مربی گری موفقیت

کوچینگ: شش اقدام برای روزهایی که انرژی و انگیزه ندارید

دکتر شهاب اناری، مربی موفقیت و سخنران، درباره شش اقدام اساسی که می تواند بر مبنای اصول کوچینگ حس و حال شما را خوب کند و انرژی و انگیزه از دست رفته را به شما برگرداند صحبت می کند.

 

 تا به حال برایتان پیش آمده وقتی برای هدفتان تلاش می‌کنید، روزها یا ساعاتی از روز، انرژی و انگیزه تان افت کند و یا صبح که از خواب بیدار می‌شوید، اصلا حس و حال از رختخواب بلند شدن و رفتن به سوی اهداف و کارهای روزانه تان وجود نداشته باشد و شاید هم از خواب بیدار می‌شوید و کارهای روزانه را شروع می‌کنید، ولی بعد از چند ساعت اصلا انرژی ندارید، بسیار خسته اید. همه ی ما برایمان این اتفاق افتاده است، واقعیت این است که، ما انسانها خیلی شبیه به هم هستیم، از طرفی آرزو، امید، انگیزه و هدف داریم و از طرفی هم لحظاتی برای ما پیش می آید که، انرژی و انگیزه مان کم می‌شود و تنبلی می کنیم و اصلا حس و حال رفتن به دنبال اهدافمان در ما وجود ندارد. امروز می خواهم ۶ نکته اساسی ذکر کنم که بتوانید به طور کاربردی و سریع انرژی در دسترس تان را بیشتر کنید و با انگیزه بیشتری دوباره به جریان زندگی برگردید.

نکته اول: در همین حال و روز هایی که انرژی‌تان افت پیدا می‌کند، حتما ورزش کنید. ممکن است بگویید من اصلا حال از جا بلند شدن را ندارم، چطور می توانم ورزش کنم؟ دقیقا به همین دلیل به شما می‌گویم ورزش کنید، چون در علم پزشکی می گویند، وقتی شما فعالیت ورزشی می کنید، یک سری هورمون هایی در بدن ترشح می شود که، حال شما را در مدت زمان کوتاهی خوب می‌کند و انرژی در دسترس را بالا می آورد. وقتی ورزش می کنیم، شاید در ابتدا سخت باشد و خسته شویم ولی در پایان حس خوبی به فرد می‌دهد و این به خاطر ترشح هورمون‌ها میباشد و توصیه می کنم هر وقت انرژی شما افت پیدا کرد، حتما ورزش کنید.

 نکته دوم: حواستان به سطح آگاهیتان باشد. یعنی در چنین لحظاتی کمی صبر کنید و از بدن خودتان بیرون بیایید، به خودتان نگاه کنید، ببینید این چالشها مشکلات و مسائلی که در سر راهتان به وجود آمده و باعث شده انرژیتان پایین بیاید و بی انگیزه شوید چگونه این ها را تعبیر و تفسیر می کنید، آیا تعبیر و تفسیر منفی از این حالتان دارید؟ که احتمالا همینطور است. شاید بتوان تعبیر و تفسیر مثبت کرد، مثلاً شاید شما هدف مهمی را در زندگی دنبال می کنید و رقابت برای آن هدف زیاد است یا زمان زیادی می‌طلبد تا به سطح آمادگی برای تحقق آن هدف برسید، که رسیدن به آن هدف را خیلی سخت می کند و طبیعتاً در راهی که طی می‌کنید تا به آن هدف برسید، یک سری چالش‌ها مشکلات و مسائلی پیش می‌آید. در اینجا باید از خودتان بپرسید که، آیا تعبیر یا تفسیر من از این مشکل مثبت است یا منفی؟ مثلاً می‌گویند، من نمی توانم، من شکست خورده ام و موفق نمی‌شوم یا خانواده و جامعه مان را سرزنش می کنیم و حالمان را خراب می کنیم و یا تعابیر مثبتی می کنیم و به دنبال درس، معنا و مفهوم مثبت از این مشکل می گردیم. توماس ادیسون 10هزار بار برای اختراع برق تلاش کرد، ولی در آخر گفت من در هزار با شکست نخورده ام، بلکه 10 هزار روش را پیدا کردم که، نتیجه نمی داد و نهایتا به روشی رسیدم که، نتیجه داد و برق اختراع شد.

