انتخاب مسیر شعلی یا تحصیلی

افراد زیادی به من مراجعه می کنند و مشکلشان این است که رشته تحصیلی یا شغلشان را دوست ندارند و از من می پرسند: دکتر اناری! شما به عنوان یک کوچ حرفه ای چه توصیه ای برای ما دارید؟

در تجربه شخصی خودم به عنوان فردی که چندین بار مسیر تحصیلی و شغلی خود را تغییر داده ام و نیز با هزاران نفر در این راستا کار کوچینگ انجام داده ام، سه راه حل اساسی برای این موضوع می شناسم که در این ویدیو به آنها اشاره می کنم.

 

آیا شما جزو افرادی هستین که از رشته ی تحصیلی یا شغلتون راضی نیستین؟

آیا فردی هستین که فکر میکنین توی رشته ی تحصیلی غلطی هستین؟ یا تو شغل اشتباهی هستین؟ استرس دارید ناراحتید خوشحال نیستید و فکر میکنید که باید عوضش بکنید؟ ولی گیر کردید و دقیقا نمیدونید تصمیم درست چیه؟

میخوام بهتون بگم تنها نیستید من خودم هم همینطوری بودم. یکی از بزرگترین این اتفاقات برای شخص خود من این بوده که من در کنکور سراسری رشته ی پزشکی قبول شدم و رفتم به عنوان یک دانشجوی پزشکی وارد دانشگاه تهران شدم که شاید آرزوی خیلیا بود ولی بعد از یکی دو ترم متوجه شدم که خوشم نمیاد. از این رشته لذت نمیبرم و برای من این سوال مطرح شد که چیکار کنم؟ همینو ادامه بدم؟ به نظر همه میگن خوبه! رشته ی خیلی عالی ایه همه آرزوشونه! یا اینکه برم دنبال یه رشته ی دیگه و اون رشته حالا چی هست؟ چیکار باید بکنم؟ چه مسیر شغلی ای رو دنبال کنم؟

بر اساس تجربه ی خودم و تجربه ی 20 سال معلمی مشاوره و کوچینگ میخوام به شما دوستان عزیز عرض بکنم که سه تا انتخاب اساسی دارید اگر از رشته و شغلتون راضی نیستید عملا شما سه تا انتخاب اساسی دارید و من امروز این سه تا انتخاب رو باهاتون مطرح میکنم ولی یادتون باشه که تصمیم گرفتن راجع بهش آسون نیست بی تعارف یعنی باید یه مقداری زمان بذارید وقت میگیره یه مقداری باید بررسی کنید خود شناسی کنید. من توصیه میکنم با یه کسی که بلده مث یه مشاور یا یه کوچ کار کنید از خدمات اونها استفاده کنید تا بتونید یواش یواش وضوح ذهنی بهتری پیدا کنید و بفهمید آخرش چیکار کنم؟ بمونم؟ یا عوض کنم؟ یا انتخاب های دیگری که ممکنه داشته باشم.

سه تا انتخابی که به نظر من شما دارید، انتخاب اول این است که "قربانی شرایط بمونید."

و منظورم چیه؟ یعنی اینکه از رشته ی تحصیلی و شغلی که راضی نیستید گله کنید شکایت کنید غر بزنید استرس بکشید ناراحت باشید تقصیر خودتون یا دیگران بندازید؛ "پدر مادرم این کارو کردن با من!"؛ "جامعه منو مجبور کرد!"؛ "شرایط مالی باعث شد من برم تو این رشته!"؛ "به خاطر کنکوری بود که دادم رفتم تو این رشته ی تحصیلی یا این شغل رو انتخاب کردم!" و هر چیز دیگری که ممکنه باشه!

نهایتا این است که یه حس بد یه حس استرس گاهی عصبانیت ناراحتی و یه دغدغه ای همیشه دارید که خوشحال نیستید لذت نمیبرید و یه جورایی هر روز که میخواید برید حالا محل تحصیلتون یا در محل کارتون، به زور میرید و لذت نمیبرید.

این انتخاب اوله که من "قطعا" توصیه نمیکنم این کار رو بکنید! ولی به تجربه دیدم خیلیا به مجموعه ی دلایل که از بزرگتریناش "ترسه"، اقدام نمیکنن و در شرایط نامطلوبشون باقی میمونن!

