مثبت اندیشی میتواند مضر باشد؟

مثبت اندیشی آخرش خوبه یا بد؟

مثلا اگه شما یک امتحان مهمی دارین، این که مثبت اندیش باشی که من می تونم بهش برسم! این هدف دست یافتنیه! این خوبه یا بد؟ یا مثلا اگه داری بیزنست رو رشد می دی و می خوای درآمد و تاثیرگذاری بالا داشته باشی، این که به خودت بگی !من می تونم! خیلی ها تونستن، منم می تونم! این هدف دست یافتنیه! این خوبه یا بد؟

تحقیقات علم کوچینگ و خصوصا روان شناسی مثبت نشون می ده که مثبت اندیشی صرف راجع به رسیدن به هدف و نتیجه در بسیاری از اوقات اثر منفی داره! خانم دکتر روتینگر روی گروه های مختلف این رو بررسی و تحقیق کرده: روی کسانی که می خواستن رژیم بگیرن روی محصل ها و گروه های دیگه، و نشون داده شده که اون هایی که فقط فکر می کنن رسیدن به هدف شدنی و دست یافتنیه و مثبت اندیشی راجع به نتیجه دارن، خیلی از اوقات عملکردشون ضعیف تره! مثلا کسی که می خواسته رژیم بگیره ولی فقط فکر می کرده که بله، رژیم شدنیه، پنج کیلو، ده کیلو، بیست کیلو من می تونم کم بکنم، در بسیاری از اوقات اثر منفی گرفته.

چرا؟ به خاطر این که اون اقدامات لازم برای رسیدن به هدف رو انجام نمی داده چون فکر می کرده رسیدن به هدف شدنیه. پس چیکار باید کرد؟ توصیه میشه در عین این که ما باید راجع به رسیدن به نتیجه و هدف، مثبت اندیش باشیم (قطعا منفی گرایی کمکی نمی کنه و بدتر امید رو ازمون می گیره) اما در عین حال باید راجع به مسیر رسیدن به هدف واقع گرا باشیم، باید واقع بین باشیم! باید فکر بکنیم بله، کم کردن اون وزن پنج کیلو، ده کیلو، بیست کیلو، شدنیه، مثبت اندیشم، این هدف دست یافتنیه! ولی راجع به مسیر رسیدن به اون هدف اون چالش هایی که وسط مسیر وجود داره باید واقع گرا باشم. این که، باید حواسم باشه که هر روز باید کالری هام رو اندازه گیری کنم، غذای ویژه خودم رو درست بکنم، شیرینی نخورم و غیره. و اگر شما راجع به نتیجه مثبت اندیش باشین ولی راجع به مسیر واقع گرا باشین عملکردتون به مراتب بهتر خواهد شد.

حالا سوال من از شما اینه راجع به هدف مهمی که دارید دنبال می کنید فکر بکنین. آیا راجع به رسیدن به هدف مثبت اندیشین؟ و در عین حال راجع به موانع توی مسیر رسیدن به هدف واقع گرا هستین؟

 

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.

 

Comments

نظر دهید