چطور یک سخنران یا مدرس پر درآمد شویم

خیلی ها از من می پرسن: «دکتر اناری! چطوری می تونیم یک سخنران و مدرس برجسته و موفق بشیم؟» اون ها لطف دارن و به من نگاه می کنن و میگن دکتر اناری شما چه سال ها پیش در حیطه زبان، چه الان در حیطه کوچینگ در ایران و در سطح بین المللی بسیار اسم در کردین، موفق بودین،کتاب ها و محصولات بسیار پر فروش داشتین، الان عضو هیات مدیره انجمن جهانی کوچینگ در تورنتو هستین، عضو گروه ده درصد برتر سخنران های حرفه ای کانادا هستین، با برایان تریسی و جک کنفیلد و رابرت کیوساکی ایونت مشترک برگزار کردین، و اسم تون به عنوان یک فرد پیش رو و لیدر در این حیطه در سطح بین المللی بین ایرانی ها و در آمریکای شمالی مطرح شده. چطوری ما می تونیم مثل شما یک سخنران و مدرس حرفه ای باشیم؟

واقعیتش اینه که قبل از این که جواب این سوال رو بدم باید بگم که این شغل، یعنی سخنرانی، مدرس بودن و کوچ بودن، یکی از بهترین بیزنس های دنیاست. چرا؟ به خاطر این که شما از دانش و تجربه و مهارت توی سرتون دارین پول در میارین با سر بار خیلی کم با هزینه های بسیار کم و با یک تیم خیلی خیلی کوچیک. شاید در اوایلش فقط خودتون لازم باشه کار بکنین و بعدش هم با یک تیم کوچیک قابل هندل کردن هست. آزادی عمل دارین، آزادی زمانی دارین، آزادی کار در هر جایی دلتون می خواد دارین، آزادی مالی دارین، با هر کسی دوست دارین کار می کنین با هر کسی که دوست ندارین و با هر سازمانی که دوست ندارین کار نمی کنین، درآمدتون به طور میانگین حتی از کسانی که Ph.D. دارن، مدارک دانشگاهی عالیه دارن و در سازمان ها کار می کنن به مراتب بیشتره. در هر زمان و در هر مکانی که دوست دارین کار می کنین. اگه من الان دلم نخواد می تونم یک هفته استراحت بکنم و کار نکنم. زندگیتون در کنترل کامل خودتون هست. ولی رسیدن به این نقطه ،خب، مسیر خیلی ساده ای نیست.

من، همون طور که در کتاب هام و در دوره هام همیشه صحبت کردم یک متدولوژی سه مرحله ای دارم که حالا به طور خلاصه اسمش رو میذارم تام (تبیین، اطلاع رسانی، متقاعد سازی)، یعنی وقتی که شما دانش و مهارت و تجربه ی خیلی خوبی دارین و تصمیم هم گرفتین که به عنوان یک سخنران و مدرس برجسته مطرح بشین، سه تا قدم باید بردارین، که به طور خلاصه ما میگیم تام.

1 - قدم اول، ت یعنی تبیینه. باید کاملا مشخص بکنین که (تبیین بکنین که) به کی می خواین کمک کنین و چطوری کمکش می کنین. این بسیار کلیدیه. مثلاً باید بیاین بگین که من یک مشاور تحصیلی هستم که به دانش آموز های دبیرستانی کمک می کنم. یا من یک کوچ روابطم که به پدر و مادر ها کمک می کنم با بچه هاشون ارتباط بهتری برقرار کنن. من یک متخصص مارکتینگم که به بیزنس های خدماتی کمک می کنم که قیف های فروششون رو بسازن و غیره. پس تبیین قدم اوله که دقیقاً به کی کمک می کنین و چطوری. یک اشکال بزرگی که ما این جا می بینیم اینه که بسیاری از افرادی که می خوان سخنران و مدرس بشن، می خوان به همه کمک بکنن! چون حس می کنن دانش و مهارتشون به درد همه می خوره که این یک اشتباه بسیار بزرگه که باعث می شه اصلا موفق نشین، چون هیچ کسی شما رو جدی نمی گیره و خودتون هم نمی تونین مخاطبان ایده آل تون رو پیدا کنین.

