یادگیری سریعتر

کوچینگ: 5 روش موثر برای یادگیری سریعتر

 

اگه لازم دارید در زمان کوتاهی کلی مطلب یاد بگیرید، این ویدیوی جدید کوچینگ منو ببینید و این 5 اصل یادتون باشه.

 

هیچ وقت برایتان پیش آمده است که، بخواهید سرعت یادگیری تان را افزایش دهید یا تحت شرایط خاصی بوده اید که، مجبور باشید در مدت کوتاهی موضوعات فراوانی را یاد بگیرید؟ همه ما در بخشی از مقاطع زندگیمان، درگیر یک سری شرایط مشابه می شویم. مثلا برای آزمون باید آماده شویم و در مدت کوتاهی کلی مطلب را به سرعت یاد بگیریم یا درگیر یک تغییر شغلی هستیم و برای شغل جدید باید کلی مطلب، محتوا بیاموزیم و با اشخاص جدید آشنا شویم و آموزش ببینیم و همینطور در آستانه آغاز یک بیزینس باشیم یا برای گسترش بیزینسمان، باید مهارت جدید بیاموزیم، برای اینکه بتوانیم رقابت کنیم. چطور می شود، فراگیری را با سرعت بیشتری انجام داد؟ در اینجا 5 نکته اساسی را، برایتان مطرح می‌کنم که، به شما کمک می کند سرعت یادگیری تان را افزایش دهید.

 نکته اول: شما باید آنچه را که می‌خواهید یاد بگیرید را، به یک چرای بزرگ وصل کنید، یعنی آنچه را که می خواهید بیاموزید را به هدف نهایی بزرگتان ربط دهید، در واقع به هدف اصلی خود که برای آن چشم انداز ترسیم کرده اید، مرتبط کنید. مثلا اگر برای یک امتحانی مجبور هستید، موضوعی را یاد بگیرید، فکر کنید با یادگیری آن موضوع، چه چشم اندازی برای شما عملی می شود. در این صورت حتی اگر آن موضوع را دوست نداشته باشید، با علاقه می‌خوانید و یاد می گیرید. و یا اگر در زمینه راه اندازی بیزینس، باید یک سری مهارت‌هایی مثل، برندینگ، مارکتینگ، فروش و... را یاد بگیرید، ممکن است این‌ها بسیار زمان‌بر، خسته کننده و خارج از محدوده ی علاقه تان باشد، ولی اگر به هدف و چشم انداز نهایی تان و یا همان چرایی بزرگ پشت پرده، نگاه کنید و به نتایجی که از به دست آوردن این مهارتها در آخر حاصل می شود، فکر کنید، یادگیری این تکنیک ها بسیار آسان و خوشایند خواهد بود. بسیاری از افراد هستند که، به خاطر یک موضوع جالبی که اطراف خود می‌بینند و یا حرفایی از اطرافیان می‌شنوند یا بعلت مد شدن، یک موضوع به سراغ آن می‌روند تا یک کاری یا زبانی یا رشته ای را یاد بگیرند، ولی به دلیل اینکه، یک چرایی پررنگی، پشت سر این موضوع نیست و آنرا به هدف بزرگتری نمی‌توانند، وصل بکنند و نمی‌توانند این یادگیری را، به چشم انداز آینده شان ربط دهند، خیلی زود آن را رها می کنند و جدی نمی‌گیرند.

نکته دوم: به الگوها و نمونه‌های موفقی که در آن زمینه نتیجه گرفته اید، نگاه کنید، الگو برداری کنید، به عبارتی اگر شما می خواهید یک الگوی را یاد بگیرید، احتمال خیلی افراد قبل از شما این کار را انجام داده اند و استاد شده اند. به جای اینکه ما همین راه را، از ابتدا شروع کنیم و با آزمون و خطا پیش برویم، که کند ترین روش یادگیری است. از تجربیات افرادی که در آن حیطه مشخص پیشرفت کرده اند و نتیجه گرفته اند و صاحب نظر هستند، الگوبرداری کنید. می‌توانید از همایش ها، دوره های حضوری و کتاب‌های آنها استفاده کنید و این سریعترین روش یادگیری، یک مهارت و دانش خاص است.

