کوچینگ

کوچینگ: پنج کلید افزایش اعتماد به نفس (و رسیدن به خودباوری)

در این ویدیو، درباره 5 روش کلیدی بر اساس اصول کوچینگ و آموزه های روانشناسی مثبت صحبت می کنم به می تواند به شما کمک کند اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به تفکر "من می توانم" برسید.

 

5 کلید افزایش اعتماد به نفس

هرهفته با افراد بسیار زیاد و متنوعی برخورد میکنم که برای مشکلاتشون به من مراجعه میکنن یا در کلاسهای من شرکت میکنن و... مسئله ی اساسی ای که باهاش درگیر هستن، نداشتن خود باوری و اعتماد به نفسه. فی الواقع  هدفی رو دارن حتی برنامه ریزی هم براش کردن امکانات هم فراهم کردن کم و بیش امکانات بیرونی براشون فراهمه اما در درون خودشون اون باور "من میتوانم"، این اعتقاد به اینکه "من میتونم برم جلو و به این هدف برسم" در اونها وجود نداره.

در تمام این 20 و اندی سال کار آموزشی، مشاوره ای و مربیگری من، من انواع و اقسام آدمها رو دیدم که درگیر این مسئله بودن. بعضا برخی شون دنبال آماده کردن خودشون برای آزمون خیلی مهمی بودن و این باور درشون وجود نداشت که "من میتونم در این آزمون موفق بشم"، برخیشون در فرآیند تغییر شغل یا تغییر مسیر تحصیلی بودن و این باور محکم در اونها وجود نداشت که در شغل جدید در مسیر تحصیلی جدید میتونن بدرخشن، یا بعضا برخیشون بیزینسی رو راه انداخته بودن یا میخواستن کسب و کار جدیدی رو راه بندازن و باز این باور در درون آنها نبوده که "من میتونم برم موفق بشم ثروتمند بشم و تاثیر گذار بشم در زندگی خودم و جامعه ی مخاطبم.

چه کار میشه کرد برای افزایش اعتماد به نفس و خود باوری و در واقع برای رسیدن به تفکر "من میتوانم"؟

من امروز میخواهم با شما 5 نکته بسیار کلیدی رو بر اساس آموزه های کوچینگ و روانشناسی مثبت درمیون بذارم که فکر میکنم کمکتون میکنه اعتماد به نفستون رو به سرعت افزایش بدید.

نکته ی اول در افزایش خود باوری و اعتماد به نفس، تقویت مهارت و دانشتونه!

شما در اون زمینه ای که دارید خودتون رو آماده میکنید برای اینکه به هدف برسید باید دانش و مهارتتون رو روز به روز افزایش بدین. اوایل که دانش و مهارتتون کمه، اعتماد به نفستون هم کمه ولی همینجوری که میرید جلو و دانش و مهارتتون بیشتر میشه، خود باوریتون هم میاد بالا. ما یک بحثی در مباحث کوچینگ داریم که بهش میگیم "حلقه ی اعتماد به نفس و تسلط" (تاکید) "حلقه ی اعتماد به نفس و تسلط". یعنی چی؟ یعنی هرچقدر شما اعتماد به نفست میره بالا تسلطت هم به موضوعه میره بالا و برعکس! هر چقدر تسلطت رو یه موضوع میره بالا، اعتماد به نفست هم میره بالاتر. خیلی خوب به این مسئله فکر کنید، بنابراین یکی از روش های خیلی مطمئن رسیدن به خود باوری و تفکر "من می توانم"، اینه که بیشتر تمرین کنید بیشتر بخونید، دانش و مهارتتون رو افزایش بدین. و یک نکته ی کلیدی خیلی کوچولو اینجا وجود داره که خیلی از اوقات ما نمیخونیم، تمرین نمیکنیم دانش و مهارتمون رو افزایش نمیدیم کاره رو انجام نمیدیم به خاطر اینکه ایده آل گرا هستیم و تا وقتی که ایده آل گرا باشیم و منتظر باشیم که به اون حالت ایده آل برسیم تا کاره رو انجام بدیم، خب به تعویق میندازیم تنبلی میکنیم، اقدام نمیکنیم و این مارو توی یک لوپ منفی درگیر میکنه. به عبارت دیگه، اگر شما میخواین اعتماد به نفستون افزایش پیدا کنه، یک راه خیلی مهمش، افزایش تسلط، دانش و مهارتتونه و برای افزایش تسلط، دانش و مهارتتون باید همین امروز اقدام بکنید باید تلاش کنید باید تمرین بکنید هرچقدر که ممکنه همین اول شما مسلط نباشید ممکنه کامل نباشید ممکنه ایده آل نباشید ممکنه دانشتون فوق العاده نباشه. ممکنه وقتی دارین اون کار رو انجام میدین اوایلش خیلی خوب نباشین. مث کسی که داره پیانو یاد میگیره. اوایلش که میزنه غلط غلوط میزنه ولی راهی وجود نداره برای مسلط شدن در پیانو غیر از تمرین کردن! بنابراین ایده آل گرایی رو کنار بذارید تمرین بکنید دانش بیاموزید تسلطتون رو افزایش بدید. این یکی از روش های بسیار موثره افزایش اعتماد به نفسه.