اما اجازه بدین انتخاب دوم رو بگم. انتخاب دوم اینه که شجاعانه تقویمتون رو باز کنید، یه تاریخی رو مشخص کنید شاید چند هفته چند ماه شاید یک سال دیگه و تو اون تاریخ بنویسید "در این تاریخ من این رشته ی تحصیلی یا این شغلی که دوست ندارم رو میذارم کنار و اون رشته ی تحصیلی و اون شغلی که دوست دارم رو میرم دنبالش یا شروعش میکنم!"

این خیلی تصمیم شجاعانه و سختیه! میدونم به این سادگی ای که میگم نیست. خودم تجربه ش رو دارم و خیلی از دوستانی که کمکشون کردم برای این تغییر، میدونم که زمان بره و خیلی شک و تردیدا پیش میاد که اصن "بکنم؟ نکنم؟ نکنه دارم اشتباه میکنم؟ بقیه چی میگن؟ نکنه برم تو این رشته یا شغل جدید بعد فک کنم اشتباه کردم یا اینکه نکنه مسیرش خیلی سخت باشه نکنه ضرر کنم در این فرآیند بقیه مسخرم بکنن..." و غیره و ذلک!

حالا این بحثش خودش خیلی مفصله که من راجع به بحث ترس از شکست یا ترس از تغییر ویدیوهای دیگه ای هم درست کردم همینطور تو برنامه های آموزشیم در موردش صحبت میکنم که میتونید مراجعه کنید و ببینید اما اینجا یه نکته ی کوچولو بگم؟

ممکنه شما با رشته یا شغل فعلیتون خوشحال نباشین و ازش راضی نباشین و ممکنه دقیقا ندونید اصن رشته ی تحصیلی یا شغل ایده آل شما چیه؟ تو چه مسیری باید برید؟ شاید توی یه مسیری افتادین به مجموعه ای از دلایل و راضی نیستین ولی نمیدونید درستش چیه؟ کجا باید برید؟

من اینجا یه اشاره ی کوچولو میکنم به مفهوم "نقطه ی طلایی".

"نقطه ی طلایی شغلی" به عقیده ی من برای هر کسی، اون مسیر تحصیلی یا مسیر شغلی ایست که در واقع سه تا چیز باهم تلاقی میکنن:

اولی، علایق شما

دومی، توانمندی های شما

و سومی، نیاز بازار

خوب فکر کنید. رشته ی تحصیلی ایده آل و شغل ایده آل برای شما اونجاییست که بهش علاقه دارید؛ حالا علاقه لازم نیست عاشقانه علاقه داشته باشین! متنفر نیستین ازش بدتون نمیاد علاقه دارید، توانایی دارید! که این به نظر من مهم تره! استعدادتون توانمندیاتون ویژگی های شخصیتیتون به اون سمته! و سومی نیاز بازار هست یعنی بازار بهش نیاز داره یه چیزی نیست که همینجوری شما فقط دوس دارین و توانمندین درش ولی هیچ کسی بابتش پول نمیده هیچ کارفرمایی استخدامتون نمیکنه هیچ مشتری ای براش نیست! و این خودش خیلی بحث مفصلی است نیاز داره به خود شناسی نیاز داره به این که شما توانمندیاتون ارزشهاتون علایقتون چشم انداز زندگیتون رسالتتون، اینا رو شناسایی کنین که خودش یه بحث مفصلی است ولی نهایتا اگر شما نقطه ای رو بتونید پیدا کنید که هم بهش علاقه دارید هم توانمندیتونه و هم بازار بهش نیاز داره، اون نقطه نقطه ی درستیه و ارزشش رو داره که تلاش کنید چند ماهی شاید یه سالی دو سالی حتی وقت بذارید تا به اون نقطه برسید و بقیه عمرتون لذت ببرید چون در نقطه ی طلایی و درست وجودیتون هستید.

و اما سومین انتخاب چیه؟

سومین انتخاب، این است که لزوما این نیست که آدم حتما باید قربانی شرایط بمونه یا حتما باید شرایط رو به صورت انقلابی عوض کنه! سومین انتخاب اینه که ما "دیدگاهمون نسبت به شرایط رو عوض کنیم!"