 نکته سوم: تمرین، برای یادگیری عمیق هر مهارت و دانشی، تا حد استادی، نیاز به صرف زمان روزانه به مدت طولانی بر روی آن مهارت و دانش است. با صرف زمانی که هر وقت توانستم، انرژی داشتم، حسش را داشتم و... نمی توان به یک یادگیری عمیق و موثر دست پیدا کرد. مثلا برای یادگیری یک بیزینس، اگر بخواهیم مهارتی بیاموزیم، باید مطالعه، اجرای تکنیک ها و استراتژی مارکتینگ را به صورت روزانه و مستمر انجام دهیم و در این مورد خیلی ها هرچند علاقه دارند و به هدف نهایی هم می توانند ربط دهند،ولی وقتی تمرین مستمر و پیگیر نداشته باشند، یک پای قضیه می لنگد. برای مثال، من در هر مهارتی که توانستم موفق شوم و به سطح بالای آن دست یافتم، این کار را ادامه دادم، چه در مورد یادگیری زبان های خارجی و یا بحث های بیزینس، رشد شخصیتی، مباحث کوچینگ و... حالا شما هم باید توجه کنید که، تمرین روزانه در حیطه هایی که قصد دارید، در آن مسلط شوید انجام دهید.

نکته چهارم: روشی برای گرفتن بازخورد داشته باشید. من عمیقا اعتقاد دارم که، فرد موضوعی را خیلی خوب می آموزد و یاد می‌گیرد که، بتواند روی آن بازخورد داشته باشد و اندازه گیری کند. اگر موضوع، درس است، آزمون زیاد دهید و آنها را تحلیل و بررسی نمایید. اگر مهارت است، مثل پیانو زدن و یا مهارت های ورزشی، مربی داشته باشید تا بازخورد از مربی بگیرید. اگر بحث بازاریابی و فروش است، حتی کارهایی که انجام می‌دهید را، با همکاران خود یا کوچ ها در میان بگذارید و یا ارزیابی عدد و رقم هایی که در فروش به دست می‌آورید را چک و تحلیل کنید و بازخورد آنها را داشته باشید.

گرفتن بازخورد منظم، دقیقا نشان می‌دهد که، کارهایی که انجام می دهیم، جواب می دهد یا نه؟

 نکته پنجم: حتما برای یادگیریتان زمان مشخص تعیین کنید. مثلا من این مهارت را، در این بازه زمانی مشخص کسب می کنم و به پایان می رسانم. وقتی زمان‌بندی مشخصی داشته باشید و این را در دفتر کار روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه شما تعریف کنید. آن زمان شما می توانید، آرام آرام به آن نزدیک شوید، بنابراین داشتن بازه زمانی مشخص، برای افزایش سرعت یادگیری بسیار مهم است. حالا من از شما می‌خواهم، به این پنج نکته اساسی توجه کنید و از همین امروز در یادگیری، هر دانش، تکنیک و مهارتی که درگیر آن هستید، به کار ببرید. من به شما قول می دهم که، سرعت یادگیری تان به طور شگفت انگیزی افزایش پیدا می کند.

 

راستی احتمالا این مطلب را هم می پسندید: اصول 5 گانه یادگیری افراد موفق

ویدیو را کلیک کنید و ببینید:

 

برای دریافت محتواهای آموزشی رایگانی که فقط در اختیار اعضای وبسایت قرار می گیرد، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

Comments

توسط Banyamin در 2017-08-17 13:51

خوب

توسط یوسف در 2017-08-18 18:06

استاد اناری مثل همیشه عالی و انرژی بخش

توسط Administrator در 2017-08-18 22:26

ممنون یوسف جان

توسط محمد اینانلو در 2017-08-20 03:39

دکتر من حودم مشاور کنکورم ؛ این مباحث کوچینگ شما عالیه... درود بر شما

توسط نازنین در 2019-12-11 03:11

عالی بود

نظر دهید