 

این مطلب رو از دست ندین: 6 اقدام برای روزهایی که انرژی و انگیزه ندارید

 

دومین نکته ی خیلی مهم، اینه که از افراد موفق الگو برداری کنید.

خیلی عجیبه و من این رو در تمامی این سال ها دیدم که آدما خیلی از موضوع غفلت میکنن! میبینن که در اون زمینه ای که میخوان موفق بشن و هدف گذاری کردن خیلی از اوقات افراد بسیار زیاد دیگری اون مسیرا رو رفتن و توش موفق شدن ولی نگاه نمیکنن به تجربیات موفق. نگاه نمیکنن که افراد موفق دیگه، چیکار کردن چه روش هایی رو امتحان کردن از چه منابعی استفاده کردن چه پروسه هایی رو در کارشون پیش گرفتن تا موفق شدن؟

یه بهانه های واهی به ذهنشون میارن که میگن "نه! ما فرق داریم داستان ما متفاوته ما از یه دنیای دیگه اومدیم اونا از یه دنیای دیگه اومدن آخه اونا اینجوری ان آخه ما اینجوری ایم" و این بهانه ها باعث میشه که ما چشممون رو ببندیم و یه جورایی خودمونی بگم "جاهل باشیم" و "غافل باشیم" از مسیرهای آزموده شده و ثابت شده ای که ما هم میتونیم الگو برداری کنیم و بریم جلو و موفق بشیم. بنابراین، الگو برداری از افراد موفق بسیار موثره!

اینجا منظور ما این نیست که مو به موی رفتار های اونها رو تکرار کنیم. منظور اینه که نگاه کنیم ابتدا شاید شروع کنیم با تکرار کردن رفتارهای اون ها ولی یواش یواش ما مدل شخصی خودمون رو پیدا خواهیم کرد. از اون ها الگوبرداری می کنیم ولی نهایتا کار برای خودمون شخصی خواهد شد.

سومین نکته ی بسیار کلیدی و موثری که در افزایش خود باوری و اعتماد به نفس موثره، تصویرسازی ذهنیه.

یعنی اینکه شما بیاید هرروز برای خودتون این عادت رو قرار بدین که چشمتون رو ببندید در یک جای آرامی قرار بگیرین در سکوت قرار بگیرین یه چند دیقه ای به خودتون فرصت بدین و در ذهن خودتون تمامی مسیر رسیدن به موفقیت و به دست آوردن اون هدف و موفق شدن در انتهای اون مسیر و گذشتن از اون خط پایان رو در ذهن خودتون مرور کنین.

اینجا نکته ای که در مورد تصویر سازی وجود داره اینه که این کار باید به تکرار انجام بشه به دفعات انجام بشه باید زمان مناسبی رو بهش اختصاص بدیم نمیشه مثلا 5 ثانیه فقط بهش اختصاص بدیم باید یه چند دیقه ای آدم ذهنش درگیر بشه همراه با احساسات باشه و هرچقدر دقیق تر و کامل تر و احساسی تر و با جزئیات بیشتری در ذهنمون ما این رو مرور بکنیم میتونیم توش موفق تر باشیم.

