کوچینگ یعنی چه

به مناسبت هفته جهانی کوچینگ ICW درباره کوچینگ و کاربرد آن و تفاوت آن با سایر حرفه های مشابه (مشاور، منتورینگ و تراپی) و نیز روش دستیابی به کوچهای حرفه ای صحبت می کنم. 

 

دوستان عزیزم...

امروز به مناسبت هفته ی جهانی کوچینگ یا ICW، اجازه می خواهم توضیحات کوتاهی درباره ی مهارت بی نظیر کوچینگ و تفاوت آن با سایر حرفه ها و همینطور اهمیت آن برایتان ارائه دهم. این هفته را در واقع به تمامی کوچ های حرفه ای آموزش دیده تبریک می گویم و امیدوارم که آگاهی در سطح جامعه و در سطح مخاطبان همه ی ما نسبت به این مهارت بی نظیر بیشتر و بیشتر شود.

کوچینگ یعنی چه؟

کوچینگ یا مربیگری حرفه ای، مهارتی است گه در آن کوچ یا مربی به همراه مراجع، یک اقدام شراکتی و دو طرفه با هم انجام می دهند که در طی این فرآیند، کوچ توسط تکنیک ها و استراتژی هایی که بلد است، به مراجع کمک می کند خلاق شود مشکلاتش را بتواند حل کند و راه حل های خلاقانه و موثری برای حل چالش هایش پیدا کند و قدم به جلو بردارد و به سمت اهدافش برود.

چرا کوچینگ با ارزش است؟ و چرا بسیاری از افراد به کوچینگ نیاز دارند؟ و چرا خصوصا افراد بسیار موفق، از افرادی که در مسابقات؛ که از قدیم در ورزش ها شنیده اید که مربی دارند؛ چرا افرادی که مدیران کلان هستند و صاحبان کسب و کار بزرگ هستند مربی دارند؟ چرا بسیاری از افرادی که اهداف کلان و بزرگ و مهم و رقابتی را دنبال می کنند از مربی و از کوچینگ استفاده می کنند؟

دلیل آن، این است که همه ی ما تجربه داریم و هر کدام از ما که درگیر هدف بزرگی بودیم، تجربه داریم که در مسیر رسیدن به هدف، انسان گاهی دچار بالا و پایین ها می شود و گاهی انگیزه اش زیاد است و گاهی انگیزه اش کم است و گاهی نیاز به مهارت ها و تکنیک هایی دارد که در آن لحظه ندارد و باید برود و آن ها را کسب کند. گاهی نیاز دارد به بازخورد بی طرفانه و بدون قضاوت از فرد دیگری که بیاید و کارهای او را ارزیابی کند و به او بازخورد دهد. گاهی به کسی نیاز دارد که در کنار او باشد و بتواند به او گزارش دهد و آن شخص در کنارش باشد تا فرد در مسیر و خط مورد نظرش بماند و از مسیر خارج نشود و در واقع کسی باشد که پشتیبان ما باشد و ...

به همین دلایل خیلی ساده ولی بسیار مهم و کلیدی که همه ی ما تجربه هایش را داریم، کوچینگ بسیار موثر است.

کوچینگ چه تفاوتی دارد با سایر حرفه هایی که مشابه آن هستند، مانند مشاوره یا Consulting؟

در مشاوره یا Consulting، فرد مشاور یک تخصصی دارد و یک سری راه حل دارد برای یک سری از مشکلات مشخص که حرفه ی بی نظیر و فوق العاده ای است. در برخی موارد افراد از مشاور استفاده می کنند تا راه حل های مشخصی به سوالات و مشکلاتشان ارائه دهند. اما در کوچینگ تفاوت این است که کوچ یا مربی کمک می کند با ابزارهایی که دارد که مراجع خودش راه حل هایش را پیدا کند و تفاوت این است که وقتی فرد خودش راه حل های اختصاصی و انحصاری خودش را پیدا می کند، معمولا مقید تر خواهد بود بر انجام آن ها.

چه تفاوتی دارد کوچینگ با تراپی؟

تفاوتش این است که در تراپی هم تراپیست یا روان درمانگر، می خواهد به فرد کمک کند اما بیشتر مسئله برمی گردد به مشکلات و گره های مربوط به گذشته، مربوط به کودکی و معمولا و نه همیشه این طور است که تراپی برای افرادی است که عملکرد معمول خودشان را از دست داده اند و آنقدر گرفتاری دارند که اصلا دیگر به کارهای معمول و روزمره خودشان نمی رسند و تراپیست کمکشان می کند برگردند به حالت عادی. اما در کوچینگ فرد، فردی کاملا عادی است و عملکرد معمولی دارد اما گیج و گم است و عملکرد حداکثری ندارد و در واقع کوچ کمک می کند که فرد بتواند راهش را پیدا کند و هدفش را پیدا کند و چالش هایش را حل کند.

