یک اشتباه بزرگ سخنرانان و مدرسان

یکی از اشتباهات بزرگی که افرادی که می خوان سخنران و مدرس مطرحی در بازار بشن مرتکب می شن اینه که می خوان به همه کمک کنن. وقتی شما تلاش می کنی به همه کمک کنی عملاً به هیچ کسی کمک نمی کنی.

چرا این طوریه؟

1- چون اولاً ما ها بودجه کافی نداریم که بخوایم به همه اطلاع رسانی کنیم. ما سازمان بزرگ جهانی نیستیم که بتونیم به همه دنیا مارکتینگ بکنیم. ما بودجه مون محدوده و اگر در فعالیت های بازاریابی متمرکزش نکنیم به گروه های خاص عملاً هیچ جایی متمرکز نتیجه نمی ده

2- دوم این که ما معمولا زمان کافی نداریم که بخوایم بریم سراغ همه مردم دنیا و بهشون اطلاع رسانی کنیم. باز اگر یک گروه خاص یا دو گروه خاص رو انتخاب کنیم و بریم سراغشون زمانمون متمرکز می شه و بهتر نتیجه می گیریم.

3- و سوم این که، دنیا دنیای تخصصه. اگر مردم ببینن شما در یک حیطه خاصی تخصص دارین بهتون اعتماد می کنن، ولی اگه بگین من به همه می خوام کمک کنم، تقریبا هیچ کسی شما رو جدی نمی گیره.

حالا ممکنه بپرسین چطوری ما می تونیم اون گوشه بازار خودمون اون تخصص ویژه خودمون رو پیدا کنیم؟

من سه تا روش امروز با شما در میون میذارم که خودم هم استفاده کردم و به دوستانی هم که بهشون کمک می کنم توصیه می کنم:

1- اول، از همه مهم تر، داستان زندگیتون هست. نگاه کنین در طی زندگیتون چه چالش هایی بوده که بهش غلبه کردینو چه اهدافی بوده که بهش رسیدین؟ و اون ها می تونه به شما کمک بکنه که گوشه بازارتون، اون زمینه تخصصیتون رو پیدا کنین. مثلاً برای من من با سه تا سگمنت و با سه تا بخش خاص بازار کار می کنم که دقیقاً بر مبنای داستان زندگیمه. گروه اول افرادی که درگیر آزمون های رقابتی هستن، خب خود من هم همین طور بودم، شاگرد اول کنکور بودم، پس آزمون های رقابتی رو خوب می شناسم. گروه دوم افرادی هستن که درگیر تغییر هستن. تغییر شغل، تغییر محل زندگی، تغییر تحصیل، خب من هم همین طور بودم. از پزشکی رفتم به آموزش زبان و بعد به کوچینگ؛ محل زندگیم رو عوض کردم، خب پس می تونم کمکشون کنم. و سوم، افرادی که میخوان مثل من بشن، سخنران بشن، مشاور بشن کتاب داشته باشن و محصول داشته باشن. خب، باز اون تجربه زندگی من و موفقیت هایی که داشتم می تونه کمکشون کنه. برای شما این داستان زندگی چطوریه؟

2- دوم بک گراند تحصیلی و شغلیتون هست. چه رشته هایی رو خوندین و چه دوره هایی رو گذروندین و چه شغل هایی تا حالا داشتین و اون شغل ها، اون رشته ها، اون دانش و اون مهارت های خاصی که به دست آوردین قطعاً کمکتون می کنه که که به یک گروه خاصی که از شما چند قدم عقب تر هستن کمک بکنین.

3- و سوم اینه که از بچگی در چه حیطه ای توانمند بودین، استعداد داشتین و بقیه می گفتن شما توی اون حیطه خیلی خیلی خوبین. اون هم یک نشانه بسیار خوب می تونه برای شما باشه برای این که بتونین گوشه بازار تخصصیتون و زمینه تخصصی کارتون رو انتخاب کنین.

 

 

برای سفارش کتابهای پرفروش دکتر اناری ("1-2-3 بدرخش" و "از تخصص به درآمد") که مخاطبانی فارسی زبان از 19 کشور مختلف داشته اند، اینجا را کلیک کنید.

 

 

 

Comments

نظر دهید