تاثیر باورنکردنی استرس روی مغز

همه ما میدونیم استرس چیز بدیه. استرس روی تمرکز، حافظه، سیستم ایمنی، خواب ما تاثیر منفی داره و حتی احتمال افسردگی را هم بالاتر می بره.

یک دانش آموز را در نظر بگیرید که استرس زیاد و مزمن داره. یک کارمند را در نظر بگیرید که زندگی پر استرسی را تجربه می کنه. یه زن و شوهر را در نظر بگیرید که به خاطر اختلافات داخلی شون استرس زندگیشون بالاست. فکر میکنید استرس مزمن و طولانی روی عملکرد این افراد چه تاثیری داره؟ 

خوب جوابش خیلی  بدیهیه. احتمالا همتون گفتین معلومه دیگه تاثیر منفی داره.

ببینید بدن انسان از نظر تکاملی آمادگی این رو داره که با استرس های کوتاه مدت و موردی مقابله کنه. مثلاً هزاران سال پیش جد اندرجدهای انسان وقتی که توی جنگل داشتن راه می رفتند  و یک صدایی را می شنیدند، یک استرسی به بدنشان وارد می شد به خاطر این که میترسیدند  یک حیوان درندهای کنارشون باشه و ظرف چند ثانیه هم مسئله روشن میشد. یا اون حیوان درنده نهایتاً آنها را می خورد یا آنها می تونستن فرار کنند و نجات پیدا کنند.

اما استرس های امروز را در نظر بگیرید. استرس های مزمن و طولانی مدت دانش آموزی که یک سال باید بره یک معلم بد که بهش استرس وارد میکنه و تحقیرش میکنه تحمل کنه، کارمندی که باید چند سال یک مدیر بد که اذیتش میکنه رو تحمل کنه، زن و شوهری که به خاطر اختلافات داخلی روی اعصاب همدیگه میرند و چندین سال سوهان روح همدیگه میشن.

استرس های امروز و زندگی امروز ما استرس های مزمنه که تاثیرات بسیار مخربی روی بدن ما داره. از نظر علم پزشکی وقتی ما استرس داریم، هورمون هایی مثل آدرنالین و کورتیزول در بدن ما ترشح میشه.

آدرنالین نشان داده شده که دیواره رگها را زخمی میکنه و اکسیژن رسانی اندام ها رو مختل می کنه. همینطور کورتیزول نشون داده شده که اثرات مخربی روی بخش هایی از مغز مثل هیپوکامپ داره و حتی مغز ما رو کوچیک میکنه برای همینه که همه ما میدونیم استرس چیز بدیه. استرس روی تمرکز، حافظه، سیستم ایمنی، خواب ما تاثیر منفی داره و حتی احتمال افسردگی را هم بالاتر می بره.

من در مورد تکنیک های مدیریت استرس توی دوره هام، توی ویدیو های دیگه خیلی صحبت کردم ولی سوال من از شما اینه ریشه و منبع  استرس مزمن توی زندگی شما چیه؟ و شما چه تکنیک هایی برای مدیریت استرس بلدین؟

 

برای یادگیری روشهای کاهش استرس و افزایش عملکرد، به کلوپ یک درصدیها بپیوندید: 12 دوره به قیمت 1 دوره!!!

 

برای آگاهی از دوره های آموزشی دکتر اناری کلیک بفرمایید: 

1. کلوپ یک درصدیها (دوره جامع تحول فردی بر اساس علم روانشناسی مثبت): https://shahabanari.com/club/ 

2. آکادمی برندسازی شخصی (دوره جامع جذب مشتری و مراجع):

https://shahabanari.com/academy/ 

3. دوره تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال (دوره آموزش مهارتهای کوچینگ حرفه ای):  https://shahabanari.com/coach-training/ 

 

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

ثبت نام رایگان

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

​به بیش از 360 هزار فارسی زبان دیگر بپیوندید. هفته ای یک ایمیل آموزشی کوتاه و مفید دریافت کنید که خواندنش پنج دقیقه بیشتر طول نمی کشد. برای دسترسی رایگان، فرم زیر را پر کنید.

سبد خرید