2- قدم دوم در فرمول تام اطلاع رسانیه. یعنی چی؟ یعنی بعد از این که کاملاً مشخص کردین که ارزش پیشنهادیتون برای بازار چیه اون وقت باید بهشون اطلاع رسانی بکنین و دقیقاً بهشون بگین که چطوری کمکشون می کنین. مثلا من بر اساس تجربه بیست و اندی ساله، خب، یک گروه هدف مشخص ندارم. سه تا گروه رو باهاشون کار می کنم که کاملاً بر اساس تجربه زندگی خودم و دانشی هست که دارم. مثلاً یک گروه از قدیم الایام افرادی هستن که درگیر آزمون های رقابتی هستن، خب خود من هم شاگرد اول کنکور بودم و درگیرش بودم. یک گروه افرادی هستن که درگیر تغییر شغل هستن، درگیر تغییر تحصیل هستن، درگیر تغییر محل زندگی و مهاجرت هستن که خب باز من درگیرش بودم چون از پزشکی رفتم آموزش زبان و بعد کوچینگ؛ مهاجرت کردم و همه این ها رو تجربه کردم و یک گروه هم خب سخنرانان و مدرس هایی هستن که می خوان مثل من بشن موفقیت داشته باشن و در سطح بین المللی مطرح بشن یا حالا توی کشور خودشون مطرح بشن و محصولات و خدماتشون رو بقیه بخرن که باز در این زمینه من تجربه زیادی دارم. حالا هر کدوم از این سگمنت ها و هر کدوم از این بخش ها رو که مثلا من بخوام باهاشون کار بکنم، باید اطلاع رسانی بهشون بکنم. چون اگر کسی در این گروه های هدف متوجه نشه که اصلا من وجود دارم و چنین خدماتی ارائه میدم خب نهایتاً من هیچ وقت درآمدی نخواهم داشت و هیچ وقت تاثیر گذار نمی تونم باشم! پس قدم دوم برای شما هم اینه که بعد از این که تبیین کردین ارزش پیشنهادیتون چیه اطلاع رسانی بکنین از روش های آنلاین از عضویت در انجمن های مناسب از استفاده از سخنرانی و نوشتن کتاب و غیره راجع به این که شما کی هستین و به کی کمک می کنین که این هم خودش یک بحث مفصلیست.

3 - و قدم سوم در فرمول تام، متقاعد سازیه. یعنی این که حالا اگر شما اطلاع رسانی کردین و یک افرادی در بازار هدف دستشون رو بردن بالا و گفتن ما علاقه مندیم، حرفاتون جالبه، تخصصتون جالبه و ما به این خدمات یا محصول نیاز داریم، حالا چطوری می تونین متقاعدشون بکنین. با داشتن آفر های خوب، پیشنهاد های جذاب، تکنیک های روان شناسی با فالوآپ های درست و داشتن یک قیف فروش قوی و قدرتمند چطوری می تونین متقاعدش بکنین که نهایتاً محصول و خدمات شما رو بخره یا شما رو استخدام بکنه برای یک کار تخصصی.

حالا، اگر خوب برگردین و به این سه تا مرحله نگاه بکنین، اغلب افرادی که دانش و مهارت و تجربه فوق العاده دارن و تصمیم هم واقعا گرفتن که بیان و سخنران و مدرس موفقی بشن معمولاٌ وقتی نتیجه نمی گیرن اشکال کارشون یک یا ترکیبی از این سه تاست. یا تبیین درستی از ارزش پیشنهادیشون ندارن و می خوان به همه کمک بکنن یا این که اطلاع رسانی درستی به گروه هدفشون نمی کنن یا این که تکنیک های متقاعد سازی و فروش و طراحی آفر های جذاب رو بلد نیستن. مطمئن باشین که اگر این ها رو خیلی خوب یاد بگیرین می تونین یک سخنران و مدرس تاثیر گذار بشین که هم خودتون موفق بشین و به آرامش و آزادی مالی و مکانی و زمانی و انتخابی برسین و هم این که می تونین تاثیر گذار روی زندگی بقیه باشین. اطلاعات بیشتر در این زمینه رو می تونین توی کتاب من، از تخصص به درآمد، یا در دوره آنلاین ویدیویی من، یک دو سه جذب مشتری، بدست بیارین.

 

 

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.