مذاکره دشوار

چطور می توان بدون درگیر شدن، ناراحتی، دعوا و .... یک مکالمه دشوار را مدیریت کرد؟ دکتر شهاب اناری، کوچ حرفه ای و سخنران، درباره 4 نکته اساسی برای داشتن یک مکالمه/مذاکره دشوار  صحبت می کند.

 

"چطور میتوانیم یک مکالمه دشوار داشته باشیم"

آیا برایتان پیش آمده است که بخواهید با همسرتان، پدر و مادرتان، فرزندتان و مشتریانتان یک مکالمه دشوار داشته باشید و از نتیجه آن مکالمه نگران باشید؟ مثلا نگران این موضوع باشید که نکند با طرف مقابل دعوایتان شود یا از شما ناراحت شود یا رابطه بین شما تحت تاثیر این مکالمه قرار بگیرد. همه ما این نوع چالش را داشته ایم چه در صحبت با عزیزان و نزدیکانمان و چه در مورد همکاران و مشتریان.

امروز می خواهم با شما 4 نکته اساسی را، در میان بگذارم که، بتوانید وارد مکالمات دشوار شوید و نهایتا با یک انرژی مثبت، برای هر دو طرف، این مکالمه را به پایان برسانید.

 نکته اول: با ذهنیت مثبت به خود و طرف مقابلتان وارد مکالمه شوید. یعنی اینکه، انتظار این را داشته باشید که دو طرف می توانید به یک راه‌حل برسید و همچنین مکالمه خوب پیش خواهد رفت. این فکر را داشته باشید که مثلاً من قبلا توانستم، چنین مکالمه ای را با دیگران داشته باشم و بدون جنگ و دعوا مکالمه را به نتیجه برسانم و همچنین این فکر را نداشته باشید که، من قربانی شرایط هستم و نمی‌توانم شرایط را عوض کنم و طرف مقابل می خواهد به راه خودش برود و حرفش را اثبات کند. با ذهنیت قربانی و تعارض وارد بحث نشوید با ذهنیت خلاق و مسئولیت پذیری وارد بحث شوید. این موضوع، نکته خیلی مهمی است. خیلی از بحث‌ها و مکالمه ها در همین ابتدا با شکست مواجه می شوند زیرا فرد با ذهنیت منفی وارد مکالمه می شود و معمولا این منفی نگری به ندرت جواب می دهد.

نکته دوم: کنجکاو باشید که خودتان و طرف مقابلتان چه می‌خواهید، چرا که معمولاً ما در ظاهر کلام یک مبحثی را مطرح می‌کنیم و همچنین طرف مقابلمان هم ظاهرا یک مبحثی را مطرح می‌کند در واقع اینکه در پشت ذهن ما و طرف مقابلمان چه موضوعی اهمیت دارد، مساله اصلی ما است. مثالی که من برای مراجعینم میزنم، این است که، فرض کنید دو نفر پشت یک میز در کتابخانه نشسته اند و مشغول به فعالیت های خود هستند نفر اول از جای خود بلند می‌شود و پنجره کتابخانه را باز می کند و دوباره سر جای خود برمی گردد، نفر دوم بعد از چند دقیقه از جای خود بلند می‌شود و پنجره کتابخانه را می‌بندد و دقیقا سر این موضوع با هم بحث می کنند. نفر اول به دوم می گوید: چرا پنجره را بستی؟ اینجا هوا گرم است. دومی به اولی می گوید: تو چرا پنجره را باز کردی؟ باد کاغذهای من را به هم می‌ریزد. وقتی به عمق حرف این دو نفر توجه کنیم، مسئله باز یا بسته بودن پنجره نیست، بلکه در پس ذهن نفر اول، گرم بودن هوا و در پس ذهن نفر دوم، استرس به هم ریختن کاغذهایش است. بنابراین مسئله در ظاهر باز و بسته بودن پنجره است ولی در بطن قضیه، نیازهای دو طرف این است: هوای تازه، به هم ریختن کاغذها. اگر درست فکر کنیم، راه حل های متنوع برای حل این موضوعات وجود دارد. مثلا نفر اول، پنجره اتاق بغلی را باز کند تا هم هوای تازه بیاید و هم باد کاغذ ها را جابجا نکند و ...

نکته سوم: با ذهنی باز به دنبال راه حل های خلاقانه و برد-برد بگردیم. خیلی اهمیت دارد که، ما و طرف مقابلمان روی هدف و دیدگاهمان اصرار نکنیم و هر دو طرف به دنبال راه‌حل سومی باشند که، نتیجه آن برد-برد باشد. اگر روی هدف خودمان تأکید کنیم، می شود راه حلی برد و باخت، ما میبریم و طرف مقابلمان می بازد و همچنین بر عکس این موضوع برای طرف مقابلمان صدق می کند، که هیچ کدام از این راه حل ها مناسب نیستند. ولی اگر خلاق و کنجکاو باشیم و راه حل سومی پیدا می کنیم، آن راه حل خلاقانه می‌تواند، مشکل ما را حل کند و یک راه حل برد، برد باشد.

 و نهایتا نکته چهارم: در تمامی تعارض‌ها، در تمام مکالمات دشوار، در تمام گفتگوهای که در خارج از محدوده امن ما است، نهایتا یک سری کوتاه آمدن ها در دو طرف وجود دارد که، اگر عملی شود یعنی ما یا طرف مقابلمان از موضع خودش تا حدودی کوتاه بیاید که باعث تعادل و بالانس شود، در این زمان ما می‌توانیم، به قدم بعدی متعهد شویم. پس تا حدودی کوتاه آمدن و برداشتن قدم اول به سمت راه حل برد-برد می‌تواند به هر دو کمک کند که، رابطه خوب، مثبت و سازنده ای با هم داشته باشند و این مکالمات دشوار را بتوانند به سمت خوبی پیش ببرند.

 من مطمئن هستم که، همه ما در جریان زندگیمان گاهی نیاز داریم که، مکالمات دشواری داشته باشیم، اگر ۴ نکته این ویدیو را رعایت کنیم، می‌توانیم آماده باشیم تا آتش زندگی و کسب و کارمان را روشن کنیم

 

ویدیو را ببینید و برای عزیزانتان که به آن نیاز دارند بفرستید:

 

 

 

برای دریافت ویدیوهای انگیزشی و  آموزشی رایگان (در زمینه مباحث کوچینگ) که فقط در اختیار اعضای وبسایت قرار می گیرد، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

فایل صوتی: 

Comments

توسط Nadia در 2017-10-03 09:05

aliii bud

توسط کاربر ناشناس در 2017-10-04 10:57

عالی!!! بسیار مفید بود

توسط فاطمه در 2017-10-13 13:50

آقای اناری بسیار استفاده کردم. خیلی مفید بود. متشکرم

نظر دهید