کوچینگ و کوچ حرفه ای

کوچینگ یعنی چه؟ کوچ حرفه ای چه کسی است؟ مربی گری موفقیت به چه معناست؟ در این ویدیو با نقل قول از بیل گیتس (مدیر عامل سابق مایکروسافت) و اریک اشمیت (مدیر عامل سابق گوگل) و نیز استفاده از تعاریف استاندارد فدراسیون بین المللی کوچهای حرفه ای (ICF)، توضیح می دهم کوچینگ چیست و خصوصیات یک کوچ حرفه ای را بر می شمرم.

 

کوچینگ چیست؟

بیل گیتس و اریک اشمیت از کوچینگ می گویند.

اریک اشمیت می گوید: این سال ها توصیه های زیادی دریافت کرده ام، نمیدانم از کدام بگویم، یکی از بهترین ها که به ذهنم می آید این بوده است، "با کوچ کارکن". یادم می‌آید در سال ۲۰۰۲ هیئت مدیره به من گفتند، باید با کوچ کار کنی، من گفتم یعنی چه؟ من مدیرعاملم و به کوچ نیاز ندارم. مشکلی پیش آمده ؟ گفتند: نه، نه، نه تو نیاز به کوچ داری، همه نیاز به کوچ دارند. بیل کمپبل، کوچ من شد و خدمت زیادی به گوگل کرد. هر ورزشکار مشهوری، هر شخص موفقی، فردی را دارد که مربی اوست، کسی که رفتارها و اقدامات آنها را ببیند و به آنها بازخورد بدهد. از آنها بپرسد، منظورت واقعا همین بود؟ هدفت چه بوده است؟ و به آنها دید بدهد، سطح آگاهی شان را بالا ببرد. یک ضعفی که همه ما داریم این است که، نمی‌توانیم خودمان را آنطور که دیگران می‌بینند، ببینیم. یک کوچ می‌تواند، در این زمینه خیلی کمک کننده باشد.

 بیل گیتس می گوید:هر فردی به مربی نیاز دارد، فرقی نمی‌کند که، بسکتبالیست، تنیس‌باز، ژیمناست یا بازیکن بریج باشد.(خنده حضار) مربی بریج من (شرون اوزبرگ) می گوید، بیشتر از هر کس دیگری در دنیا عکس از پشت سرش دارد. متاسفم شارون، بفرمایید این هم عکس!! ما به افرادی نیاز داریم که، نظرشان را درباره کار ما ابراز کنند.

 

بیل گیتس مدیرعامل ماکروسافت، اریک اشمیت مدیر عامل گوگل و خیلی افراد موفق و مشهور دیگر سیرینا ویلیامز تنیسور مشهور، اوپرا وینفری غول بزرگ رسانه،صحبت از کوچینگ می کنند. این افراد اشاره می‌کنند که، همه نیاز به کوچ یا مربی دارند، و اذعان می‌کنند که، خودشان در مسیر رسیدن به موفقیت، از مربی استفاده کردند.

 کوچینگ یعنی چه؟ وقتی صحبت از کوچینگ و مربیگری می‌کنیم دقیقا به چه چیزی اشاره می کنیم؟ کوچینگ یک صنعت، مهارت و حرفه جدید است که، در چند دهه اخیر رشد بی سابقه ای در عرصه جهانی داشته است و افراد بسیار موفق همانطور که می دانیم، از کوچ ها و مربی های حرفه ای برای رسیدن به اهدافشان و حل چالش‌هایشان استفاده می‌کنند.

سازمانICF   فدراسیون جهانی کوچ های حرفه ای، که یکی از بالاترین مراجع کوچ های حرفه ای در جهان است، می‌گوید: کوچینگ یک رابطه شراکت بین مربی و مراجع که در نتیجه آن، مراجع فکرشان به کار می افتد و خلاق تر می شوند تا توانایی فردی و حرفه ای خود را به حداکثر برساند و حاصل آن این است که، توانمندی خود را در حیطه های مختلف به حداکثر می رساند.

تعریف دیگر از مدرسه بین المللی IPC که من در آنجا تحصیل کردم و مدرک کوچینگ حرفه ای ام را از آنجا گرفتم، این است که، کوچ به مراجع کمک می‌کند، توانمندی های بالقوه خود را عملی کند، هدف و علائق درونی اش را به اقدامات بیرونی وصل کند و نهایتا به سمت اهدافش حرکت کند. شاید دوست داشته باشید، تعریف شخصی شهاب اناری را در این رابطه بدانید. به نظر من کوچینگ، فرآیندی است که، در آن مربی به مراجع کمک می‌کند، بلوک های ذهنی خود را از میان بردارد و سطح آگاهی اش را بالا ببرد. هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کند، سریعتر برای رسیدن به اهداف و حل چالش‌هایش قدم بردارد. ممکن است شما از من بپرسید ویژگی‌های یک مربی حرفه ای چیست ؟

  ICFخصوصیات یک مربی حرفه ای را ساماندهی کرده است و وقتی کسی بخواهد، از مدارس مورد تایید خود آموزش ببیند و نهایتاً یک کوچ حرفه ای قلمداد شود، باید آن خصوصیات را داشته باشد که، مهمترین آنها را من با شما در میان می‌گذارم. یکی از مهمترین آنها این است که، کوچ حرفه ای قضاوت نمی کند یا لااقل سعی می کند که این گونه باشد، به عبارتی کوچ حرفه ای، نسخه های از پیش تعیین شده در ذهن خود برای مراجع ندارد. کوچ حرفه های اعتقاد دارد که، مراجع یک فرد فوق العاده، بی نظیر و دارای توانمندی های بسیاری است، البته ممکن است الان آن توانمندی ها عملی نشده باشد، ولی در درون او پاسخ ها وجود دارد و به مراجع کمک می کند، در یک فضای امنی راه حل ها را پیدا کند و چالش‌ها را از میان بردارد. ویژگی دیگر کوچه حرفه ای این است که، سوالات خلاقانه می‌ پرسد که، خیلی از اوقات راجع به آن فکر نکرده است و این سوال ها کمک می‌کند که، مراجع از زوایای مختلف به خود و موضوع خودش و مشکلات اهداف خودش نگاه کند که، قبلا انجام نداده و این کار خلاقیت را در مراجع بالا می برد، و به او کمک می کند که راه حل ها را بتواند، راحت‌تر پیدا کند.

