روشهای رفع خجالت و کمرویی در جمع

در کار کوچینگ همیشه با افرادی برخورد می کنم که از فرط کم رویی و خجولی، جرات نمی کنند در جمع نظری بدهند یا سوالی بپرسند. چطور می توان بر این مساله غلبه کرد؟

 

سه راه برای رفع خجالت کشیدن در جمع

دوستان خوبم...

هیچوقت برایتان پیش آمده است که در یک جمعی باشید و بخواهید اظهار نظری کنید یا سوالی بپرسید ولی پیش خودتان فکر کنید که "حالا نکند حرف من احمقانه باشد؟" یا "سوال من سوالی تکراری باشد؟" یا "حرفی بدیهی باشد و بقیه به من بخندند یا ضایع شوم؟"

برای من که بارها پیش آمده است.

چه اتفاقی می افتد وقتی ما این کار را می کنیم؟

یک جورهایی اعتماد به نفسمان پایین تر می آید و حال خوشی به ما دست نمی دهد و از همه بدتر این است که بعدها در موارد جدی تر و مهم تر که انسان می خواهد اهداف بزرگتری را دنبال بکند، این خود باوری در خود ما وجود ندارد که بتوانیم و جرئت کنیم و خودمان را بروز دهیم و برویم دنبال آن اهداف بزرگ.

من امروز می خواهم با شما سه راه حل را مطرح کنم که در خیلی از اوقات از آن ها استفاده کرده ام و به خودم این جرئت را داده ام که در یک جمع نظری بدهم و تجربه ام را با آن ها به اشتراک بگذارم و یا سوالی مطرح کنم.

سه راه حل این است:

راه اول این است که یادتان باشد آن نظری که شما می خواهید بدهید یا سوالی که می خواهید بپرسید، تقریبا می توانید مطمئن باشید که در ذهن خیلی های دیگر در آن جمع نیز هست و فقط کسی جرئت مطرح کردنش را ندارد و حتما برای شما نیز پیش آمده است که در خیلی از اوقات یک سوال یا نظری در ذهنتان بوده است و می خواستید آن را بگویید اما جلوی خودتان را گرفته اید و بعد یک نفر جرئت کرده است و بلند شده است و همان سوال را پرسیده است و آن نظر را داده است و بعد همه سرشان را تکان داده اند و گفته اند "بله نظر ما هم همین بود!" یا "سوال ما هم همین بود!"

نکته ی دوم که می خواهم به شما بگویم، این است که یادتان باشد خیلی از اوقات ما دانش و تجربیات منحصر به فرد و خاص خودمان را داریم مانند اثر انگشتمان یا مانند دانه های برف که منحصر به فرد هستند که برای خودمان خیلی عادی و طبیعی است اما برای دیگران کاملا جدید است و نقطه نظر جدیدی است و وقتی شما نظری را می دهید و سوالی را مطرح می کنید، به غنای بحث اضافه می کند و باعث می شود آن موضوع بهتر برای همه جا بیفتد و برای خودتان نیز بهتر جا بیفتد.

و سومین نکته ای که می خواهم به شما بگویم، این است که یادتان باشد این اظهار نظر کردنها و این سوال پرسیدن ها و به اشتراک گذاشتن تجربه های منحصر به فردتان، باعث می شود که متمایز شوید و دیده شوید چون اغلب افراد جرئت نمی کنند و می ترسند و وقتی شما این کار را می کنید، در واقع متمایز می شوید و غیر از اینکه برای خودتان خوب است، زیرا خیلی از افراد در آن جمع شما را با احترام بیشتری نگاه می کنند. شاید افراد تاثیرگذاری در آن جمع باشند که بعدها به درد شما بخورند چون شما یک اظهار نظر عاقلانه ای کرده اید و می تواند روی دیگران نیز اثر داشته باشد. شاید آن حرف شما یک اثر به اصطلاح "پروانه ای" داشته باشد و  روی کسی آن جا این حرف تاثیری بگذارد و به او الهام یا انگیزه ای بدهد و برود و یک کار خیلی مهم بکند و این اثر پروانه ای ادامه پیدا کند و آن نظر شما و حرف شما، شما هیچوقت نمی دانید شاید یک تاثیر خیلی بزرگ بر یک منطقه ی جغرافیایی، یک کشور یا شاید در سطح جهان داشته باشد. ما هیچوقت این را نمی دانیم که آن اقدام ما در آن لحظه چه تاثیری در 20 سال آینده در کجای دنیا خواهد داشت. اگر این طور فکر کنیم، همیشه خودمان را ابراز می کنیم و همیشه نظرمان را مطرح می کنیم و همیشه سوالمان را می پرسیم بدون ترس از قضاوت شدن بدون ترس از اینکه خنگ یا کودن به نظر برسیم و این گونه می توانیم در مسیری بیفتیم که "آتش زندگی و کسب و کارمان را روشن کنیم!"

 

ویدیو را اینجا ببینید و برای عزیزانتان بفرستید:

برای دریافت ویدیویهای انگیزشی و محتواهای آموزشی رایگان (در مباحث کوچینگ)، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

فایل صوتی: 

Comments

توسط فاطمه اناری در 2018-12-10 15:27

سلام...من واقعا خجالتی هستم...و در جمع صحبت کردن برایم سخت است...
ولی دنبال راه حل هستم که بتوانم خودم را درمان کنم

نظر دهید