده است. پس عوامل جسمانی بر روی پروژه و انجام موفقیت آمیز آن تاثیرگذار است.

عامل پنجم، عامل محیطی است. محیطی که، شما در آن به سر می‌برید، از جمله شرایط فیزیکی، امکانات و تجهیزات آن، چقدر کمک می‌کند تا به سوی پروژه مورد نظرتان راحت قدم بردارید؟ یا چقدر برای رسیدن به هدفتان مانع و سد راه شماست؟ مثلاً در محیطی هستید که، پنجره و نور کافی ندارد، گرما یا سرما آزاردهنده است و یا امکانات لازم، مثل کامپیوتر لپ تاپ و... ندارید و یا محیط بسیار مطلوبی دارید، تهویه مناسب، امکانات اداری لازم که باعث پیشرفت شما می‌شود. حسن عوامل محیطی این است که، می‌توان آنها را امروزه با هزینه‌های کم، قابل دسترس کرد.

 عامل آخر و ششم، عامل اجتماعی است. یعنی روابطی که با افراد پیرامونمان ایجاد می کنیم. چقدر از طرف افراد پیرامونمان، از جمله خانواده، پدر، مادر، همسر، بستگان و... حمایت و تشویق می‌شویم؟ و یا برعکس چقدر از محیط اجتماعی دل سرد و سرخورده می شویم و دائما انرژی منفی از فرهنگ جامعه، خانواده و...کسب می‌کنیم؟

 

این مطلب را هم بخوانید: چرا برخی افراد باهوش عملکرد ضعیفی دارند

 

سوال اساسی که باید از خودمان در مورد این شش عامل بپرسیم، این است که، کدام یک به نفع من عمل می‌کند و عامل موثر و مثبتی است که، طبعا نباید آن را نگه داریم و حتی بیشتر هم تقویت کنیم و کدام یک سد راه من است و مانع پیشرفتم می شود. باید آنها را شناسایی کنیم و تا آنجایی که میتوانیم، تغییرشان دهیم. چون در مواردی ممکن است، واقعا نتوانیم آن شرایط را تغییر دهیم، مثل خانواده، فرهنگ جامعه و... پس ذهن خود را مدیریت می کنیم تا کمی از آنها فاصله بگیریم. ولی در بسیاری از موارد دیگر کنترل و مدیریت اوضاع، دست خود ماست و می‌توانیم تغییراتی در عوامل شش‌گانه ایجاد کنیم، برای اینکه بیشتر و بیشتر به نفع شما عمل کند و انرژی در دسترس شما بیشتر شود و محکم قدم بردارید و آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید

 

ویدیو را در پایین ببینید و برای عزیزانتان که دوست دارید این ویدیو را ببینند، بفرستید:

 

دریافت کتاب 1-2-3 بدرخش دکتر اناری. کتابی بر مبنای اصول کوچینگ برای رسیدن به عملکرد حداکثری و ورود به 1 درصد برتر در زمان کوتاه

عزیزان داخل ایران  اینجا را کلیک کنید. عزیزان ساکن خارج از ایران اینجا را کلیک کنید.

Comments

توسط رضا ساداتی در 2017-04-07 00:48

ازاشنایی با وب سایت ونظرات بسیار عالیتان خوشحال وممنونم حتما ادامه میدم

توسط Administrator در 2017-07-21 08:16

متشکرم

توسط Di در 2017-05-15 04:13

واقعا مفید بود ممنون

توسط Administrator در 2017-07-21 08:16

سپاس از شما

توسط راحله در 2017-12-08 16:44

خداقوت استاد .لطفا درمورد همایش ۱۳ دی در ایران اطلاع رسانی کنید

توسط کاربر ناشناس در 2018-01-28 10:19

سلام استاد عزیز خیلی ممنونم بخاطر وقتی که برای ما میذارید...ویدئو ها بسیار موثرند...
استاد مشکل من اینه که نمیتونم ذهنمو کنترل کنم و خیلی حواس پرتی دارم به همین خاطر نمیتونم زمانم رو هم مدیریت کنم...اگه ممکنه توی ویدئو های بعدی درباره ی تمرکز ذهن صحبت کنید...واقعا از وضعیت موجود ناراحتم مثل یه سدیه که جلوی آرزوهامو گرفته...

توسط Admin در 2018-01-29 05:05

سلام دوست عزیز چند ویدیو در همین باره داریم. روی وبسایت کلمه تمرکز رو سرچ کنید.

توسط amirhosein در 2018-03-05 14:47

amirhoseinmirkoo1989@gmail.com
ممنون از لطفتون.

نظر دهید