نکته سوم: زمانی که افت انرژی پیدا می کنید، با خودتان خلوت کنید و هدفتان را مرور کنید، چشم انداز زیبای اولیه که برای خودتان تصور کرده اید و این مسیر را شروع کردید برای خودتان یادآوری کنید، دوباره آن آتش درونتان را روشن کنید.

 نکته چهارم: وقتی حالتان خراب و انرژیتان کم است، با خودتان خلوت کنید و بابت ده مورد در زندگیتان شکر گذاری کنید، تحقیقات روانشناسی مثبت نشان داده است که، یکی از فاکتورهای بسیار موثر بر شادی و شادکامی ما، شکر گزاری است. شما در هر لحظه وقتی با خودتان خلوت کنید، درست است که درگیر هدف و چالش خود هستید و تمام ذهنتان درگیر آن است، ولی وقتی به آن از سطحی بالاتر نگاه کنید، می‌بینید که هزاران آیتم در زندگی شما و خانواده تان وجود دارد که، دیگران آرزوی داشتن آنرا دارند. شاید این حرف، خیلی سطحی و کلیشه ای به نظر برسد ولی این شکرگذاری بسیار مفید و موثر است.

نکته پنجم: وقتی حس و حالتان افت پیدا کرده است، سه تا اقدام کوچک در آن روز برای خودتان تعیین کنید و آن را انجام دهید، لازم نیست کار بزرگی باشد، ممکن است فقط این باشد که، تلفن را بردارم و به یکی از دوستانم زنگ بزنم و حالش را بپرسم. تحقیقات نشان داده است که، ذهن و مغز ما طوری طراحی شده است که، وقتی ما هدفی را تعیین می کنیم و انجام می دهیم حتی اگر کوچک باشد و به آن دستاورد می رسیم، یکسری هورمون هایی ترشح می‌شود که، حال ما را خوب می کند. وقتی این سه اقدام کوچک را انجام دهید و تیک بزنید مثل یک گلوله برفی کوچک که، وقتی راه می افتد، کم کم بزرگ می شود و حال شما را بهتر و بهتر می کند و انرژی در دسترس شما بیشتر می شود.

 نکته ششم: در چنین حال و روز هایی که حس و حال دنبال کردن اهداف تان را ندارید، یادتان باشد که به دیگران می توانید کمک کنید. یک اقدامی انجام دهید که، کمک به دیگران باشد. مثلا شما در آن لحظه تصمیم بگیرید که، تلفن را بردارید و به یک فردی زنگ بزنید و حالش را خوب کنید و یا پیغام زیبایی برای یک نفر بفرستید یا در خیابان دست پیرمرد و پیرزنی را بگیرید و آنها را از خیابان رد کنید. وقتی موضوع را از خودمان جدا می کنیم و آن را مرتبط می کنیم به دیگران و به آنها کمک می کنیم به بالاترین سطح ابراز وجود انسانی رسیده ایم و توصیه می‌کنم وقتی که از خودتان ناامید شده اید و حال خوبی ندارید یکی از مهم‌ترین کارهایی که، می‌توانید انجام دهید، این است که به دیگران کمک کنید و این همان نقطه ای است که وقتی به دیگران کمک می کنید، به خودتان برمی گردد و این موضوع در آموزه‌های دینی ما هم وجود دارد و تعبیر آن را به عنوان کارما در تمام آموزه های معنوی دیده اید.

 

این مطلب را هم بخوانید: 3 تکنیک کوچینگ برای غلبه بر بی انگیزگی میانه مسیر

 

این شش نکته را که عرض کردم، امتحان کنید و تاثیر فوق العاده آن را ببینید، به طوریکه آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید.

 

ویدیو را ببینید و برای عزیزانتان که به آن نیاز دارند بفرستید:

 

دریافت کتاب 1-2-3 بدرخش دکتر اناری. کتابی بر مبنای اصول کوچینگ برای رسیدن به عملکرد حداکثری و ورود به 1 درصد برتر در زمان کوتاه

عزیزان داخل ایران  اینجا را کلیک کنید. عزیزان ساکن خارج از ایران اینجا را کلیک کنید.