نکته ی دیگری که به عنوان نکته ی چهارم در افزایش خودباوری و اعتماد به نفس ما میتونیم ازش استفاده بکنیم، اینه که به دایره ی اطرافیانتون دقت ویژه ای بکنین.

ما انسان های اجتماعی هستیم و هر چقدری هم که ما بخوایم بگیم "من مستقل از دوستانم خانوادم و اطرافیانم رفتار میکنم"، ما به طور شدیدی تحت تاثیر اطرافیان خودمون هستیم.

"جیم ران" – از بزرگان موفقیت فردی- میگه: "شما متوسط اون 5 نفری هستین که به طور دائم باهاشون وقت صرف میکنین."

نگاه کنین به دوروبری های خودتون و ببینین افرادی که دوروبرتون هستند شما رو میکشن و میارن پایین یا دستتون رو میگیرن و میبرن بالا؟ آدم هایی هستن که انرژی منفی و غرغر به شما میدن یا انرژی مثبت و تشویق و هل به جلو؟

و خیلی از اوقات، کما اینکه من در صحبت های دیگرم هم اشاره کردم، ما گاهی دوروبرمون همین الان به صورت دیفالت آدمهای مثبت و قوی تر از خودمون نداریم ولی خیلی از اوقات ما میتونیم بریم در چنین جمع هایی قرار بگیریم. میتونیم بریم دنبالش در کلاس ها سمینارها جمع هایی قرار بگیریم که افرادی هستن هم فکر ما همسوی ما حتی بهتر از ما و ما رو هل میدن و دست مارو میگیرن و میکشن بالا. در چنین مواردی استفاده از کوچ-مربی- مشاور و افرادی از این دست هم میتونه خیلی مثمر ثمر باشه.

و نهایتا پنجمین نکته ای که میخواهم امروز بهتون بگم، اینه که حواستون به وضعیت روحی و جسمیتون باشه.

در مسیر رسیدن به موفقیت برای اینکه ما اعتماد به نفس وخود باوری مون رو ببریم بالا، این مستقل از این نیست که ما چقدر ذهنمون و بدنمون رو مدیریت می کنیم. ذهنمون از این نظر که چقدر در واکنش به اتفاقات بیرون واکنش ها و پاسخ های مثبت میدیم یا منفی، تعبیرها و تفسیر های مثبت میکنیم یا منفی، در اتفاق... در واکنش به رویدادهای بیرون در اثر استرس هایی که بهمون وارد میشه و نتایج نامطلوبی که ممکنه از کارهامون بگیریم میریم تو لاک خودمون غصه میخوریم حالت "قربانی" پیدا میکنیم یا کنجکاو میشیم درس هاش رو یاد میگیریم و رشد میکنیم و میریم جلو؟ این بعد روحیه که باید مدیریت کنیم. و یک بعد دیگر هم بعد جسمیه. به هر حال ما نمیتونیم نادیده بگیریم که اگر قوای جسمیمون کم باشه انرژی در دسترسمون کم باشه، ما نمیتونیم با قدرت به سمت اهدافمون بریم جلو. بنابراین انرژی فیزیکی مون رو مدیریت کنیم به تغذیه مون توجه کنیم و غذاهای خوب، پر انرژی و سالم بخوریم. ورزش منظم داشته باشیم و همینطور به خوابمون توجه ویژه ای بکنیم و وقتی به ذهنمون، روحمون و در واقع جسممون مسلط بشیم، این انرژی در دسترسمون میاد بالا که بتونیم در هر  لحظه بهتر از بقیه و بهتر از دیروز خودمون محکم تر به سمت هدفمون حرکت بکنیم.

 

این مطلب رو هم ببینید: چگونه صبح زود از خواب بیدار شویم

 

من فکر میکنم "اعتماد به نفس و خود باوری" یکی از پایه های کلیدی و بسیار مهم موفقیته و اگر شما این 5 نکته ی مهم امروز رو رعایت بکنید فکر میکنم میتونید در مسیری قرار بگیرید که ان شاءالله "آتش زندگی و کسب و کارتون رو روشن کنید".