بد نیست این را هم بگویم که کوچینگ با منتورینگ نیز متفاوت است زیرا در بحث منتورینگ، منتور کسی است که مسیری را رفته است و تجربه اش را دارد و در آن مسیر موفق شده است و می آید به عنوان یک فرد خبره و با تجربه، دست جوانتر ها و تازه واردها را می گیرد و تجربه ی خودش را با آن ها به اشتراک می گذارد و به آن ها راه حل هایی می دهد که آن ها بتوانند موفق تر باشند.

 چطور ما می توانیم از کوچینگ برای موفقیت خودمان استفاده کنیم؟

نکته ای که در اینجا وجود دارد، این است که خیلی ها ممکن است خودشان را کوچ بنامند و خود را مربی بنامند که هیچ اشکالی هم ندارد ولی ما یک سازمان جهانی داریم که نظارت می کند بر کوچ های حرفه ای، یعنی آن هایی که دانش آموخته ی کوچینگ هستند و تکنیک هایش را به طور حرفه ای بلد هستند و آزمون های مربوطه اش را دارند و در واقع این ها به طور سیستماتیک بلد هستند که مربی گری کنند که این ها دیگر کوچ نیستند بلکه کوچ حرفه ای هستند و ما اصطلاحا به آن ها Professional Coach می گوییم. یک سازمان جهانی وجود دارد با نام ICF  یا International Coach Federation که در واقع در خیلی از کشورهای دنیا هم شعبه دارد و ما و خیلی از دوستان در داخل ایران در تلاش هستیم شعبه و بخش ایران آن را نیز تاسیس کنیم و در خود تورنتو که بنده در آن ساکن هستم، بخش و chapter وجود دارد که من عضو آن هستم و یک سازمان جهانی نیز دارد با عنوان ICF Global که خیلی از کوچ های حرفه ای عضو آن هستند. این سازمان ICF، در واقع نظارت می کند که کسانی که می خواهند مربیگری حرفه ای کنند، تحت نظارت این سازمان عمل کنند و آموزش های لازم را دیده باشند و هر کسی وارد نشود و بگوید "من مربی یا کوچ هستم و من این کار را بلدم!" اگر شما می خواهید دسترسی داشته باشید به کوچ های حرفه ای که از آن ها استفاده کنید چه برای فرد، خودتان و چه برای کسب و کارتان و یا سازمانتان، توصیه ی ما همواره این است که به بخش و Chapter ICF در محل سکونتتان مراجعه بکنید و یا به سایت ICF مراجعه کنید و کوچ های دارای تخصص مناسب خودتان را پیدا کنید.

در انتها این را بگویم که کوچینگ هم تقریبا مانند همه ی کارهای دیگر، انواع و اقسام تخصصی دارد و مثلا فرض کنید کوچینگ کسب و کار داریم، کوچینگ دانش آموزان، کوچینگ روابط، حتی خیلی فوق تخصص مثلا در بحث روابط، خودش کلی زیرشاخه دارد. کوچینگ مدیران را داریم و معمولا شما می بینید که مثلا کوچ هایی هستند که در یک یا دو یا سه زمینه بر اساس تجربه ای که دارند و بر اساس آموزش هایی که دیده اند فعالیت می کنند و به مخاطبانشان کمک می کنند.

من تلاش می کنم در هفته ی جهانی کوچینگ یا  ICW، شما را بیشتر مطلع کنم راجع به این مهارت و آگاه تر کنم شما را که چطور می توانید از این مهارت برای موفقیت بیشتر خودتان و رفع چالش ها و مشکلات فعلی تان در هر زمینه ای که هست، استفاده کنید.

 

آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید!

 

بیل گیتس (مدیر عامل سابق مایکروسافت) و اریک اشمیت (مدیر عامل سابق گوگل) درباره کوچینگ چه می گویند؟ کلیک کنید.

 

ویدیو را اینجا ببینید و برای عزیزانتان بفرستید:

برای دریافت ویدیویهای انگیزشی و محتواهای آموزشی رایگان (در مباحث کوچینگ)، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

Comments

نظر دهید