افزایش بهره وری

چگونه زمان مفیدتان را سه برابر کنید

اصول 6 گانه ای که افراد فوق موفق برای افزایش بهره وری به کار می برند کدامست؟ با رعایت چه نکاتی در مدیریت زمان و .... می توان تا سه برابر بقیه از زمانمان دستاورد داشته باشیم؟

چگونه زمان مفیدتان را 3 برابر کنید؟

امروز با شما می خواهم صحبت کنم راجع به 6 رمزی که افراد فوق موفق دارند برای اینکه بهره وری فوق العاده ای داشته باشند. افراد ستاره! افرادی که در 1% برتر حیطه و کار خودشان هستند. چه در کسب و کار و چه در مسابقات، چه در امتحانات در هر حیطه ای که وارد می شوند می درخشند و جزو برترین ها هستند این ها چکار می کنند که بهره وری شان اینقدر بیشتر از بقیه است؟ بهتر از بقیه رفتار می کنند؟ بهتر از بقیه عملکرد دارند؟ نتیجه ی کارشان بهتر از بقیه است؟ از زمانشان مفید تر استفاده می کنند؟ زمان مفیدشان بسیار بیشتر است و زمان تلف شده شان بسیار کمتر! این 6 رمز مخفی و مرموز افراد فوق موفق چیست؟

رمز اول، این است که افراد بسیار موفق، اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت دقیقا تعریف شده ای دارند. چیزی است که خیلی زیاد شما شنیده اید و شاید خودتان هم راجع به اهدافتان خیلی فکر کرده باشید ولی سوال من از شما این است که "آیا دقیقا در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، منطقی و زمان داری را برای خودتان تعریف کرده اید؟"

اهداف smart را حتما شنیده اید! آیا مشخص، قابل اندازه گیری، منطقی، دست یافتنی و زمان داری را برای خودتان تعریف کرده اید؟

یکی از خصوصیت های افراد فوق موفق، این است که دقیقا می دانند که در کوتاه، میان و بلند مدت، دنبال چه هستند.

دومین رمز بهره وری بالای افراد بسیار موفق، این است که نکات و اصول مدیریت زمان را خیلی خوب بلد هستند. دقیقا می دانند که در برنامه ریزی روزانه، برنامه ریزی هفتگی در اولویت بندی کارهایشان چه اصولی را باید رعایت کنند و خیلی از افراد هستند که برنامه دارند حالا بعضی در سرشان دارند بعضی ها روی کاغذ دارند بعضی ها مکتوب است بعضی ها مکتوب نیست ولی خیلی در جزئیات رفتار انسان ها من به عنوان یک کوچ حرفه ای تفاوت می بینم. برنامه داریم تا برنامه! آیا برنامه ای که می نویسید یک برنامه ی کاملا حساب شده بر اساس اهدافتان است؟

آیا برنامه ای که می نویسید بر اساس اولویت های شماست؟

آیا صرفا دارید وقت اختصاص می دهید به کارهایی که اورژانسی و پر فشار است یا کارهایی را دارید دنبال می کنید پروژه هایی را که در دراز مدت برایتان معنی دار است؟

تمامی این ها تاثیر گذار است بر روی میزان بهره وری ما و این که ما واقعا در یک مدت زمان مشخص چقدر به اهداف کلان مان نزدیک تر می شویم؟

سومین رمز بسیار مهم افراد فوق موفق برای بهره وری بالا این است که ذهنیتشان و باور سیستمشان دو چیز را ندارد: 1 – قربانی بودن و 2 – عصبانی بودن.

افراد فوق موفق، هیچوقت در قبال هیچ اتفاقی نمی روند در این فاز فکری که "من قربانی شرایط هستم!" یا "کنترل از دستان من خارج است!" یا "من عصبانی هستم!" "شاکی هستم!" و "غر می زنم!"

این دو خصوصیت را شما نمی بینید! برعکس در افراد فوق موفق می بینید که مسئولیت به عهده می گیرند، کنجکاو هستند، دنبال این هستند که راه حل ها را پیدا کنند، فرصت ها را ببینند و در هر چالش و مشکلی که شاید خیلی ها را از میدان به در می کند، خوشبین باقی می مانند و ادامه می دهند و با کنجکاوی به دنبال فرصت ها و راه حل ها می گردند.

چهارمین نکته در مورد افراد فوق موفق و چهارمین عاملی که روی بهره وری آن ها تاثیر دارد، اطرافیانشان هستند!

