با این نکته، دیگه عصبانی نمی شی

 ریشه عصبانیت هیچ وقت در بیرون ما نیست. همیشه عصبانیت و خشم ما یک دلیلی، یک چیزی در درون ما داره.

احمد جلوی من نشسته بود و خیلی ناراحت بود به خاطر اینکه دیشبش با برادرش جر و بحث کرده بود، بگو مگو داشتند و از دست هم دلخور شده بودند.

 

تعریف میکرد و میگفتش که دیشب تو جمع خانوادگی، برادرش یک حرف نامربوطی به مادر زده، احمد اومده میانجی گری کنه، حرفش شده با برادرش بگو مگو کردند با هم دیگه و غیر از این که از این جر و بحث ناراحت بود، از این هم ناراحت بود که دختر کوچولو احمد هم اون گوشه نشسته بود و این صحنه رو نظاره می کرد.

 

به من میگفتش که شهاب من نمیخوام این اتفاق دیگه تکرار بشه. برادرم نمیدونم چرا انقدر قدرنشناسه من تو شرکت خودم بهش کار دادم، من هر موقع پول دستی میخواد بهش پول میدم، هواشو دارم ولی همیشه یک جورایی طلبکاره یه جورایی بد برخورد میکنه با من، با مادر و این هم الان اتفاقی بود که دیشب افتاد و همه را ناراحت کرد. نمیدونم باید باهاش چیکار بکنم و برای همین بود که احمد اومده بود سراغ من که با استفاده از کوچینگ بتونم بهش کمک کنم.

 

تو جلسات کوچینگ مون مشخص شد که مسئله اساسی احمد اینه که از زمان جوانی او همیشه در خدمت دیگران بوده، همیشه در خدمت خانواده بوده، هوای پدر مادر رو داشته باشه، هوای برادر رو داشته باشه، به این کار بده، دست اینو بگیره، دست اونو بگیره و غیره و ذالک و یک آدمی بود که این انتظار را داشت که بقیه قدرشناس باشند. مثلا برادرش قدر زحمات او رو بدونه و از او تشکر کنه و چون برادرش اینطوری نبود و به قول احمد طلبکار بود. این مسئله باعث ناراحتی احمد می‌شد. نهایتاً این قضیه دیشب بیخ پیدا کرده بود و باعث جر و بحث و بگو مگو و ناراحتی کل خانواده شده بود.

 

نکته اساسی که ما بر اساس مباحث کوچینگ باید بهش توجه بکنیم اینه که عصبانیت هیچ وقت ریشه بیرونی نداره این که من عصبانی میشم یا خشمگین میشم همیشه ریشه اش یک چیزی در درون ماست ارزش های ما، فکرهای ما، باورهای ما، انتظارات ما باعث میشه که ما از دیگران عصبانی بشیم. 

 

مثلاً تو کیس احمد اینکه او انتظار داشت دیگران قدر زحماتش رو بدونند، انتظار داشت دیگران تشکر بکنند و قدر شناس باشند باعث می شد که عصبانی بشه. اینکه او ارزشی رو داشت در زندگیش که آدم باید به بزرگتر احترام بذاره و مثلاً برادرش به مادرشون احترام نمیذاشت باعث می شد و عصبانی بشه.

 

ریشه عصبانیت هیچ وقت یک چیزی در بیرون نیست یک چیزی در بیرون نمیتونه مستقیم بیاد ما را عصبانی بکنه همیشه یک دلیلی در درونمون داره تفسیر های ما، باورهای ما ارزش های ما، فکرهای ما. وقتی احمد به این آگاهی رسید انرژی منفی زیادی از او رها شد و شروع کرد به پیدا کردن راهکار ها این که اولاً برادرش را بپذیرد ثانیاً انتظاراتش رو از دیگران کم بکنه.  ثالثاً بشینه با برادرش صحبت بکنه و در مورد احساساتش، نیاز هاش، حد و مرزهاش با او صحبت بکنه به او بگه که وقتی تو چنین رفتاری می کنی این ناراحتی برای من ایجاد میشه چون من نیاز دارم که تو قدرشناس باشی یا نیاز دارم به مادر احترام بذاری و همینطور با همدلی با برادرش صحبت بکنه و نیازهای او رو بفهمه، احساسات او رو بفهمه و وقتی این کارو کرد رابطه شون ترمیم شد و وقتی این کارو کرد، پذیرفت برادرش رو و وقتی این کارو کرد،  مسائل خانوادگی دیگه به جر و بحث و جنگ و دعواو بگو مگو ختم نشد.

 

احمد الان رابطه خوبی با برادرش داره، پذیرفته که آدم ها متفاوتند و از همه مهمتر به این نکته رسیده که ریشه عصبانیت هیچ وقت در بیرون ما نیست. همیشه عصبانیت و خشم ما یک دلیلی یک چیزی در درون ما داره.

نظر شما چیه؟  

 

 

برای آگاهی از دوره های آموزشی دکتر اناری کلیک بفرمایید: 

1. کلوپ یک درصدیها (دوره جامع تحول فردی بر اساس علم روانشناسی مثبت): https://shahabanari.com/club/ 

2. آکادمی برندسازی شخصی (دوره جامع جذب مشتری و مراجع):

https://shahabanari.com/academy/ 

3. دوره تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال (دوره آموزش مهارتهای کوچینگ حرفه ای):  https://shahabanari.com/coach-training/ 

 

۵
از ۵
۴۴ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

ثبت نام رایگان

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

​به بیش از 360 هزار فارسی زبان دیگر بپیوندید. هفته ای یک ایمیل آموزشی کوتاه و مفید دریافت کنید که خواندنش پنج دقیقه بیشتر طول نمی کشد. برای دسترسی رایگان، فرم زیر را پر کنید.

سبد خرید