هدف رشدی یا هدف عملکردی؟

کدام نوع از هدف برای شما مناسبه؟

تحقیقات علم روان شناسی مثبت و کوچینگ نشون داده که ما به طور کلی دو مدل هدف می تونیم داشته باشیم:

1- مدل اول اهداف عملکردی هستن. به عبارت دیگه ما می خوایم ثابت کنیم عملکردمون خوبه. مثلا آزمونی رو می دیم که می خوایم توی اون آزمون A+ بگیریم.  یا مثلا این ماه فروشمون رو اندازه گیری می کنیم ومی خوایم یک فروش بالا و یک عدد خاصی رو بزنیم.

2- مدل دوم اهداف اهدافی هستن که ما بهشون می گیم اهداف رشدی، یعنی این که ما می خوایم توش نشون بدیم ما هر دفعه می تونیم از دفعه قبل بهتر بشیم. مثلاً اگه این دفعه آزمون دادیم  و B – شدیم، میایم فکر می کنیم چجوری دفعه بعد بشیم B+  یا اگه این ماه هدف فروشمون رو نزدیم میایم فکر می کنیم دفعه بعدی و ماه بعدی چجوری می تونیم هدف فروشمون رو بزنیم.

تحقیقات علم روان شناسی مثبت نشون داده که اگر شما درگیر یک هدف دشوار و رقابتی و سختی هستین مدل دوم اهداف بسیار بسیار بسیار بهتره. و چرا این جوریه؟ به خاطر این که سه دلیل اصلی وجود داره که اگر شما مدل دوم رو داشته باشین بهتر به نتیجه می رسین. یعنی نگاهتون این باشه که من نمی خوام عملکردم همیشه خوب باشه بلکه فقط هدفم اینه عملکردم بهتر از دفعه قبل باشه.

1- دلیل اولش اینه که اصلا به طور پیش فرض و طبق تعریف، افراد با مدل دوم به دنبال رشد و پیشرفت هستن. کسی که هدفش رو هدف عملکردی میذاره اگر خوب عمل نکنه، خب، سیاه و سفید نگاه می کنه. ولی کسی که مدل پیشرفتی بهش نگاه می کنهو مدل رشدی بهش نگاه می کنه، میگه: «اوکی، این دفعه نتیجه نگرفتم! چه درسی میشه ازش گرفت؟ چه تغییری میتونم بدم که دفعه بعدی پیشرفت کنم؟» پس اگر هدفتون پیشرفته، مدل دوم نگاه صحیح تری هست.

2- دلیل دومی که مدل دومی بهتره  اینه که شما از مسیر رسیدن به هدف لذت می برین. خصوصاً اگر هدف سخت و دشوار و طولانی مدتی باشه، اگر مدل اول نگاه بکنین، همش استرس دارین چون همش به دنبال این هستین که عملکردتون رو ثابت کنین خوبه؛ ولی اگر نگاهتون نگاه دوم باشه که «هر دفعه من از دفعه قبلیم می خوام بهتر بشم» از مسیرش هم لذت می برین و حتی اگر لازم باشه از کسی کمک بگیرین که کمکتون بکنه، این کار رو می کنین.

3- و سومی اینه که تحقیقات نشون داده که افرادی که مدل دوم رو انتخاب می کنن کمتر افسرده می شن. همه آدم ها، چه مدل اول و چه مدل دوم، وقتی شکست می خورن ناراحت می شن. ولی این مدل اولی ها تحقیقات نشون داده که بیشتر درگیر افسردگی می شن، بیشتر ناراحت می مونن و خیلی از اوقات بیشتر وارد افسردگی حاد می شن. ولی مدل دومی ها، علی رغم این که ناراحت می شن ناراحتیشون کوتاه مدت تره و خیلی سریعتر برمی گردن به عملکرد اصلی.

حالا سوال من از شما اینه با توجه به این که شما می خوای یک درصدی بشی، حالا توی تحصیلت، توی کارت و توی بیزنست جزو یک درصد برتر باشی، نوع نگاهت به هدفت چطوریه؟ آیا هر دفعه که هدف گذاری می کنی می خوای ثابت کنی عملکردت خوبه؟ یا می تونی این جوری نگاه کنی (اقلیت این جورین) که هر دفعه می خوام از دفعه قبلیم بهتر بشه. نمی خوام خودم رو ثابت کنم که عملکردم خوبه. شما کدومین؟

 

 

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.