چرا دنبال کردن علاقه به تنهایی کافی نیست؟

شغل ایده‌آل من چیست؟ شغل، حرفه یا کسب و کاری که به من بیشترین احساس رضایت، موفقیت و خوشحالی را می دهد چیست؟

    این سوالی است که تقریباً همه روزه از من پرسیده می شود و حقیقت این است که بیشتر ما شغل یا حرفه یا کسب و کار خود را با آگاهی کامل انتخاب نمی کنیم. منظورم این است که انتخاب های ما بیشتر تحت تاثیر والدین، خانواده، اجتماع و فرهنگی که در آن زندگی می کنیم، کتابی که قبلاً خوانده ایم، دوستان، همکاران و هم‌سن هایمان قرار می گیرد.

    پس چگونه اطمینان حاصل کنیم که شغل، حرفه یا کسب و کاری که انتخاب می کنیم بعدها در زندگی به رضایت و موفقیت ختم می شود؟ در این ویدئو کوتاه، می خواهم در مورد موضوعی که اسمش را "نقطه طلایی" گذاشته ام صحبت کنم. و نقطه طلایی همان نقطه ای است که قدرت، علاقه، و بازار به یکدیگر می رسند. پس این نقطه جایی است که شما در آن استعداد دارید، به آن علاقه دارید و بازار به آن نیاز دارد. آن "نقطه طلایی" شما است.

  1. بیایید اول در مورد قدرت های شما صحبت کنیم. از خود بپرسید که "من واقعاً در چه کاری خوب هستم؟ من را با چه مهارت، دانش و استعدادهایی می شناسند." به مهارت، دانش و استعدادهایی از خود فکر کنید که از نمره یک تا ده، حداقل نمره 5 یا 6 می گیرند. چرا که اگر شما متوسط رو به بالا باشید و مدام روی آن مهارت ها و استعداد ها تمرین کنید، در آن ها پیشرفت می کنید و به نمره 8، 9 یا حتی شاید 10 هم می رسید و این شما را کاملاً از بقیه متمایز می کند. من باور دارم که هر مهارتی را می شود یاد گرفت و هر قدرتی را می شود قوی تر کرد، اما واقعیت این است که اگر شما متوسط رو به پایین باشید، به عنوان مثال از یک تا ده، شما 2 یا 3 باشید، مطمئناً می توانید یاد بگیرید که پیشرفت کنید اما در طولانی مدت می توانید به 4، 5 یا نهایتاً 6 برسید و در نهایت شما در این کار متوسط خواهید بود.
  2. نکته دوم توجه به علایق است. چیزهایی که به آن ها علاقه دارید و واقعاً عاشق انجام دادنش هستید. چیزهایی که می توانید ساعت ها در مورد آن حرف بزنید. چیزهایی که به خاطر آن ها حاضرید آخر هفته ها از تخت خواب بیرون بیایید. چیزهایی که وقتی در موردش حرف می زنید زمان از دست شما در می رود. آن ها چه چیزهایی هستند؟ می تواند علایق شخصی باشد یا حتی بخشی از حرفه شما که به آن علاقه دارید. منظور مرا اشتباه نگیرید، من این را نمی گویم که تنها چیز مهمی که برای موفقیت لازم است دنبال کردن علاقه است. در حقیقت تعداد بسیار زیادی مطالعه در این مورد وجود دارد که این را نقض می کند. یک مطالعه شناخته شده توسط "کال نیوپرت" بیان می کند که بیشتر کسانی که در حرفه خود بسیار موفق هستند، در ابتدا به دنبال علایق خود نرفته اند. در حقیقت آن ها چیزی را پیدا کردند که کمی به آن علاقه مند بودند و سپس با توجه به شرایطی به طرف آن حیطه کشیده شدند و مدام تمرین کردند و مهارت هایشان را بهبود دادند تا جایی که آنقدر در آن کار خوب شدند که مردم نمی توانستند آن ها را نادیده بگیرند و به متخصصین واقعی در زمینه خود تبدیل شدند و جزء 1 درصد متخصص برتر آن رشته قرار گرفتند. پس نکته دوم این است که با چیزی شروع کنید که به آن علاقه نسبی دارید و به مرور زمان بوسیله تمرین بسیار، آنقدر در آن حرفه خوب می شوید که حتی بیشتر از قبل به آن رشته علاقه مند خواهید شد.
  3. و نکته سوم که نباید از آن غافل بود توجه به بازار است. این که آیا نیاز خاصی به آن مهارت، شغل یا کسب و کاری که می خواهید انتخاب کنید وجود دارد یا خیر. مسلماً تعدادی از مشاغل سالیان سال است که وجود دارند، مانند پزشکی یا مهندسی یا  حسابداری یا وکالت. مشخص است که برای این قبیل مشاغل نیازی وجود دارد. اما اگر می خواهید کسب و کاری را شروع کنید که واقعاً خلاقانه است و برای اولین بار است که اتفاق می افتد، باید به خوبی در مورد بازار تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که نیازی برای آن وجود دارد. این تکه سوم از کل مفهوم "نقطه طلایی" بود.

پس سوال من از شما این خواهد بود که: "نقطه طلایی شما کجاست؟ نقطه مشخصی که قدرت، علاقه و بازار به هم می رسند کجا است؟"

 

آتش زندگی ات را روشن کن و کسب و کارت را رونق بده

 

"ما یک درصدی هستیم"

 

پیشنهاد ویژه: نسخه رایگان کتاب 1-2-3 بدرخش دکتر اناری را دریافت کنید. این کتاب انگیزشی ظرف چند ماه گذشته 25000 جلد فروش داشته است. اینجا را کلیک کنید.

Comments

نظر دهید