مهتاب با کوچینگ، از دوراهی شغلی نجات یافت

 آدم های مختلف، تو شرایط  مختلف، انتخاب‌های مختلف می کنند. یه کسی میاد شرایط را عوض میکنه یک کسی دیدگاهش را عوض میکنه، یک کسی شرایط رو میپذیره، یک کسی هم ممکنه رابطه رو قطع کنه.  هیچ کدوم راه حل ایده آل برای همه انسان‌ها نیست.

 

مهتاب خیلی ناراحت بود. اون یک خانم دکتری بود که پزشکی رو میخواست رها کنه و وارد بیزنس مورد علاقش بشه ولی مسئله این بود که موضوع را که با پدرش مطرح کرده بود پدرش گفته بود من عاق والدینت میکنم برای همین مونده بود نمی دونست که علاقه اش را دنبال کنه، حرف پدر مادرش رو بگیره در عین حال نمیخواست عاق والدین بشه در عین حال نمیخواست تو رشته ای بمونه که ازش خوشش نمیاد برای همین مونده بود. واقعاً کلافه بود و به من مراجعه کرد چون میدونست من هم در سابقه زندگیم این کار رو کردم. سالهای سال پیش من هم پزشکی را رها کردم و رفتم سراغ کار مورد علاقم و می خواست از من کمک بگیره. 

 

 طبیعتا تو جلسات کوچینگ  ما به این نتیجه رسیدیم که مهتاب نمی خواست قربانی باشه، نمی خواست این حس رو داشته باشه که کنترل اوضاع در دستش نیست و مجبور با این شرایط کنار بیاید. دنبال راه حل بود ما وقتی با همدیگر صحبت کردیم و بررسی کردیم، دیدیم که غیر از قربانی بودن چهار تا راه حل دیگه هم داره.

 

یک راه حل این بود که سعی بکنه شرایط رو عوض بکنه مثلاً بیاد با پدرش صحبت بکنه سعی کنه براش توضیح بده که اگر یک مسیر را دنبال بکنه که خوشحالش نمیکنه چه عواقبی داره یا مثلاً اون بیزینس چقدر میتونه عالی باشه و حرف های پدرش رو بشنوه از این منظر که خوب پدرش قاعدتاً احتمالاً نگرانه در مورد اینکه خوب پزشکی امنیت بیشتری داره بیزنس معلوم نیست به کجا برسه حیف توه و غیره و ذالک و نهایتاً این دیالوگ به نتیجه دلخواه مهتاب برسه.

 

انتخاب دیگر این بود که بیاد دیدگاهش را نسبت به شرایط عوض بکنه یعنی مهتاب بیاد بررسی بکنه و ببینه که اوکی  درسته که پدر من از این رو به من گفته ولی شاید من بتونم در همین رشته پزشکی بمونم و بعد از خلاقیت خودم استفاده کنم دیدگاه های بیزنسیمو بهش اضافه بکنم و توی پزشکی به یک بیزنس موفق برسم نه یک بیزنس جداگانه دیگه تو همون مسیر پزشکی بتونم صاحب یک بیزنس موفق بشم.

 

انتخاب دیگرش این بود که شرایط را بپذیره. یعنی با انرژی مثبت نه با انرژی منفی بپذیره که پدرش  اینجوریه و بپذیره که نمیتونه رشته پزشکی رها کنه ولی میتونه درکنارش به عنوان یک کار جانبی روی بیزنس کار کنه و یواش یواش اون بیزنس به موفقیتی برسه، به یک امنیتی برسه به پدرش نشون بده که ببین این بیزنس به نتیجه خوب رسید و وقتی به اون نقطه رسید،  بتونه اون جهش رو بکنه اون پرش را بکنه و نهایتاً امیدوار به این باشه که پدرش هم رضایت پیدا بکنه و این تغییر رو بتونه در زندگیش اعمال کنه.

 

و البته انتخاب آخرش هم دیدیم اینه که رابطه اش رو با پدرش قطع کنه بگه که خوب اشکال نداره من عاق  والدین بشم همینه که هست و من رابطه ام را با پدرم قطع می کنم و دنبال بیزنس مورد علاقم میرم. 

 

 نکته اساسی این جا اینه که هیچکدوم از این راه حل ها هیچ کدوم از این انتخاب ها ایده آل همه افراد نیست یعنی آدم های مختلف تو شرایط  مختلف انتخاب‌های مختلف می کنند. یه کسی میاد شرایط را عوض میکنه یک کسی دیدگاهش را عوض میکنه، یک کسی شرایط رو میپذیره یک کسی هم ممکنه رابطه رو قطع کنه.  هیچ کدوم راه حل ایده آل برای همه انسان‌ها نیست و قشنگی کوچینگ اینکه شما راه حل ایده آل خودتون رو پیدا میکنید. 

 

 هر موقعی گیر کردید، هر موقع نمیدونستید تصمیم درست چیه یادتون باشه یکی از بهترین کارهایی که می تونید بکنید اینکه از کوچینگ استفاده کنید. 

 

 

 

برای آگاهی از دوره های آموزشی دکتر اناری کلیک بفرمایید: 

1. کلوپ یک درصدیها (دوره جامع تحول فردی بر اساس علم روانشناسی مثبت): https://shahabanari.com/club/ 

2. آکادمی برندسازی شخصی (دوره جامع جذب مشتری و مراجع):

https://shahabanari.com/academy/ 

3. دوره تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال (دوره آموزش مهارتهای کوچینگ حرفه ای):  https://shahabanari.com/coach-training/ 

 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

ثبت نام رایگان

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

​به بیش از 360 هزار فارسی زبان دیگر بپیوندید. هفته ای یک ایمیل آموزشی کوتاه و مفید دریافت کنید که خواندنش پنج دقیقه بیشتر طول نمی کشد. برای دسترسی رایگان، فرم زیر را پر کنید.

سبد خرید