 

این ویدیو را ببینید و برای عزیزانتان بفرستید.

 

دریافت کتاب 1-2-3 بدرخش دکتر اناری. کتابی بر مبنای اصول کوچینگ برای رسیدن به عملکرد حداکثری و ورود به 1 درصد برتر در زمان کوتاه

عزیزان داخل ایران  اینجا را کلیک کنید. عزیزان ساکن خارج از ایران اینجا را کلیک کنید.

فایل صوتی: 

Comments

توسط bazazi در 2017-10-10 14:01

خیلی ممنون استاد
خیلی مفید بود .

توسط کاربر ناشناس در 2017-10-10 14:32

عالی‌ بود، مرسی‌

توسط کاربر ناشناس در 2017-10-11 18:40

عالیییییییییییییی بود

توسط کاربر ناشناس در 2017-10-12 12:15

فوق العاده بود. سپاسگزارم

توسط مازیار در 2017-10-15 20:36

خیلی عالی بود، لطفا ادامه بدین

توسط احمد در 2017-10-18 17:10

به نام خدا

آخرین بار توی دی وی دی های کنکور یادمه دیدمتون، از همون موق هام یادمه تو اون روزای خسته و خاکستری، خداوکیلی انرژی تون آدمو زنده می کرد.

و گذشت و گذشت و خیلی اتفاقی ویدئوی تدریس فروشتون رو دیدم! خیییلی تعجب کردم! زبان... فروش؟!

فک نمی کردم دیگه بخواید حوزه تونو عوض کنید یا گسترشش بدید،

بعد هم که جزییات بیشتری از فعالیت هایی که از اون موق تا حالا کردید و خواسته هاتون از زندگی رو آشنا شدم، واقعا لذت بردم...

واقعا کیف کردم! ... معنا داشتن زندگی توش واضح بود ... زندگی تون فقط تلاش خالی نبوده... خدا رو شکر ...

واقعا لذت بردم ...

خیلی گلید
دمتونم گرم
خیلیم دوستتون دارم
ایشالا، با خدا، تا آخرین روز دنیا ...

توسط دكتر صفوي در 2017-11-13 14:07

انرژي بخشي شما به ديگران
حكم تولد، تربيت و در نهايت انسان سازي دارد.
همواره اينگونه باشيد. با تشكر

توسط vaspar در 2017-12-24 13:15

سپاسگزارم

توسط مهدا در 2018-01-07 11:11

سلام استاد یکی از الگوهای زندگی من شما هستید واقعا خیلی خوشحالم که ۶ سال پیش معلم زبان من بودید و با شخصیت جالبی مثل شما آشنا شدم وقتی توی کارها ناامید میشدم یاد شما می افتم که توی خیلی از زمینه ها موفق بوده اید و پیش خودم میگفتم یه نفر تونسته توی جنبه های مختلف زندگی مثل درس و کار و موسیقی و زبان و... عالی باشه پس تو هم میتونی. امیدوارم همیشه موفق باشید و بدرخشید

توسط Shima در 2018-01-11 03:17

عالیییییییییییییییییییییی بود،مرسی
استاد شما بی نظیرید،
مرسی از وجود پرخیرتون،
همیشه سالم و سلامت باشید در پناه حق.

توسط اسپندخت در 2018-01-14 22:47

عالی بود

توسط فرزانه در 2019-02-01 10:46

عالی

توسط محمد روستاییان در 2019-06-07 11:43

نظراتون عالی بود پس میشه موفق شد به امید روزی که از شما سبقت بگیریم متشکر

توسط Shahla chavoshi در 2019-06-08 13:34

هر چه بیشتر نظراتتون را می خونم بیشتر معتقد میشم که حلقه ی گمشده ی من همینه وعمیقا تمایل دارم در زنجیره ی فعالیتهای شما جایی داشته باشم ،با منتهای ارادت سپاسگزارم.

نظر دهید