یعنی چی دیدگاهمون رو عوض کنیم؟ خیلی بحث مفصلی است خود این هم! یعنی مثلا بیایم تعریفمون از رشته ی تحصیلی و شغل ایده آل رو ببینیم چیه؟ شاید تعریفمون تعریف درستی نیست! مثلا تعریفمون یه تعریف خیلی ایده آل گرایانه است! مثلا "رشته ی تحصیلی یا شغلی رشته ایست که هرروز من با شوق %100 برم سراغش و اگر یک روزی نسبت بهش شوق نداشتم پس اون رشته یا شغل ایده آل من نیست!"

شاید تعریفتون خیلی تعریفیه که باید روش کار بشه! شاید تعریفه باید عوض شه! شاید تعریفه یه جور دیگه باید باشه! شاید رشته ی تحصیلی و شغل ایده آل تعریفش یه چیز دیگه س! و اگر تعریفت رو عوض کنی دنیات هم عوض شه!

یا مثلا ممکنه شما بگین "اوکی مهم نیس من این کارو بکنم یا اون کارو! مهم نیست حتی من بهترین رشته ی تحصیلی یا بهترین شغل از دید عمومی و از دید اجتماع رو داشته باشم!" رشته ها و شغل هایی که خیلی اقبال بهش هست مثلا معمول میگن "پزشکی و مهندسی و وکالت و حسابداری" حالا در برخی ممالک غربی و "بیزینس" و بعضی رشته هایی که خیلی اقبال بهش هست مسیرهای تحصیلی و شغلی، "لزومی نیست من تو اونا برم من میتونم در هر مسیری فعالیت کنم ولی اگر متمایز، منحصر به فرد و خاص باشم میدرخشم و موفق میشم!" نمونه هاشم خیلی فراوونه! کسایی که تو هنر رفتن و موفق شدن کسایی که آشپز شدن و موفق شدن کسایی که انواع و اقسام کارای دیگری رو کردن و چون "منحصر به فرد" و "خاص" بودن، موفق شدن و خوشحال بودن و نتیجه گرفتن. یا باز تغییر دیدگاه میتونه مفهومش این باشه که "اوکی من میتونم همین رشته و همین مسیر شغلی رو ادامه بدم ولی اگر من بتونم ویژگی های شخصی و فردی خودم رو توش بروز بدم، و اون رو یه مقداری خلاقانه تغییرش بدم که مطابق میلم بشه، نه اون چیزی که لزوما همه میگن، یه خورده تغییرش بدم که مطابق میلم بشه شاید از همون رشته و از همون مسیر شغلی هم خیلی لذت ببرم!" لزوما اینطوری نیست که حالا اگه الان لذت نمیبرم نمیشه هیچ تغییری بهش داد! شاید من بتونم تو یه گوشه ای از اون کار قرار بگیرم یک تخصصی در اون رشته ی تحصیلی یا شغلی رو برم که خیلی همسوه با اون چیزایی که من دوس دارم. بنابراین تغییر نگرش هم خودش یه راه حله!

من میدونم که این سه انتخاب، انتخاب های اصلی شماست ولی تصمیم گرفتن راجع بهش یکم دشواره! خودم تجربه ش رو دارم و دیدم و انتظارم ندارم الان شما با دیدن این ویدیوی کوتاه به تصمیم نهایی برسید ولی بهتون توصیه میکنم فکر کنید. بهتون حتما توصیه میکنم از یه مشاور یا یه کوچی که تجربه داره در این زمینه استفاده کنین و ازتون فقط اینو میخوام که انتخاب اول رو روش تصمیم نگیرین و انتخاب نکنین. "قربانی" نمونین! استرس، ناراحتی، غصه، سرزنش، کینه ورزیدن، عصبانیت رو انتخاب نکنین!

زندگی کوتاه تر از اونیه که آدم بخواد تمام لحظات و ساعت ها و ثانیه هاش رو اینطوری طی بکنه! بهتون توصیه میکنم برید روی انتخاب های دوم و سوم فکر بکنید اندیشه کنید، خود شناسی کنید کمک بگیرید از بیرون تا انشاالله تو مسیری بیفتید که "آتش زندگی و کسب و کارتون رو روشن کنید!"

ویدیو را ببینید و برای عزیزانتان که به آن نیاز دارند بفرستید. کلیک کنید.

 

برای دریافت ویدیوهای انگیزشی و محتوای رایگان در زمینه کوچینگ، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

فایل صوتی: 

Comments

توسط فاطمه ذوالفقاری در 2017-12-06 14:47

خیلی خوبه ممنون

توسط فاطمه سادات در 2018-04-11 14:06

متشکرم عالی بود.

نظر دهید