Comments

توسط سمانه بیداد در 2017-09-27 18:51

ممنون.مثل همیشه عالی و سودمند بود.

توسط عطیه در 2017-10-27 05:53

با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگ و اندیشمند خودم
چقدر حس لذت بخشیه که بعد از چند سال شاهد درخشش اساتیدی باشی که به گردنت حق دارن و من امروز این حس رو تجربه کردم
باعث افتخارمه که استاد زبان چند سال پیشم الان استاد زندگی من شدن
از صمیم قلب تبریک میگم استاد و آرزومند درخشش روزافزون شما هستم

توسط سارا در 2017-10-29 15:12

خیلی دوست دارم کلیپ ها را ببینم

توسط haniyehtaghizadeh در 2017-12-26 01:02

گفت وگوی ویژه ی دی ماه رو نمیزارین ؟؟؟؟؟منتظریم

توسط Sara.m در 2018-01-18 11:35

سلام استاد گرامي واقعا عالي هستيد و مطالبي كه ارائه ميديد بي نظيره
سپاس

توسط داوود در 2018-01-29 08:01

ممنون خیلی خوب بود

توسط صحرا در 2018-04-22 09:49

واقعا سپاسگزارم میشه لطفا بفرمایید چطور هدف شغلی خودم رو انتخاب کنم استعدادها و علایق زیادی دارم ؛ ۳۳ ساله هستم

توسط علیرضا در 2018-06-14 05:52

عالی بود

توسط محمدرضا قربانیان در 2018-07-10 13:55

عالی بود

توسط الهام جعفرپور در 2018-08-21 07:50

سلام .عالی بود.میشه چند راهکار برای تقویت روحی دخترم که محصل کنکوری هست بگید.خیلی با استعداده ولی افکار منفی سد راهش هستند.ممنونم استاد

توسط Admin در 2018-08-21 09:13

چندین ویدیوی رایگان روی وبسایت داریم. استفاده بفرمایید. اگر دوست دارید جدی تر هم کار کنید، دوره جامع 123 بدرخش رو در بخش محصولات ببینید.

توسط زینب در 2018-09-18 13:41

سپاس استاد.شما بی نظیرید

توسط سولماز جمالی در 2018-09-26 14:06

عالی بود .ممنون

توسط میرحسن حسینی در 2018-09-26 15:06

حسینی، ممنون از استاد اناری. عالی بود.

excellent

Bset Regard, Hosseini

توسط امین اسدزاده در 2018-10-06 13:35

سلام واقعاخیلی خیلی خیلی خیلی بی نهایت عالی بود
یه سوال؟چطوری میتونم بصورت خصوصی ازآقای دکتر اناری سوال کنم؟؟؟

توسط Znp در 2018-10-25 14:45

سپاس.
حالم خوب شد.
انگیزم برگشت.

توسط المیرا زینالی در 2018-11-28 16:17

سلام آقای اناری خسته نباشید واقعا وخیلی ممنون
اگه امکانش هس برای همه ویدئو هاتون فایل صوتی بذارین که بتونیم گوش کنیم هرموقع که خواستیم مثلا تو مسیر راه وغیره

توسط کاربر ناشناس در 2019-01-16 07:39

سلام

توسط کاربر ناشناس در 2019-01-16 07:41

خسته نباشیداستادمیشه یه راه حل بگید که برای تمرکزباشه من امسال برای کنکور میخونم ولی اصلاتمرکز کافی ندارم واسترس دارم

توسط Administrator در 2019-01-17 12:50

ویدیوی فراوان در همین وبسایت داریم. روی وبسایت سرچ کنید

توسط bahram در 2019-02-24 13:16

فوالعاده مختصر ومفید بود.ممنون

توسط Shahla chavoshi در 2019-06-08 13:12

عالی بود، تازه به من معرفی شدید وتمایل دارم در شبکه تون قرار بگیرم

توسط کلثوم در 2019-08-14 10:41

سلام
مرسی استاد عزیز

توسط سمیرامیس در 2019-11-08 12:02

ممنون استاد بابت این همه انرژی که دارین و منتقل میکنین

توسط آزاده در 2019-12-28 09:32

استاد در play شدن ویدئو ها مشکل ایجاد شده !

توسط مستانه در 2020-01-13 03:27

عالیهههههه

نظر دهید