 

نکته دیگری که کوچ ها به آن توجه دارند، گوش شنواست. خیلی وقت ها ما با افرادی صحبت می‌کنیم که، خیرخواه ما هستند، مثل: پدر، مادر، دوست نزدیک و... ولی توصیه‌های آنها بیشتر از لنز چشم و فیلتر تجربیات زندگی شخصی خودشان است، نمی‌توانند خودشان را دقیقا جای ما بگذارند و اتفاقات ما را تجربه کنند آنها زاویه ذهنی خود و اتفاقات پیرامون خود را با ما در میان می‌گذارند ولی این توصیه‌ها و صحبت‌ها خیلی از اوقات هیچ کمکی به ما نمی کند. ویژگی که کوچ حرفه ای دارد، این است که، خوب گوش می‌دهد و توجه می کند به نکات، ترس ها، تردیدها و طرز فکر هایی که یک مراجع دارد وآن الگوها را بر اساس ابزارهایی که دارد، شناسایی می کند و کمک می کند به مراجع که جور دیگری بیاندیشد و با سطح آگاهی بالاتری با موضوع برخورد کند.

و با خلاقیت راه های دیگری، برای رسیدن به اهدافش پیدا کند. نکته دیگری که کوچ حرفه ای دارد، این است که، به مراجع در قدم برداشتن رو به جلو کمک می کند. یک کوچ حرفه ای خیلی زمان زیادی را در گذشته صرف نمی کند، ممکن است به گذشته سر بزند و بعضی مشکلات را شناسایی کند، و گره هایی را پیدا کند، ولی بیشتر تمرکز ذهنی اش به آینده و حرکت رو به جلو است.بنابراین روی بحث های هدف گذاری، برنامه ریزی و مسئول دانستن مراجع برای اینکه قدم ها را بردارد و هفته به هفته جلو برود تا بتواند مشکلاتش را حل کند و یا به اهدافش برسد تمرکز فوق العاده دارد. یکی دیگر از خصوصیات کوچ حرفه ای این است که، بیشتر زمانش را صرف شناسایی طرز فکر مراجع می‌کند، نه نسخه نوشتن برای او، یعنی ۷۰ تا ۸۰ درصد زمانش را صرف این می‌کند که نقاط کور، چالش ها، بلوک های ذهنی مراجع را شناسایی کند و با کمک کردن به مراجع تا طرز فکرش را عوض کند و با سطح آگاهی متفاوتی با موضوع برخورد کند و راحتر راه حل ها را شناسایی می کند.

اما تاثیرات کوچینگ روی مراجعین چگونه بوده است؟

تحقیقاتی که ICF با همکاری شرکتهای بزرگ مشاوره ای در سطح جهان انجام داده و نتایج آن روی وبسایتش منتشر شده است، نشان می‌دهد که کوچینگ تاثیرات فوق العاده ای در زندگی افراد و سازمانها و همین طور کسب و کارها داشته است. کوچینگ حیطه های تخصصی گوناگونی دارد، از جمله زندگی فردی، کسب و کار، سازمانی، روابط انسانی، سلامت روانی و انواع تخصص‌های دیگر نشان داده شده است که، به طور کلی حدود ۷۱ درصد مراجعین پیشرفت محسوسی در کارایی حیطه های مختلف فردی، کسب و کار، روابط و... را تجربه کرده اند و همین طور ۸۰ درصد افزایش اعتماد به نفس را تجربه کرده اند و همچنین ۷۰ درصد افزایش بازدهی و بهره‌وری را مطرح کرده اند و به طور کلی می شود گفت که، در تمام حیطه های زندگی افراد رشد و ارتقاء سطح فوق العاده در مراجعین گزارش شده است که، این دلیل بسیار خوبی برای این موضوع است زیرا در دنیا صنعت کوچینگ یک صنعت روبه‌ رشد و دارای پیشرفت نامیده می‌شود.

 

ویدیو را در پایین ببینید و برای عزیزانتان که دوست دارید این ویدیو را ببینند، بفرستید:

 

برای دریافت ویدیوهای انگیزشی و محتواهای آموزشی رایگان (در مباحث کوچینگ)، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

 

Comments

توسط صدرا گسکری در 2017-04-05 12:41

استاد سلام و عرض ادب. ترم دو مهندسی مکانیک هستم البته از دانشگاه غیرانتفایی.تا کنکور ارشدم چند سالی مونده ولی میخواستم بپرسم چه منابع و کتاب هایی واسم مفیدن تا تو ارشد موفق شم و سراسری قبول شم؟

توسط Haleh در 2017-04-05 15:01

Thank you so much...Thanks for sharing

توسط shahabmanager در 2017-04-18 19:29

ممنون هاله خانم

توسط sara در 2017-05-22 10:58

استاد یعنی عاشقتونم شما علاوه بر اینکه توی کنکور بهترينيد توی مشاوره هم بهترينيد خیلی خدا دوستم داشته که با سایت مشاوره ای شما آشنا شدن

نظر دهید

کپچا

این سوال جهت مسائل امنیتی مطرح شده است