3 روش غلبه بر بی انگیزگی

هدف مهمی دارید اما در وسط راه بی انگیزه می شوید؟ خسته می شوید؟ حال و حوصله ادامه را از دست می دهید؟ در این ویدیو 3 روش بسیار موثر کوچینگ معرفی می کنم که چطور می توانید انگیزه خود را در میانه مسیر حفظ کنید، به هدفتان پایبند بمانید و با استحکام به سمت هدفتان پیش روید.

چطور امکان دارد بر بی انگیزگی میانه مسیر غلبه کرد؟

چگونه می شود بعد از اینکه شروع کردیم قدم به سمت اهداف برداریم ؟ و بعد از مدتی که کاهلی و سستی به   سراغمان می آید، چگونه بر آن غلبه کنیم و انگیزه خود را قوی و محکم نگه داریم ، و به سمت اهداف و رویاهایمان قدم برداریم ؟ در واقع وقتی ما انسانها به سوی اهداف قدم برمی‌داریم، گاهی موضوعات هیجان انگیز جدیدی پیش می‌آید که ذهن ما را منحرف می‌کنند و یا انحرافات ذهنی پیش می‌ آورد که باعث می‌شود ما از کارهای اصلی غافل بمانیم و یا اینکه صرفاً خسته می‌شویم و انگیزه و انرژی لازم برای ادامه مسیر را نداریم . امروز سه نکته را با شما در میان مي ‌گذارم، که بر تنبلی و کاهلی بین مسیر و حفظ انگیزه برای رسیدن به اهدافمان كمك مي كند.

نكته اول: عادت تصویرسازی ذهنی را به طور منظم برای خود ایجاد کنیم.

البته تصویرسازی سه بخش است.

١_تصویرسازی اقداماتی که باید انجام داد، برای رسیدن به هدف، مثلا اگر هدف، کم کردن وزن باشد تصویر سازی می کنیم برای اقدامات لازم برای رسیدن به آن هدف، تهیه غذای سالم و ورزش کردن و ... ..

٢_تصویرسازی مشکلاتی که ممکن است در ادامه مسیر برای ما پیش بیاید و اینکه ما باید با چه استراتژی با آن برخورد نماییم ؟ مثلا اگر در ادامه مسیر رژيم غذايي، خواستيم غذای چرب و خارج از رژیم بخوریم، چه سیاست یا استراتژی به کار ببریم، که مانع از این کار شویم؟

٣_تصویر سازی ذهنی، لحظه رسیدن به هدف که آن رویا عملی می‌شود و ما به آن نقطه اى كه دلخواهمان است، رسیده ایم و در آن لحظه چه احساسی داریم؟ کجا هستیم ؟ چه حسی در مورد این لحظه ى گذشتن از خط پايان داريم؟ اطرافیان در مورد آن چه نظری دارند؟ هرچه با جزئیات، این تصویرسازی را برای خودمان انجام دهیم قدم‌های بلندتری رو به جلو و به سوي موفقيت برميداریم

این تصویر سازی را به صورت یک عادت منظم در برنامه روزانه لحاظ کنیم توصیه من این است که در برنامه روزانه حداقل یک بار و ترجیحا دو تا سه بار این تصویر سازی را انجام دهیم. نهایتا  در طول روز 3 دقیقه وقت ما را می‌گیرد. بهتر است اول صبح این تصویر سازی انجام شود.

 نکته دوم: در فواصل منظم، پیشرفت خود را  ارزیابی کنید. من شخصا این کار را هفته ای یکبار انجام میدهم و به دانشجوها و مراجعین خود توصیه می‌کنم حداقل هفته ای یکبار  با خودشان خلوت کنند، و ببینند اقدامات انجام شده چقدر آنها را در راستای رسیدن به اهداف و رویاهایشان به پیش برده است.

خیلی از اوقات، زیاد کار کرده ایم اما کار روی اقامات استراتژی و کاربردی نبوده است یا برعکس. مثلا اگر صد در صد برنامه را اجرا نکرده ایم، ولی در رسیدن به اهداف مد نظرمان بسیار مفید و کاربردی عمل کرده ایم .این اقدامات در پیشبرد اهداف درازمدت تاثیر مثبتی خواهد داشت.

نکته سوم: به گروه حامی خود توجه داشته باشیم، یعنی یک گروه از افرادی که شما را دلگرم می‌کنند، به سمت هدف سوق می‌دهند و با تشویق و انگیزه دادن به شما انرژِی می دهند، اطراف خود ایجاد کنید. ممکن است از خانواده و نزدیکان شما افرادی باعث انگیزه و فراهم کردن فضا برای این که بتوانید روی هدفتان متمرکز شوید. اگر صاحب این گروه هستید، به شما تبریک می گویم. قدر این موهبت را بدانید زیرا بسیاری از آن، محروم اند. اگر جزء افرادی هستید که این موهبت را ندارید، نگران نباشید زیرا می توانید گروهی را پیدا کنید که هم فکر شما باشند. دنبال  گروه‌ها و تجمعاتی که افراد با افکار مشترک دارند، بگردید. اگر نمی‌توانید این گروه‌ها را پیدا کنید، خودتان این گروه را تشکیل دهید و افراد همفکر را دور هم جمع کنید و به پیش ببرید. بسیاری از مواقع گروه هایی که خودمان تشکیل می دهیم، باعث می شود برای خودمان و دیگران پشتیبان عاطفی، هیجانی، احساسی، انگیزشی ایجاد کنیم و برای قدم برداشتن محکم در رسیدن به اهداف مان تلاش کنیم.

نتیجه: عادت تصویر سازی ذهنی روزانه، ارزیابی هفتگی از میزان پیشرفت و قرار گرفتن در میان های گروه حامی خوب می‌تواند، عامل بسیار تعیین کننده باشد، که به شما کمک کند، با اطمینان قدم ها را بردارید و به بی‌انگیزگی میانه مسیر غلبه کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید: 6 اقدام برای روزهایی که انرژی و انگیزه ندارید.

 

 آتش زندگی و کسب و کارتان را روشن کنید.

 

 

برای دریافت ویدیوهای انگیزشی و محتواهای آموزشی رایگان (در مباحث کوچینگ)، در پایین صفحه ایمیلتان را وارد نمایید.

 

فایل صوتی: 

Comments

توسط علی صادقی در 2017-11-02 23:59

چطور باید مطالب رو دانلود کنم؟

توسط shahab در 2017-11-03 08:28

ویدیو رو می تونید  از کانال آپارات دکتر اناری و وویس رو از همینجا (با براوزر کروم) دانلود کنید

توسط Ali1221 در 2018-01-05 22:50

عالی بود آقای دکتر

نظر دهید

کپچا

این سوال جهت مسائل امنیتی مطرح شده است