کوچینگ با دکتر اناری

کوچینگ: سه راه برای غلبه بر ایده آل گرایی

در این ویدیو دکتر اناری با استفاده از اصول کوچینگ سه دلیل اصلی و سه راه حل برای غلبه بر ایده آل گرایی (پرفکشنیسم perfectionism) ارائه می دهد.

آدم های خیلی زیادی را دور بر خودمان می‌بینیم که، اهداف بسیار مهمی دارند ولی شروع نمی کنند و قدم بر نمی دارند، فقط به خاطر اینکه می‌گویند، شرایط هنوز ایده‌آل نیست و من به طور کامل آماده نشده ام. آدم های زیادی می بینم که، پروژه بسیار مهمی در زندگی شخصی شان دارند ولی شروع نمی کنند و یا اگر هم شروع کنند، آنرا تکمیل نمی کنند و یا حتی اگر تکمیل کنند، آنرا تحویل نمی دهند زیرا می گویند، هنوز پرفکت و بی نقص نشده است و هنوز کار دارد. همینطور افرادی را میبینم که محصول و خدمات فوق العاده ای دارند که مطمئن هستند به بازار هدفشان کمک می‌کند ولی ارائه نمی دهند و می گویند، من ایده آل گرا هستم و هنوز فوق العاده نشده ام. این ایده آل گرایی پای آنها را می گیرد و به عقب می کشد و نمی‌توانند به هدفشان و آنچه که واقعاً در زندگیشان دوست دارند دست یابند. من فردی هستم که، در طول زندگی درگیر این مسئله بوده ام و به عنوان کسی که سالهاست سخنران، مربی، نویسنده و مشاور است، همیشه درگیر این موضوع بوده ام که محتوا تولید کنم، برنامه های مختلف، دوره های آموزشی و کلاس های مختلف برگزار نمایم، مثلا کلاسهایی را باید شروع می‌کردم و این کار را نمی‌کردم به خاطر این که فکر می کردم کاملا آماده نیستم و یا شروع می کردم و بیش از حد آن را طول می دادم به خاطر اینکه فکر می کردم هنوز ایده‌آل نیست و یا آماده می‌کردم ولی جرات ارائه به مخاطبانم را نداشتم. چون فکر می کردم هنوز پرفکت نشده است. در طی این سالها به سه نکته خیلی مهمی رسیدم که می خواهم آن را با شما در میان بگذارم تا به شما بگویم که، آگاه باشید و بدانید مشکل ایده آل گرایی کجاست؟ چگونه می‌تواند با آن رو به رو شد؟

نکته اول: جمله من ایده آل گرا هستم وکارم باید ایده آل و فوق العاده باشد تا یک هدفی را به سرانجام برسانم، مفهومش در بسیاری از مواقع این است که، من نمی‌دانم چه کار باید انجام دهم. این جمله در ظاهر می گوید که، من ایده آل گرا هستم، ولی در باطن به ما می‌گوید که ما نمی‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم، پس بجای اینکه با جمله ای زیبا این ایراد خود را بپوشانیم با تحقیق، مطالعه، کمک گرفتن از منابع و افراد متخصص این مشکل را حل ‌کنیم.

نکته دوم: خیلی از اوقات این جمله ی، من ایده آل گرا هستم و هنوز کارم تکمیل نشده است، پس آنرا انجام نمی دهم و یا ارائه نمی کنم، مفهوم آن این است که، حواسم پرت هستم و تمرکز ندارم و کارهای روزانه ام اولویت بندی نشده است و برای همین است که، کارم پیش نمی رود.

 نکته سوم این است که، خیلی از اوقات این جمله که من ایدا آل گرا هستم، در کنه خود مفهوم ترس را در بر دارد، یعنی اینکه من میترسم و وحشت دارم، اگر کارم را ارائه دهم و یا آن را شروع کنم قضاوت شوم و میترسم شکست بخورم و دروغ زیبایی را به خود و دیگران می گویم. مثله این جمله که من ایده آل گرا هستم و... ولی اگر کلاه خود را قاضی کنیم می‌فهمیم که، ترس باعث شده است که از شکست و قضاوت شدن دست به انجام کاری نزنیم و یا کاری را ارائه ندهیم. همین آگاهی از دلایل ایده آل گرایی باعث می شود که، به دنبال تغییر تفکراتمان باشیم. زیرا چنین تفکراتی باعث شده است، اقدامی نکنیم و کارمان را به نتیجه نرسانیم. اگر این افکار را در کنه قضیه عوض کنیم، نتایج عملیاتی و رفتاریمان هم تغییر خواهد کرد. اگر من با خودم صادق باشم و بگویم که نقشه ی راه را نمی دانم، رفتارم عوض می شود و قدم به قدم به سمت یادگیری پیش می‌روم و اگر بگویم که حواسم پرت هستم و برنامه ریزی اصولی ندارم، اصول برنامه ریزی و اولویت بندی را آموزش می‌بینم و وقتم را صرف کارهایی می کنم که، نتیجه مهمی بدست ‌آورم و همینطور اگر فکرمان را عوض کنیم که در واقع از نتیجه کار می ترسم و فکرم را از قضاوت مردم عوض کنم، مثلا به جای اینکه از اشتباه کردن وحشت داشته باشم، به خودم بقبولانم که اشتباه، من را به هدفم نزدیک‌تر می‌کند. شکست قدمی است برای رسیدن به موفقیت، خیلی وقت ها ما می ترسیم که، مورد قضاوت مردم قرار بگیریم. در ۹۰ درصد موارد اصلا اتفاق نمی افتد و یا اگر قضاوت اتفاق بیافتد، اگر خوب توجه کنیم می‌بینیم که، اکثر موارد ایراد از خود آنهاست و بر می گردد به مسائل شخصی خودشان و بر اساس تفکرات خودشان شما را مورد قضاوت قرار می‌دهند و این قضیه اصلاً به شما مربوط نمی‌شود.

 

خلاصه اینکه ما بگوییم، من ایده آل گرا هستم در واقع دروغ خیلی زیبایی است و در اصل باید به آن ۳ نکته توجه کنیم و خود را با آن سه نکته  مورد بررسی قرار دهیم و برای رسیدن به آنچه که هدف واقعی مان است تلاش کنیم و پیشرفت نماییم اینطوری می‌توانیم آتش زندگی و کسب و کارمان را روشن کنیم.

 

در اینجا ببینید و بشنوید.

 

برای دریافت محتواهای آموزشی رایگانی که فقط در اختیار اعضای وبسایت قرار می گیرد، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

فایل صوتی: 

Comments

نظر دهید

کپچا

این سوال جهت مسائل امنیتی مطرح شده است