بارها و بارها از من شنیده اید که من از "جیم رول" نقل می کنم که "شما میانگین 5 نفر آدمی هستید که بیشترین زمانتان را با آن ها صرف می کنید!" نگاه کنید به خودتان فکر کنید بیشترین زمانتان در طی هفته با کدام 5 نفر صرف می شود؟ و آن ها بیشترین تاثیر را بر روی شما دارند. می دانید که از نظر Neuro science هم این ثابت شده است که ما یک سری نورون ها و مسیرهای عصبی در مغزمان داریم که گاهی مسیرهای آینه ای به آن ها گفته می شود و ما ناخودآگاه و خودآگاه تحت تاثیر اطرافیانمان هستیم. استانداردهای آن ها، در رفتارشان، در ظاهرشان در فکر کردنشان در دستاوردهایشان و در همه چیز روی ما تاثیر دارد و بنابراین اطرافیان روی میزان بهره وری ما و این که ما واقعا در یک زمان روزمان و در زمان هفته مان چقدر کارهای مهمی را انجام می دهیم و چقدر وقتمان را تلف می کنیم، بسیار تحت تاثیر اطرافیانمان است.

 

این مطلب را هم بخوانید: 5 عادت روزانه افراد فوق موفق

پنجمین نکته، محیط است!

چقدر محیطی که ما داریم در آن کار می کنیم، تحصیل می کنیم، درس می خوانیم، خودمان را برای مسابقات آماده می کنیم، روی بیزینسمان کار می کنیم، چقدر این محیط، محیطی است که مناسب است و ایده آل است؟ حالا هم از ابعادی مثل اینکه نورش مناسب است، گرما و سرمایش مناسب است و هم از ابعادی مثل این که چقدر مرتب است؟ چقدر نامرتب است؟ هم از ابعاد این که چقدر ما دسترسی داریم به تجهیزات و امکانات ضروری در آن و چقدر راحت می توانیم پیدا کنیم آن چیزهایی را که می خواهیم ... چقدر این محیط محیط بهم ریخته ای است و نا مطلوب و چقدر محیط مینیمال و مطلوبی است؟ این بسیار در بهره وری ما می تواند تاثیر گذار باشد.

و نهایتا ششمین عاملی که افراد فوق موفق برای افزایش بهره وری شان به کار می برند، توجه به جسمشان است. عوامل فیزیکی! یعنی همیشه افراد بسیار موفق توجه دارند به میزان خوابشان، به تغذیه شان به فعالیت های فیزیکی یا همان ورزششان و علیرغم این که خیلی کار دارند و خیلی پروژه های مهمی را دنبال می کنند دارند برای امتحان بسیار مهمی وقت می گذارند و درس می خوانند برای مسابقه ای آماده می کنند خودشان را برای بیزینس خیلی کلانی دارند تلاش می کنند و برنامه ریزی می کنند ولی همیشه خوابشان سر جایش است تغذیه ی درستی دارند و ورزش کافی و مناسب می کنند.

به این 6 آیتم خوب فکر کنید و من مطمئن هستم هرکدام از این ها را شاید، شاید فقط 10، 15 یا 20% اگر بتوانید بهبود بدهید وقتی کنار هم قرار می گیرند یکدفعه می بینید که بهره وری تان خیلی خیلی تحت تاثیر قرار می گیرد در مواردی 2 یا 3 و در مواردی شاید 10 برابر می شود. این ها را به کار ببرید تا در مسیری بیفتید که "آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید!"

 

این مطلب را هم خواهید پسندید: چرا زحمت می کشم ولی نتیجه نمی گیرم؟

 

ویدیو را اینجا ببینید و برای عزیزانتان بفرستید:

برای دریافت فیلمهای انگیزشی و محتواهای آموزشی رایگان (در مباحث کوچینگ)، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

 

فایل صوتی: 

Comments

توسط آتنا نظافت در 2018-01-18 02:05

مطالب بسیار آموزنده و مفید هستند.
جناب اناری عزیز ممنون .

توسط مصطفی محمدرضایی در 2018-01-18 12:27

مطالب شما گلچین های بسیار ارزشمندی هستند که واقعا ارزش خواندن و دنبال کردن دارند.

توسط فایزه در 2018-01-25 05:19

خیلی ممنون جناب دکتر اناری مثل همییشه خییلی عالیییی

نظر دهید