دنبال کردن علاقه کافی نیست!

آیا آدم باید دنبال علاقه اش بره؟ یا دنبال مسیری که توش توانایی داره؟ یا دنبال رشته ای که بازار بهش نیاز داره؟ کدوم اینا رو باید انتخاب بکنه؟ توی این ویدیو اشاره می کنم که تصمیم درست چیه؟

ببینید دوستان هر کدام از این ها به تنهایی کافی نیست آیا درسته که آدم بگه: برو دنبال علاقت به هیچ چیز دیگری توجه نکن. نه این خیلی ساده انگارانه و غیر منطقیه.

فرض بکنید  کسی که خیلی علاقه داره به خوانندگی ولی توش توانایی نداره یا دنبال کسب توانایی نرفته صداش خوب نیست، صداسازی کار نکرده با موسیقی آشنا نیست فقط علاقه داره آیا این آدم نهایتا موفق میشه؟ بعیده. نه مردم استقبال می کنند و نه خودش به نتیجه خوبی میرسه و نهایتاً هم سرافکنده میشه علاقه تنها کافی نیست از یک جنبه دیگه آیا توانایی کافیه؟ 

ما مثلاً بگیم در رشته ای مسیری میریم که درش خیلی خوبیم، تواناییم، از بقیه بهتریماین هم یک فاکتوره، ولی تنها فاکتور نیست به خاطر اینکه شما نگاه بکنید آدمهایی که پزشکان جا افتاده ،وکیل های جا افتاده افرادی که تو حیطه های مختلف معلم های جا افتاده ای که بعد از سالهای سال به یک تکرار و یکنواختی می رساند توانااند، مسلط اند، متخصص ان ولی دیگه علاقه را ندارند دیگه شوق ندارند دیگه با اشتیاق سر کارشون نمی میرند و انگار یک باری رو دوش شونه، متنفر شدن از اون تکرار.

دور و ورتون دیدین من زیاد دیدم خود من یکی از این آدما بودم که بعد از سالهای سال توی کار قبلیم به یک تکرار یکنواختی رسیده بودم خیلی توش توانا بودم ولی شوق و اشتیاق کمرنگ شده بود آیا نیاز بازار کافیه؟ از یک جنبه دیگه هم نگاه کنیم آیا نیاز بازار کافیه؟ آیا دنبال رشته ای بریم که توش پوله؟ بله این هم یکی از جنبه هاست ولی تنها جنبه نیست شما نگاه بکنید افرادی که به خاطر امنیت مالی رشته پزشکی یا مثلا وکالت یا حقوق یا بعضی بیزینس های خاص وارد اون رشته ها میشن ولی علاقه ندارند یا توانایی ندارند یا هر چقدر کار کنند توش خیلی خیلی خوب نمیشن چقدر سرافکنده میشن، چقدر سرشون به دیوار برخورد میکنه.

مثل اینایی که خیلی می خوان برن دنبال رشته پزشکی تواناییش را ندارند فشار بهشون میاد استرس  می گیرند، اضطراب می گیرند، افسرده میشن منظور من چیه؟ علاقه داشتن مهمه ولی به تنهایی کافی نیست. توانایی داشتن مهمه ولی به تنهایی کافی نیست. نیاز بازار مهمه ولی به تنهایی کافی نیست و آن چیزی که همه اینا رو کنارهم جمع میکنه مفهومیه که بهش شاید شنیده باشید میگن ایکیگای دلیل بودن یک واژه ژاپنی به مفهوم دلیل بودن و به طور خلاصه همین مفهوم است که من به شما گفتم نقطه ای که علایق شما، توانایی های شما و نیاز بازار و جایی که چیزی که به شما پول میدن کنار همدیگر قرار می گیره.

بنابراین اگر می خواین مسیرتون، شغلتون رو انتخاب بکنید مسیر حرفه ای که توش موفق میشین یکی از نگاه هایی که میتونید داشته باشین نگاه ایکیگایه. برید دنبال نقطه که هم بهش علاقه دارید هم توانایی دارید یا میتونید توانایی به دست بیارید و هم بازار تشنشه و بابتش پول میده. حالا نگاه های دیگه هست روش های مختلف هست برای خود همین ایکیگای انواع و اقسام نکته های مختلف هست که اگر دوست داشته باشین ما تو مسترکلاس کشف هدف وجودی بهش میپردازیم حالا شما برای من بگین آیا کاری که الان دارید میکنید مسیری که الان دارید دنبال می کنید ایکیگای شما هست؟

 برام بنویسین.

 

 

این هفته، با تخفیف و هدایای استثنایی در "مسترکلاس کشف هدف وجودی دکتر اناری" ثبت نام نمایید. هدف وجودی تون و رسالت شخصی تون و پیدا کنید. اطلاعات بیشتر:
https://shahabanari.courses/course/20

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

ثبت نام رایگان

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

​به بیش از 360 هزار فارسی زبان دیگر بپیوندید. هفته ای یک ایمیل آموزشی کوتاه و مفید دریافت کنید که خواندنش پنج دقیقه بیشتر طول نمی کشد. برای دسترسی رایگان، فرم زیر را پر کنید.

سبد خرید